Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pannonia Cup 25-27 Octombrie 2013
MesajScris: 17 Sep 2013 18:54 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Am primit o noua invitatie pentru Cupa Panoniei, care se va desfasura la Budapesta intre 25-27 Octombrie 2013.
Se poate participa cu orice pasari (canari de orice fel, exotice, perusi, etc). E nevoie de certificat veterinar cu stampila.
Trebuie ajuns in 24 Octombrie pana cel tarziu la ora 9 la locul unde se desfasoara expozitia: Castelul Vajdahunyad, pentru predarea pasarilor.
Cei care doresc sa participe am sa va rog sa ma anunte pentru a va trimite fisa de inscriere.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Sep 2013 23:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
....sigur ca am participa cu mare ARDOARE daca am fi ............sprijiniti un pic macar, daca nu mai mult , asa cum mi-as dori personal!!!! Cum pot eu, domnule presedinte sa particip la o expozitie de acest nivel daca nu am inele la 1 septembrie , asa cum are tot globul pamantesc!? Dumneavostra sunteti o persoana inteligenta( sigur, SUPER- pt ca de aici vine toata stima tuturor, ca doar nu din alte motive) si evaluati situatia exact: eu ma prezint la expo cu pasari nascute in aceeasi zi cu celelalte dar pe picior cu inel din anul trecut? Ce sanse am? Pasarea mea intra in expo cu pasari care s-au nascut cu 4-5 luni mai devreme? ....dupa ce ca nu beneficiem de calitate ne mai punem si singuri piedica? Problema asta o pun an de an si .....in van! Iaca si rimeaza! Concluzia? Anul viitor, nu mai merg la DEVA atata timp cat vin si alti concurenti din afara? De ce? Pai ce? Fac lucrul asta doar sa fiu la numar? Pai daca eu ma aflu nici la ,, young bird'' si nici la ,,baby'' inseamna ca ma prezint doar ,,la numar''! Dar daca tot ar fi in beneficiul ORNITOLOGIEI romane hai macar sa incercam sa intelegem problemele unui segment din aceasta pasiune , ca tot incepe anul ornitologic la 1 septembrie! Adica toata lumea primeste inele la 1 septembrie si numai noi nu? De ce? Pai vreau sa merg in Austria la expo de pasari tinere in martie , spuneti-mi dumneavoastra cum! Nu am nici pasari naparlite complet pt young birds si nici baby! ...........adica ne dam singuri cu crosa la turloaie!Asta facem! Din nou, va rog respectuos sa ne acordati cateva minute macar si sa percepeti problema! Eu stiu ca pt canari reproductia incepe mult mai tarziu si poate si pt fringilide dar, nu se poate .........Este al 3-lea an cand pun problema asta si deja am o concluzie: ori ma fac eu PROST inteles ( si imi asum majusculele pana la un moment ......) ori e nepasare! Si din nou, stima pt persoana dumneavoastra este un subiect aparte si banuiesc ca este o parere (...) generala! Ajutati-ne p\t ca noi cei cu perusii avem numai de pierdut!!!

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 27 Sep 2013 09:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Incerc sa-ti raspund eu la problema ta, sau a voastra,cei cu perusi.Asa este, am mai auzit de acest lucru cu inelele,DAR..de ce pui problema acum si nu a-ti puso in iunie sau iulie,de ce crezi ca Marius trebuie sa tina cont ca va trebuie inele la 1 septembrie.Eu cred ca vina pentru acest incident,nu este a conducerii,membrii care vor sa aiba inele,trebuia sa dea un telefon la presedinte sau mie, si luam legatura cu firma care face inele.In randul vostru cei cu perusi, trebuie sa fie un lider, care trebuie sa hotarasca ce si cum, este mai bine pentru crescatorii de perusi de expozitie.I-mi pare foarte rau ca nu poti participa la aceste expozitii,la capitolul pasari stai foarte bine,dar...pacat ca nu a-ti pus aceasta problema la timpul potrivit.Speram pe viitor sa nu se mai intample,si comanda de inele pentru perusi,sa se faca ca la toti membri din COM.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 27 Sep 2013 11:59 
Neconectat

