Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Adoptie porumbel
MesajScris: 19 Iun 2015 16:30 
Neconectat

Membru din: 07 Mar 2015 15:21
Mesaje: 2
Imagine

Buna ziua tuturor,

Va scriu din Iasi in speranta ca cineva il poate ajuta si pe porumbelul nostru. Il avem din august anul trecut si este un supravietuitor de paramixoviroza. Nu zboara si nu vede foarte foarte bine dar nici unul din handicapuri nu il impiedica in vreun fel sa duca o viata normala la sol.
Cat a fost mic si bolnav a stat intr-o cutie dar de cand a mai crescut nu mai suporta cutia si ne vrea in preajma mai tot timpul. De fapt, am ajuns la concluzia ca este o pasare foarte sociabila si singuratatea il plictiseste ingrozitor pana la suferinta. Probabil ca ii trebuie si un/o partener/a dar noi cu siguranta nu mai putem tine inca unul. Avem si 3 pisici, tot asa salvate, fiecare cu problemele ei, si a devenit destul de greu. Cand porumbelul e inchis intr-o camera plange la usa (face "Coo! Coo! Coo! Coo") pana merge cineva sa se joace cu el sau pana il lasam liber in restul casei si inchidem pisicile.
Ne este foarte drag. El nu e un porumbel obisnuit. E foarte domesticit; se joaca foarte mult, are prieteni de plus pe care ii smotoceste ori de cate ori ii vede, ne fugareste cantand prin casa ( da, mai dam in mintea lui cateodata, dar din dragoste), ne ciupeste si de maini dar numai dupa ce isi desface coada si se invarte in jurul lor de cateva ori :). Nu suporta frigul, lumina stinsa mai devreme de 8 seara, ploaia. Pe scurt, este un porumbel de companie.
Il iubim mult, am incercat cum am putut sa-i oferim tot ceea ce am considerat ca ar avea nevoie. A primit hrana speciala, grit, electroliti, probiotice, vitamine, jucarii, cadita de baie, libertate intr-o camera, dar toate aceste lucruri nu par sa il mai multumeasca. Il intelegem ca ii e greu si ne dam seama ca are nevoie de cineva care sa ii poata oferi atentia si libertatea de care are nevoie; poate inca o pasare sa-i tina de urat. Speram ca cineva care are posibilitatea si intelege despre ce pasare este vorba, sa ne ajute si sa ii faca viata mai buna.

Puteti vedea mai jos cum se comporta:

https://www.youtube.com/watch?v=8VJnKyD4wsM

https://www.youtube.com/watch?v=PVXp01mPTQc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adoptie porumbel
MesajScris: 28 Iun 2015 18:01 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2014 15:42
Mesaje: 38
Localitate: BRASOV
De apreciat efortul depus pentru salvarea acestei vietati !
Ma gandesc ca poate ii puteti oferi o sansa de a se integra printre inaripatele sale in p-ta UNIRII unde cred ca mai sunt porumbei. Spun cred , ca sunt plecat din Iasi de multa vreme si nu mai stiu daca mai sunt porumbei la statuia lui Cuza .
Asa procedeaza si cei de la "pet resque" , care ingrijesc diverse animale salbatice dupa care le elibereaza in natura in mediul lor.
Fara suparare , asta este parerea mea !
Numai bine si mult succes !

_________________
http://florin72.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adoptie porumbel
MesajScris: 28 Iun 2015 18:07 
Neconectat

Membru din: 07 Mar 2015 15:21
Mesaje: 2
Porumbelul a fost adoptat. Rog adminul daca poate sa modifice titlul. Multumesc!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România