Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Mar 2016 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Citat:
Cu siguranta a fost coccidioza, si din cate imi dau seama a trecut printr-o naparlire falsa, probabil din cauza regimului de lumina. Pe acest fons a scazut imunitatea si s-au dezvoltat coccidiile.

Multumesc frumos pentru explicatie, Marius! Intre timp, am citit undeva (din pacate am pierdut linkul, era un site in engleza, articolul scris de cineva din Marea Britanie) ca pentru coccidioza s-ar putea da si tratament periodic preventiv. Daca e adevarat, inseamna ca daca-i dadeam din prima zi Coccistop, poate-l salvam. Acum, dupa ceva timp de la esec(uri), pot analiza "la rece" problemele aparute si sa trag niste invataminte.

Citat:
Acum poate ai inteles de ce pasarile reproduse in captivitate au pretul lor. Chiar daca tu nu esti convins, acele exemplare pe care le-ai detinut erau sustrase din salbaticie prin diferite metode, fiind subspeciile autohtone.

Eu inca sper, in sinea mea, sa nu ai dreptate :)
Dar daca totusi ai, atunci adevarul pe care il zici este trist de descurajant. Elimina din start optiunea de "hobby" si transforma totul intr-un lux, intr-o activitate accesibila doar unor "elite", in care cei fara disponibilitati financiare largi nu au pentru ce sa-si bage nasul, indiferent cat de mult le-ar place :(
Sa dai o suta/sute de euro pe o singura pereche de pasarele, mie mi se pare a fi totusi un efort financiar. Colaborat cu faptul ca orice incepator are sanse mari sa aiba si pierderi, rezulta ca ar fi nevoie de ceva mai mult decat o pereche de pasari(macar 2-3 perechi), ca sa pui o "piatra de inceput". Si asta deja, cel putin pe mine, ma scoate undeva in zona imposibilului cu costurile pentru "investitia initiala"(n-am mai inclus hrana si altele). Eu, lucrand ca programator in industria IT, am venituri mai mari decat salariul mediu pe economie din Romania si tot imi lasa impresia de inaccesibilitate...dar multi oameni in tara noastra nici salariul mediu nu-l iau.
In afara de domnul Florica Neacsu, n-am mai gasit pe nimeni sa popularizeze cresterea "oficiala" de fringillidae indigene in Romania. E foarte posibil sa ma insel, poate ca mai sunt si altii(si tu ai un site, dar nu mai pare a fi actualizat de ceva vreme), dar n-am gasit indicii suficiente pe internet. Nu stiu altii cum au facut "investitia initiala", dar domnul Neacsu, la cate pasari are, mi se pare ca ori e sponsorizat zdravan ori face activitatea asta ca si bussiness din care castiga bani. Ceea ce iar ma duce cu gandul la o activitate "de lux"...
Eu urmaresc de cativa ani site-ul si forum-ul AOR si citisem undeva ca AOR-ul si-ar dori ca pasiunea pentru cresterea fringillidae-lor in captivitate si in legalitate sa se raspandeasca prin tara si se mai mentiona ceva si de tinerii incepatori. Si-mi aduc aminte, ca de pe la primele postari pe forum, anul trecut, cand in sfarsit imi luasem inima in dinti si ziceam sa incep, ai inceput prin a-mi zice, din start, cate sute de euro costa niste pasarele "oficiale" si "legalizate". Adica, un fel de, "domnule, ori dai banul gros, ori stai deoparte". Chiar imi doream sticleti, si mi-a fost greu sa accept de bun (sau "bun venit") mesajul tau...Na, ori imi scapa mie ceva, ori in felul asta, nu stiu cum s-ar putea raspandi "microbul" in Romania, daca pana si un om cu venituri peste medie, ramane blocat(si nu din rea vointa, ci pur si simplu la modul realist) cand afla cum trebuie sa fie "inceputul".

Imi cer scuze daca am suparat pe cineva, nu am vrut decat sa dau un feedback la finalul unei activitati. Sau poate inainte unui nou inceput :? fiindca jumatatea de an cat l-am avut pe Sticletel (si ceilalti) m-a facut sa-mi placa si mai mult sticletii. Sper ca tot ce-am scris mai sus sa fie doar impresia gresita a unui frustrat, dupa zicala: "Vuplea care nu ajunge la struguri zice ca-s acri." ;)

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 24 Mai 2016 10:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Mi-am luat ieri doi puisori de canar (eclozati in martie 2016, in ciuda culorii inelului). Un mascul monocolor portocaliu si o femela bicolora(baltata) maro cu portocaliu. Dupa prima seara, m-am "indragostit" de femeluta de la prima tinere in mana, mai ales ca e si de talie mai micuta. De mascul nu prea m-am atasat, o sa fac rost de unul baltat, iar pe asta, deja l-am promis unui vecin.