Membru din: 14 Dec 2009 19:56
Mesaje: 31
Localitate: Bucuresti
Buna ziua tuturor!
Referitor la cele spuse de George si la raspunsul dat de Dnul. Florica pot sa spun ca aceasta problema am tot pus-o in actualitate la toate expozitiile care au fost pana acum, atat la Bucuresti cat si la Deva. De fiecare data am primit cam acelasi raspuns si anume ca peste tot in Europa se vor primi inelele in luna Ianuarie. De atunci au trecut aproape trei ani si lucrurile au ramas la fel. Eu sunt la inceput si nu am inca pasari de valoare cu care sa concurez afara ,dar ma gandesc la colegii mei care detin asemenea pasari. Pot sa va dau un exemplu din crescatoria mea, aproape intodeauna cele mai bune pasari imi ies in prima serie de pui,nu stiu de ce, dar asa se intampla . Aceste pasari le inelez cu inelul din anul respectiv si la expozitia din Decembrie nu pot concura cu ele la pasari tinere si intra la cele mature. Oare se poate compara o pasare de 11 luni cu una matura de un an sau mai mult? Aceasta a fost doar parerea mea personala si daca am suparat pe cineva imi cer scuze anticipat.
Toate cele bune tuturor!

_________________
http://cornelius.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 27 Sep 2013 12:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2012 13:09
Mesaje: 267
Localitate: Bucuresti(IF)
D-l Presedinte si D-l Florica,

Eu sunt mai nou printre crescatori(2 ani).La expozitia 2012 de la Deva , Bucuresti si 2013 Deva ,am participat si s-a pus aceeasi problema . " De ce,noi primim inelele mai trziu de cat restul?".
In 2012 expo Deva,am fost de fata cand d-l George Negroiu a discutat cu d-l Presedinte aceasta problema.
De atunci nu s-a intamplat nimic.
La expo Deva 2013 ,prin amabilitatea d-l Catalin Josan ,am avut un arbitru nou Mick Freakley si un concurent nou Tibor Gyerko .In finalul arbitrajului , ne-a fost explicat ,ca pasarile noastre nu erau in conditie si erau la naparlire(unele cu 15%,altele peste 50%).Pasarile s-au incadrat foarte greu la "young bird" sau "baby",din cauza perioadei de inelare.La pasarile lui Tibor nu a fost asa,deci au fost inelate mai devreme si au avut timp sa intre in conditia de arbitraj.

S-a mai discutat pe forum si la telefon ,o broblema in ianuarie 2013 ,referitoare la un parteneriat si nici pana un prezent nu am primit un raspuns oficial din partea AOR,FOR,etc.

As dori mai mult supor din partea asociatie ,pt crescatori de perusi.

Cu stima si respect.

_________________
http://www.activalarm.ro
http://www.activ-alarm.ro

http://ionutzactiv.sunphoto.ro

ImagineImagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 27 Sep 2013 13:05 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2009 13:59
Mesaje: 197
Localitate: Bucuresti
BUNA ZIUA . Am citi cu interes ce s-a scris pe forum .Subscriu la ce s-a prezentat mai sus. L-am Contactat pe Dl. Florica telefonic si am primit un suport din partea dansului ,momentan doar verbal . A ramas sa dezbatem mai pe larg aceasta la Expozitia Nationala . Este BINE ca totusi avem o promisiune. Sa privim partea buna ,caci in viitor putem sa participam si noi de pe aceeasi pozitie . Dupa ce ca suntem cum suntem ,plecam cu cativa pasi in urma vesticilor ,in acest moment . Sigur lucrurile se vor alinia .Trebuie sa avem rabdare si intelegere TOTI ,pentru a merge totul bine. Cu stima si respect. Liviu.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 28 Sep 2013 00:54 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Cata vehementa domnule Negroiu...ma faceti sa ma simt ca inamicul public al ORNITOLOGIEI ROMANE...cata pasiune ati pus in vorbe si cata risipa de energie care putea fi canalizata inspre niste actiuni construnctive, totul pentru a va sustine o cauza personala, care de fapt nu are absolut nici o legatura cu subiectul Panonia... ci mai degraba cu nevoia dumneavostra de a castiga cu orice pret, indiferent de mijloace si consecinte. Imi pare rau, dar nu va impartasesc nivelul de valori si si nu o sa va permit sa deformati realitatea intregului "glob pamantesc" cu niste afirmatii fara acoperire, indiferent de cati adepti ati reusit sa convertiti. Ma simt calcat in picioare pe nedrept si nu pot sa stau cu mainile incrucisate chiar daca sunt departe de a fi diplomat.
Dupa cum ma stiti sunt un om al faptelor nu al vorbelor si prefer argumentele solide vorbelor fara acoperire. Prin urmare am rugat pe cei cu experienta mai mare decat mine sa ma ajute in acest sens. Am sa va citez raspunsul primit din Anglia de IOA-COM UK prin intermediul Secretarului General COM Constant van Santen:

"Hi Constant,
I can only speak for the IOA-COM-UK rings which I give out to my members and we order our rings from Belgium in October and these are sent or given to me at the Gouden Ring Show in December in Belgium,even though members order next years rings off me they cannot by our law have them until the 1st Jan the following year,so I do no my rings are what they say on them 2014 rings, also its law in the UK that the official ring suppliers which the IOA is have to stop selling rings to the public on the 31 st August each year,so I sell no rings from 31st August until 1st Jan the next year.
What the Budgie's do I don't no but Ghalib will tell you that one.

