Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: boli ale canarilor
MesajScris: 09 Feb 2013 14:38 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2013 22:30
Mesaje: 10
D-nul Neacsu, va multumesc ca mi-ati raspuns. Aveti dreptate ca nu am spus simtomele pe care le-au avut pasarile bolnave.Am facut acest lucru in idea ca diagnosticul pus de d-nul doctor este corect. Boala a debutat prin stationarea pasarii bolnave cand pe un picior cand pe celalalt aproape toata ziua. Au inceput sa apara niste bube pe picioare, au inceput sa cada pene intai de pe la ochi,apoi pe gat si ceafa,au inceput sa apara bube pe zonele ramase fara pene(gat,piept, cap),deznodamantul fiind decesul. Au fost pasari la care boala pur si simplu le-a mancat falangele de la degetele de la picioare. Nici nu vreau sa stiu prin ce dureri or fi trecut. Am incercat tot ce am putut sa pot sa le alin suferinta. In momentul de fata ,cele doua pasari de care am vorbit au inceput cu aceleasi simtome(stationarea pe un singur picior,bube pe picior,caderea penelor de pe la ochi ,piept si ceafa).Pe corp inca nu au inceput sa apara bube.Am tratat incepand de acum o saptamana pasarile doar pe picioare cu albastru de metil si crema de galbenele (tratament luat de pe internet). Vad ca cu picioarele sunt mai bine,dar cu corpul nu prea. In aceasta saptamana le-am dat si vitamine buvabile. Ce parere aveti si ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Am sa incerc sa pun si o poza cu pasarea cea mai afectata de boala.


Va multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boli ale canarilor
MesajScris: 10 Feb 2013 15:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
scuze pentru intarziere, eu i-ti propun un tratament cu Metronidazol,2 pastile 250mg la jumatate litru apa plata timp de 7 zile,dupa care tot 7 zile vit complex B,dupa aceste tratamente,pasarile ar trebui sa fie vindecate,daca totusi nu vezi nici-o ameliorare,mai continua cu Metronidazol inca 7 zile.
Metronidazol farmacie umana.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România