Femela inca mai face din aripioare gestul de a cere mancare si e asa de dragalasa.

https://bliviudaniel.sunphoto.ro/Canari_-_2016

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 07 Iun 2016 10:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Intre timp am facut ce-am facut si am ajuns sa am 4 canari: 2 baltati si 2 verzi. Fiecare dintre ei este luat de la o persoana diferita, nu s-au mai vazut pana au ajuns la mine.
Cei baltati sunt puisori de 3-4 luni, sper ca mascul si femela. Unul din puiuti e mascul sigur, celalalt astept sa mai creasca, dar pare a fi femela. E putin mai micut, ca dimensiuni, decat primul si mai putin agresiv. Pe astia doi i-am pus in cusca cu pescarusii japonezi si se inteleg bine cu pescarusii. Canareii intre ei, se mai "ameninta" din cand in cand, dar nu e ceva serios.
Cei verzi sunt adulti tineri si sunt aproape sigur ca-s mascul si femela. Masculul, l-am separat ieri vreo jumatate de ora de femela si l-am auzit cantand timid, dar destul de frumos: o combinatie intre cantecul de florinte si privighetoare. I-am cazat impreuna in cusca pentru sticleti si spre bucuria mea, se inteleg foarte bine. Oricum, cusca e spatioasa pentru ei(120cm x 60cm x 60cm) fata de cum stateau in locul de unde i-am luat. Desi nu se cunosc decat de cateva zile, umbla mereu unul aproape de altul, noaptea dorm aproape lipiti, asa ca am pus si cuib in cusca, pentru orice eventualitate.

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 04 Aug 2016 11:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
La inceputul lui iulie mi-am luat doi puiuti de canar de talie mica, de care m-am indragostit de la primul contact. Sper sa fie mascul si femela. Au inel AOR :) portocaliu, cu indicativul DS98 si i-am luat de la un crescator din Iasi. Cand i-am luat erau micuti tare, acum au mai crescut putin, arata ideal(ca dimensiune), dupa gusturile mele ;). Primele 2 saptamani au stat in casa, ca sa-i obisnuiesc cu mine, apoi i-am mutat afara. Cand ma apropii de cusca lor incep sa puie si sa vina la gratii (parca m-ar intampina), desi inca se tem de mine; daca ma apropii chiar langa cusca sau bag mana, se sperie. Dupa ce termina naparlirea o sa incerc sa-i dresez sa manance din mana mea.
Am observat ca le plac la nebunie spicele de iarba barboasa (Echinochloa crus-galli), mohor (Setaria glauca) si un fel de busuioc salbatic (nu stiu denumirea stiintifica). Le dau de vreo 2 saptamani si mananca pe rupte. Pana nu golesc toate semintele de pe spic, nici nu se uita la altceva. Si de asemenea le place sa roada coaja de pepene verde. Tinand cont ca-s in perioada de naparlire, am avut emotii sa le dau buruiene si pepene; pe de alta parte, cu curtea plina de ierburi, mi-era mila sa-i las doar cu amestec de seminte si out cu vitamine.

https://bliviudaniel.sunphoto.ro/Canari_-_2016/107260069

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Aug 2016 14:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Cam asa arata canareii mei cu pedigree:

https://youtu.be/c72NaLazHko
https://youtu.be/rULR0Ef2CM4

Al doilea film e ceva mai prost calitativ (facut cu telefonul tinut in mana), dar se poate vedea buruiana aia care le place lor mult (Echinochloa crus-galli).

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Sep 2016 15:34 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Sa te bucuri de ei!

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 12 Iun 2017 15:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Ieri a eclozat primul puisor de canar din viata mea :) Si azi ar trebui sa eclozeze si al doilea ou.
Parintii sunt o pereche de canari Raza Espagnola cu inel FOR, luati anul trecut de la un membru AOR din Iasi. Tatal este galben-negru si mama galbena.
Mai am o pereche de canari, tot Raza, tot cu inel FOR,dar femela nu e pregatita pentru reproducere si nu cred c-o sa mai iasa ceva anul asta de la ei.
Am pus aici niste poze:
https://bliviudaniel.sunphoto.ro/Canari_2017

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 18 Iun 2017 08:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
mult succes in continuare

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 18 Iun 2017 10:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Multumesc!

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Aug 2017 09:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Vineri si sambata au eclozat 3 puisori de canari Raza, de la aceeasi pereche. Doi au puf alb, iar unul are puf gri. Azi sau maine le pun inele pe picior si abia astept sa-i vad ce penaj au.
Puiul din seria trecuta a crescut, are deja 7 saptamani. S-a facut frumos foc pentru un canar Raza. Este verde ca taicasu (galben-negru), micut si subtirel. Nu stiu ce sex are, la inceput credeam ca-i mascul, dar tind sa cred ca e femela fiindca nu l-am auzit deloc cantand. Face din cand in cand, niste piuituri scurte.

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România