Many thanks,
Richard Lumley
."

iar mai jos raspunsul lui Ghallib Al -Nasser Secretarul General WBO:

"Hello Constant

Our Budgerigar Society of U.K. issues their rings on 1st January which is the official date as per our Budgerigar Society Rules. However, they are usually dispatched to members who have ordered them on the last day before Christmas so they will arrive soon after Christmas and that is ok.

Hope that this clarify the situation.
Best regards
Ghalib Al-Nasser
"

Ca sa nu fiu acuzat de partinire, am sa rog pe cineva sa faca traducerea mesajelor in limba romana. Astept si raspunsul lui Tibor Gyerko referitor la Ungaria si sper deasemenea sa primesc infromatiile si de la COM Olanda. Daca dumneavoastra dispuneti de alte raspunsuri oficiale am sa va rog sa le aduceti la cunostinta. Sa incetam a ne comporta ca niste copii si sa luam niste decizii in cunostinta de cauza pentru intreaga asociatie si nu pentru niste grupuri de interese...Nu sunt absurd si ma straduiesc sa fac tot ce pot pentru dumneavoastra, dar trebuie sa intelegem ca apartinem unui comunitati care are reguli stricte la care trebuie sa ne aliniem si nu ne putem permite, mai ales ca suntem proaspeti admisi in COM sa "fentam" sistemul, doar pentru ca suntem romani si stim sa gasim "portita" care sa ne permita acest lucru.
Imi permit deasemenea sa va fac o sugestie daca tot v-ati proclamat ca liderul informal al crescatorilor de perusi, ar fi in interesul tuturor sa creati un Club al Perusilor de Expozitie din Romania care sa aiba o entitate proprie, care sa poata sa dezvolte actiuni proprii si propuneri specifice ramurii, pentru ca inteleg ca ar mai fi si alte aspecte pe care ati dori sa le imbunatatiti. Asa vad eu ca putem progresa si nu stand in spatele calculatorului aruncand cu cuvinte...Ati vedea mai bine ce inseamna munca din spate si probabil nu ati mai fi atat de vehement in momentul in care ati intelege ce inseamna sa administrezi un club si sa va asumati responsabilitati si obligatii nu numai drepturi si facilitati...

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 28 Sep 2013 01:22 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
ionutzactiv scrie:
D-l Presedinte si D-l Florica,

Eu sunt mai nou printre crescatori(2 ani).La expozitia 2012 de la Deva , Bucuresti si 2013 Deva ,am participat si s-a pus aceeasi problema . " De ce,noi primim inelele mai trziu de cat restul?".
In 2012 expo Deva,am fost de fata cand d-l George Negroiu a discutat cu d-l Presedinte aceasta problema.
De atunci nu s-a intamplat nimic.
La expo Deva 2013 ,prin amabilitatea d-l Catalin Josan ,am avut un arbitru nou Mick Freakley si un concurent nou Tibor Gyerko .In finalul arbitrajului , ne-a fost explicat ,ca pasarile noastre nu erau in conditie si erau la naparlire(unele cu 15%,altele peste 50%).Pasarile s-au incadrat foarte greu la "young bird" sau "baby",din cauza perioadei de inelare.La pasarile lui Tibor nu a fost asa,deci au fost inelate mai devreme si au avut timp sa intre in conditia de arbitraj.

S-a mai discutat pe forum si la telefon ,o broblema in ianuarie 2013 ,referitoare la un parteneriat si nici pana un prezent nu am primit un raspuns oficial din partea AOR,FOR,etc.

As dori mai mult supor din partea asociatie ,pt crescatori de perusi.

Cu stima si respect.


