Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 05:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Stop braconajului!
MesajScris: 04 Apr 2011 21:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Mar 2010 23:07
Mesaje: 59
Sambata(02.04.2011) am fost in targul de animale si pasari exotice de langa complexul Europa unde am vazut 5-6 braconieri ce aveau la vanzare sticleti, cintezoi, scatii, etc prinsi din natura sub diverse forme, ba chiar unul dintre ei avea la vanzare si clei si curse pentru prins pasari.
Fiecare avea la vanzare in medie 10-15 pasari dar unul intrecuse orice limita avand in afara de colivia expusa cu cateva pasari, o sacosa daia mare de rafie in care avea numai colivii de transport pline cu pasarele( dupa mine erau in jur de 100), tragand cu urechea am auzit cum ii recomanda unui potential cumparator un "sticlete de anul trecut care canta sigur, la 10 lei".
Nu vreau sa ma gandesc cati astfel de braconieri sunt in toata tara daca numai intr-o piata din Bucuresti sunt atatia! Am vazut multe topicuri deschise pe tema acestui subiect, dar degeaba pentru ca legea nu este aplicata de cei care ar trebui sa o aplice. Ceva ce ar avea ca rezultat scaderea numarului de pasari braconate ar fi ca cei abilitati sa mearga prin toate pietele de pasari si sa ii amendeze pe toti cei care au la vanzare pasari neinelate! Numai daca ne implicam noi cei constienti de acest lucru se va putea face ceva. Spre exemplu eu locuind in zona sitului Natura 2000 Gradistea-Dridu in iarna am observat un braconier care incerca sa prinda pasari in zona, iar tot ceea ce a fost in putinta mea a fost sa merg impreuna cu padurarul din zona si sa ii confiscam "uneltele" si sa eliberam pasarelele pe care apucasera sa le prinda, dar asta este ca o picatura intr-un ocean. De aceea propun sa ne unim cat mai multi si sa facem ceva in aceasta privinta, de axemplu pentru inceput sa semnam o petitie sau ceva de genul!
Chiar nu se poate face nimic in colaborare cu Societatea Ornitologica Romana? Astept si alte propuneri!
Nu uitati ca o pasare in natura face cat 1000 in captivitate!

_________________
Evolutia nu inseamna neaparat si progres...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România