Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 06 Sep 2011 15:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
cerc sa aflu ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 17 Feb 2012 00:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
Salut! Am ceva intrebari ce tine de functionarea AOR si de datoriile membrilor catre asociatie.
Fiind membru a asociatiei ornitologice ukrainene am fost obligat la momentul inregistrarii crescatoriei sa dau informatia despre pasarile-producatori (gratis), adica pasarile care au fost procurate de la alti crescatori si formeaza baza genetica a crescatoriei mele, apoi dupa fiecare sezon de reproducere sa dau informatie despre toate pontele fiecarei perechi cu numerele de inele si culoare a parintilor si a puilor platind cite 1 EUR pentru fiecare ponta a fiecarei perechi indiferent de numarul puilor in ponta (fie 1 sau 5...), dupa cum s-a lamurit membrilor, pentru a oferi persoanelor care vor procura pasari de la crescatori pedigriuri pe pasari ( de catre conducere, clar lucru pentru bani), ca si multe altele acest lucru nu prea e pe plac crescatorilor, conducatorul asociatiei argumenteaza aceasta cu faptul " ca asa se face in toata lumea".
Intrebarea: Cum se face in AOR, ce informatii i se ofera asociatiei si pentru ce se plateste?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 17 Feb 2012 14:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
La noi nu exista reguli de control de acest gen...Se plateste o taxa anuala de aproximativ 30 euro si binenteles inelele. Apoi o taxa de participare pt expozitie. Ceea ce se intampla la voi , va cam priveaza de intimitate!!! Si apoi costurile sunt destul de mari pt ca sa poti pune o pasare de calitate pe standul de expozitie, deci inca o taxa in plus ar fi prea mult! 1 euro pe ponta chiar daca ai scos doar un pui? E prea mult! Cred ca s-ar lasa jumatate.

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 17 Feb 2012 14:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
Multumesc! Daca cieva stie, poate in alte tari se ofera astfel de informatii?
Taxa anuala este de 6 euro, iar pentru a participa la expozitie trebuie sa punem cite 5 euro pentru prima pasare si 4,5 euro pentru fiecare urmatoare ( pentru 10 pasari expuse - 45,5 euro) si asta pentru membrii asociatiei, pentru restul doritorilor - 8 si 7 euro corespuzator.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 17 Feb 2012 16:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Nu cred ca este vorba de intimitate ci mai degraba de politica asociatiei voastre.
Pot sa-ti spun cum functioneaza treaba in Italia:
Deci,aici exista o federatie care se cheama FOI si care are o taxa anuala de 30 de euro.La aceasta federatie sint afiliate foarte multe asociatii (nu stiu exact dar cred ca sint peste 100),asociatii care au un sediu in fiecare oras sau chiar mai multe si bineinteles are o alta taxa anuala de 30 de euro.Deci ar fi un total de 60 de euro anual.Acum,aceste asociatii care functioneaza la nivel local au un sediu cu un anumit orar deschis tuturor crescatorilor ,unde aici se intilnesc si discuta chestii legate de ornitologie dar au si toate accesoriile ,amestec de semintesi multe alte chestii utile care bineinteles sint contra cost dar la un pret mult mai mic decit in orice magazin de specialitate.Am uitat sa-ti spun ca mai primesti o revista lunara care se cheama Italia Ornitologica gratis si inele FOI care sint contra cost.
Tot aici in asociatiile locale toti crescatorii care vor sa participe la expozitiile,mostrele nationale sau internationale aduc pasarile care sint puse in niste colivii de transport iar federatii alege 2-3 membri care sint disponibili si de obicei prin rotatie care sa duca pasarile in expozitii.Bineinteles ca si aici nu pleaca oricine ci numai cei care au un permis special obtinut in urma unui concurs organizat de FOI odata la 3-4 ani.Daca destinatia este mai departe de 800 de km atunci federatia plateste cazarea persoanelor care fac parte din delegatie.Taxa pentru pasare este aleasa de federatie in functie de locatia unde se desfasoara mostra. si iti da posibilitatea sa participi cu mai multe pasari printr-o reducere substantiala ,lucru care la voi nu se intimpla.(o pasare 4,5 e si 10 pasari 45).
Chestia care o spui tu cu plata pentru fiecare ponta e absurda.
In Italia toti crescatorii de indigene trebuie sa aiba un permis pentru cresterea indigenelor care este eliberat de un birou care se ocupa cu fauna si pescuitul si asta in baza unei legi locale,regionale sau nationale si nu a unor reguli impuse de asociatie.Biroul asta iti da si un registru unde fiecare crescator este obligat sa scrie numarul puilor precum si a inelului dar nu contra cost ci pentru a mentine o evidenta.Mie personal m-i se pare o prostie din moment ce este valabila intr-o regiune si in alta nu. Legi care cred ca sint facute de birocratii de la birouri si nu au vazut in viata lor un sticlete.
Cam asta se intimpla in Italia .Sper ca ti-am fost de ajutor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 17 Feb 2012 17:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
Multumesc! Acum am ce contrapune conducerii asociatiei.
Daca cineva mai are astfel de exemple voi fi foarte multumit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 17 Feb 2012 18:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Totul depinde de ce primiti de banii aia.
Daca ii dati si nu mai vedeti nimic pe ei atunci nu e ok.
Daca ii dati dar aveti beneficii de pe urma lor atunci, de ce nu? Exemple de beneficii: reviste, carti de specialitate la pret redus, eventual abonamente pe asociatie la reviste din strainatate, accesorii la pret redus, etc.
E ca taxa de drum: daca o platesti si ai autostrazi si tot ce vrei e bine. Daca o platesti si ai gropi si drumuri nationale si autostrazi inchise iarna e cam nasol.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 17 Feb 2012 18:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
In tocmai ca nu avem nimic pentru asta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 17 Feb 2012 20:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Pai fiind membru cotizant ai tot dreptul sa intrebi unde se duc banii astia ,iar raspunsul :asa fac toate tarile din afara este total absurd. Probabil presedintele din asociatia voastra vrea sa o transforme intr-o affacere personala.
Cind unele tari si-au dat seama ca UE este o prostie si vor sa iasa ,alte tari fac tot posibilul sa intre.
Trebuie sa valutezi bine iar daca nu -ti convine pot doar sa-ti spun :pasarica muta-ti cuibul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 19 Feb 2012 16:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
Multumesc tuturor pentru sfaturi!
Am vorbit si cu alti membri si am hotarat ca vom pune conditiile noastre conducerii, iar daca cerintele noastre nu vor fi satisfacute, atunci toti impreuna plecam din asociatie, iaca asa!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România