Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mar 2011 18:21 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2011 22:41
Mesaje: 123
Localitate: Pascani
Citat:
Pune si poze cu podeaua sa vedem despre ce e vorba.

Plasa folosita e rabitz??? Nu imi dau seama exact din poze.

da e folosita plasa de rabitz, e prinsa bine... ! cu podeaua inca nu am poze si inca nu e nimic pe jos , acum lucrez la "temelie " mi-am luat boltari de beton 20x25x18 cm si ii pun sub scandura apoi am sa trag un tinci peste ei ... la interior ma gandeam sa pun ceva linoleum si apoi un strat de sort piatra !

Citat:
Fii foarte atent daca vrei micul alexandru in voliera asta pentru ca ei ti-o termina in cateva saptamani, rod lemnul de brad cu mare placere si pentru perusi e riscant datorita spumei folosite la incheieturi care cred ca nu va rezista foarte mult acolo..


cand o sa am micul alexandru si perusi am sa cumpar coli simple de tabla zincata si am sa le prind peste scandura in partea lor d daca zici ca le rod ... "asta nu o stiam " :D

pentru mancare am cumparat castroane de inox 1.5 ron/bucata ma gandesc ca sunt mai ieftine decat sa cumpar boluri speciale pentru papagali ;)

multumesc pentru sfaturi si astept in continuare sugestii !

_________________
Toţi vor să plece undeva,departe..


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Mar 2011 19:18 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Ok, inseamna ca am vazut bine rabitz. Iti spun ca prin ea zebrele trec fara nici macar o problema. La perusi, la primele mele colivii de dimensiuni mai mari am folosit-o si eu si am avut surpriza sa gasesc cate 3-4 in incaperea in care ii tineam. Ok, i-am prins, i-am bagat la loc, in nici 5 minute ieseau iar. Odata ce au invatat o prostie fii sigur ca o vor repeta. Bun, am mai dat inca un rand de rabitz si tot era un pui mai smecher imi amintesc si acuma, unul alb galbui care iesea nestingherit, abia dupa al 3-lea strat nu am mai avut probleme. Colivia o mai am si acuma, iti pot face poze daca vrei sa te convingi. Norocul meu ca era amplasata intr-o incapere si ramaneam cu pasarile acolo.

Iar cu zebrele mie si cu 3 straturi mi-ar fi frica, sincer iti zic, mai ales cand apar puii. Tot vor gasi unde sa nu vine sarmele bine si sa inchida complet un ochi si pe acolo se pot strecura fiind mult mai agile si rapide decat perusii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Mar 2011 19:25 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
CRISTIAN75 scrie:
Ai grija si la plasa eu zic sa mai pui un rind cu ochiuri si mai mici,AI GRIJA CA RAPITOARELE II POT UCIDE PE ACOLO CHIAR SI BUFNITELE II POT TRAGE NOAPTEA DACA DORM AGATATII DE PLASA.LA UN PRIETEN PRIN PLASA IA INTRAT UN SARPE SI IA MINCAT PUII MICII.


Aceasta problema o am si eu, mai exact anul trecut, dupa ce am inceput cu reproducerea, deci din aprilie incolo, o bufnita imi vizita frecvent voliera seara. Eu am folosit o plasa groasa de 1,5 mm, iar dimensiunea ochiurilor fiind de 3*1cm si alta de 1.9*1.9cm. Singura chestie care putea sa o faca era sa vina pe plasa si incepea sa dea din aripi, si noapte fiind imi speria pasarile. Acuma m-am gandit ca sa evit problema asta sa-mi inchid culoarul de acces la pasari tot cu plasa si sa nu mai aiba pe unde sa ajunga in acele locuri. Nu am pierdut nici o pasare din cauza ei, o singura data din sperietura mi s-a ranit la picior un penant, dar si-a revenit in cateva zile. Serpii sau sobolani, oricat si-ar dori nu pot decat sa ramana spectatori, jos fiind fundatie si turnat beton.

O alta problema care poti sa o ai si de care trebuie sa tii cont sunt pisicile. Eu am patit, nu cu ale mele, pentru ca s-au obisnuit si stiu ca nu pot intra nici sa ajunga la pasari, dar uneori veneau din vecini.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Mar 2011 20:38 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2011 22:41
Mesaje: 123
Localitate: Pascani
pentru perusi si zebre ma gandeam la ceva de genu :


http://www.youtube.com/watch?v=EJvkoXQpZP4

este f bine cum ziceti voi cu beton si fundatie si altele pentru o protectie cat mai buna pentru pasari dar ceea ce fac eu acum e ceva provizoriu ,

pentru cand o sa imi fie si gata casa o sa fac un foisor

Imagine


si fiecare latura inchisa cu plasa pana in centru , fiecare specie avand "bucatica" ei de foisor ! acum sper sa nu am probleme cu ceea ce fac ... eu cred ca pasiunea nu cunoaste limite dar prioritatea mea acum este casa asa ca ma limitez la investitii prea mari :D

nelutu in legatura cu ceea ce am intrebat despre naparilire , temperatura pana acum 18-20*C lumina 12 h/zi mixt seminte de calitate , ou in fiecare zi , ovomix la disrectie , sper sa am ceva rezultate cu pastone de la domnul Cristian75 !

_________________
Toţi vor să plece undeva,departe..


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 20 Apr 2012 15:37 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2011 22:41
Mesaje: 123
Localitate: Pascani
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Toţi vor să plece undeva,departe..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: incubator pui papagali @home made@
MesajScris: 20 Apr 2012 15:47 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2011 22:41
Mesaje: 123
Localitate: Pascani
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Toţi vor să plece undeva,departe..


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 20 Apr 2012 23:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Mar 2010 23:07
Mesaje: 59
Felicitari pentru improvizatie! Care este motivul pentru care ai hotarat sa cresti nimfele la mana?

_________________
Evolutia nu inseamna neaparat si progres...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 20 Apr 2012 23:58 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2011 22:41
Mesaje: 123
Localitate: Pascani
costin cucu scrie:
Felicitari pentru improvizatie! Care este motivul pentru care ai hotarat sa cresti nimfele la mana?


i-au lasat intr-un cuvant ... ii hraneau dar nu ii incalzeau deloc si erau zilele acelea , in care a nins grozav si temperaturile au scazut destul de mult , sa nu risc , i-am luat in casa !!

_________________
Toţi vor să plece undeva,departe..


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România