Stimate domn, imi permit sa va adresez si eu cateva intrebari in legatura cu suportul dv in ceea ce priveste asociatia. De cate ori ati fost la tribunal sa obtineti vreo hartie pentru asociatie sau federatie? De cate ori ati plecat de la munca sa ajungeti la timp la banca sau la finante pentru a depune actele contabile? De cate ori ati pierdut noptile sa faceti fise de arbitraj, liste de participanti, comenzi de inele, trofee, custi, cataloage, materiale promotionale...? De cate ori v-ati trezit la 5 dimineata sa mergeti sa va intalniti cu soferul care va aduce inelele din Italia (platit din banii proprii ca pe astia nu ai cum sa ii decontezi!?) si apoi sa le verifici si sa pregatesti plicurile pentru fiecare membru? De cate ori ati carat in spate pe ploaie custile metalice (care apropo...au fost aproape o tona) la Reggio Emmillia ca membrii sa aiba o expozitie asa cum este in Vest? De cate ori ati plecat pe banii dv la Campionatul Mondial sa faceti anticamera la presedintii COM sa va primeasca in audienta? De cate ori ati facut lobby, prezentari in limba engleza pentru asociatie la expozitiile internationale? De cate ori v-ati asigurat ca aveti un buget care sa va acopere cheltuielile cu expozitiile? De cate ori ati adus un sponsor care sa ne sustina financiar? De cate ori ati facut rezervarile pentru arbitrii, biletele de avion si i-ati convins sa vina fara onorariu sa ne arbitreze pasarile?...nu cred ca e cazul sa mai continui si nici nu cred ca e cazul sa ne intrebam care dintre noi trebuie sa sprijine asociatia mai mult...Daca nu ati inteles inca, asociatia suntem noi toti, nu e o entitate abstracta care vine, ne asculta rugile si ne asigura suportul. ;)
Cat despre intrebarea din ianuarie, imi pare rau pentru intarziere, dar tot acum mi-a parvenit raspunsul oficial de la COM, pe care vi-l redau ad-literam:

"Dear Marius,
A ringnumber is a personal number for just one person. It is not possible to give a group of breeders one ringnumber.

It is only possible when the breeders give one person the number and do as it is for the group but always only the person who is the owner of that number will be mentioned.

It is not like pigeons in which a breeders combination can ask for a number. So what they ask is not possible. Sorry.
One person, one number.

Regards,
Constant.
"

Rog deasemenea traducerea textului de catre altcineva.
Aceeasi stima si respect!
Multumesc!

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Sep 2013 14:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 6930_n.jpg
Olanda

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Sep 2013 15:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
multumesc pt raspuns!Se vede ca a fost bine pregatit dar, nu in sensul de a ma ajuta , ci din contra , de a a-mi desfiinta cuvintele. Eram sigur ca o s-o luati personal si de fapt eu ma adresam pozitiei dumneavoastra...Recunosc ca Panonia nu era subiectul dar aveam nevoie de momentul asta pt a va ruga acelasi lucru ca in fiecare an: CA DORIM SI NOI INELE ODATA CU TOATA EUROPA.Mi-ati raspuns prin a-mi da exemplu Anglia.Trebuie sa (ne) intelegeti ca noi nu ne aflam (ornitologic) in Anglia ci in UE. Englezii merg doar la expozitiile lor si nici altii nu particia in Anglia. In schimb in Europa ca si in ,,restul lumii,, se migreaza dintr-o tara in alta la expozitiile competitionale.Imi spune-ti ca noi ,,incercam sa fentam sistemul''? Pai Tibor de 3 ani ne PRECIZEAZA ca inelele vor venii pentru toti la 1 ianuarie anul viitor si de fapt toti inealeaza cu 1 septembrie anul in curs! Pt asta v-am pus un link mai sus si am sa mai pun fotografii care sa dovedeasca ca cele spuse de mine nu sunt MINCIUNI .Dvs. a-ti mai vazut astfel de poze pe Facebook si stiti foarte bine ca nu mint in schimb imi spuneti ca abia am intrat in organizatia (...) si nu ar fi bine sa ii suparam...
pt a intari ceea ce spun , am vorbit cu:
-Andrea Vastola-ITALIA
-Ignacio Sesma-SPANIA
-Wim Velgersdijk-OLANDA
-Michael Hein-GERMANIA.Toti sunt expozanti in tarile lor si toti au INELE 2014 INCA DIN ACEST AN! Acest lucru vreau sa-l spun si vad ca nu reusesc sa ma fac inteles: NOI DE CE NU ? Pe deasupra v-am suparat din nou si anul acesta. Asta e , mie imi plac sincer discutiile cu dsv., si nu cu o persoana care NU ar face orice ca sa castige! Multumesc si cine stie , in 2014 0 sa primesc si eu ca toti ceilalati inele pt 2015.Si sa fiti sigur de inca un lucru: nu exista membru A.O.R. cu care sa fi discutata vis-à-vis de persoana dsv., si sa nu va fi laudat capacitatile .Tocmai de aceea sunt convins ca in viitor nu vor mai exista diferente intre noi si ceilalati...

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România