Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 06:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Iun 2011 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2010 14:05
Mesaje: 153
Localitate: BUCURESTI
ai cumva si de vanzare sau o sa ai candva ?

_________________
UNII AU CATE O PASARICA PE CREIER.....EU AM UN STOL INTREG!!!!!! :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Iun 2011 11:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011 15:37
Mesaje: 35
Localitate: Bucuresti
Am si de vanzare dar nu acum, dupa terminarea sezonului de reproducere si naparleala, avem si de vanzare.

_________________
Imagine
CLUBUL CANARULUI DE CINTEC SLAVUJAR
Presedinte fondator SORIN FLOREA
Vicepresedinte FOR
tel +40732222201
http://www.slavujar.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Iun 2011 12:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Sint totii ancestrali sau ai obtinut si ceva mutatii?daca da ce mutatii?

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Iun 2011 22:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
felicitari.cu ce perechi lucrati?ca am vazut o groaza de pui ancestrali si parinti mutati .incercati sa dati peste cap genetica?
ne poti impartasi ceva din tainele povestii?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 07 Iun 2011 10:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011 15:37
Mesaje: 35
Localitate: Bucuresti
Pentru a-mi crea o baza solida an crescatoria de indigene, am ancercat sa amperechez,un ancestral cu o mutatie,la prima vedere toti puii par ancestrali dar sant purtatori de agat ,satin,lutin,la sticleti,iara la scati femele ancestrale, cu masculi pe izabel,cand cumperi de afara mutatii de sticlete ,scati,florinti,etc.multi din ei sant consagvinizati la maxim, ma uit la ei ca fiind exemplare foarte reusite pe mutatia respectiva dar atat, sa m-ai lucrezi cu ei ciuciu,asa ca la noi fiind la anceput de drum cu indigenele cred ca am procedat destul de bine.Am destule perechi de sticleti mutatii dar cum ti-am spus m-ai anainte, sant foarte frumosi atat.

_________________
Imagine
CLUBUL CANARULUI DE CINTEC SLAVUJAR
Presedinte fondator SORIN FLOREA
Vicepresedinte FOR
tel +40732222201
http://www.slavujar.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 07 Iun 2011 20:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
pentru a-ti crea o baza solida sa inteleg ca ai folosit un ancestral cu singe salbatic pentru a intari singele urmasilor,sau ai folosit un ancestral mayor?daca da nu crezi ca exista riscul mai mare ca ancestralii sa fie" consagvinizati " la maxim asa cum spui tu?
sa inteleg ca lucri un pic la genetica?
in imperecherile care le-ai facut ai folosit cred un mascul ancestral deoarece daca foloseai :
mascul lutino x femela ancestral =toti puii masculi ieseau purtatori de lutino iar femelele lutino
folosind masculul ancestral x femela lutino =toti puii masculi purtatori de lutino iar femelele ancestrale
un dubiu am cind ai folosit femela satine deoarece cred ca puii masculi vor fi ceva purtatori satine,lutino,brun?sau ma insel?
la toamna vrei sa achizitionezi ceva "uzat la maxim"de straini sau vrei sa imperechezi anul viitor masculii purtatori cu femelele mutate?cind ai bagat puii la gramada banuiesc ca ti-ai notat numarul inelului intr-un registru ca daca nu vei avea ceva de lucru....sint sigur ca stii ce faci si de aceea iti doresc mult succes


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 07 Iun 2011 22:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
pare cam scurta diferenta de timp dintre o serie si alta de pui.ii cresti sub canari?daca da, nu crezi ca pentru a-ti forma o crescatorie sanatoasa ar trebui sa lasi puii sub mamica naturala? e pacat sa-i scoti de sub mamica...doar de dragul unei poze.pentru a-ti face o matca sanatoasa sint de parere ca trebuie sa aplici stilul spartan.
si am observat ca mutatia o tii la un loc cu canarii.o reproduci in colonie?
mi-ar place daca ai face ceva poze( ca cristian 75 ) incepind cu momentul de cind depune,cloceste,etc....iar apoi daca vrei sa ajuti intr-adevar ornitologia romana( si nu aia proprie) sa faci o "enciclopedie"la topicul respectiv cu experienta ta.sint foarte multi pe forum care doresc sa-i inmulteasca dar nu au destule cunostinte.succes


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 08 Iun 2011 15:19 
Neconectat

Membru din: 10 Mar 2010 22:41
Mesaje: 10
Localitate: CLUJ
cuciureanu_sorin scrie:
pare cam scurta diferenta de timp dintre o serie si alta de pui.ii cresti sub canari?daca da, nu crezi ca pentru a-ti forma o crescatorie sanatoasa ar trebui sa lasi puii sub mamica naturala? e pacat sa-i scoti de sub mamica...doar de dragul unei poze.pentru a-ti face o matca sanatoasa sint de parere ca trebuie sa aplici stilul spartan.
si am observat ca mutatia o tii la un loc cu canarii.o reproduci in colonie?
mi-ar place daca ai face ceva poze( ca cristian 75 ) incepind cu momentul de cind depune,cloceste,etc....iar apoi daca vrei sa ajuti intr-adevar ornitologia romana( si nu aia proprie) sa faci o "enciclopedie"la topicul respectiv cu experienta ta.sint foarte multi pe forum care doresc sa-i inmulteasca dar nu au destule cunostinte.succes


D-le Cuciureanu,comentariile facute arata invidie si neputinta .
Iti etalezi cunostinte copiate(vezi postsrile de pe forum) pretinzi experienta genetica,dai exemple in necunostinta de cauza si nu faci decit sa creezi tensiuni........CRED CA AI INCURCAT FORUMUL!?! SCUZE!!!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 08 Iun 2011 15:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Sorine, de ce trebuie sa ei peste picior un om care face ceva pentru AOR.si implicit pentru tine ca membru ,te-as anteba eu pe tine ,tu ce faci decat sa bagi strambe si sa fi expert an genetica ,omul scoate ce vrea, fara sa-ti ceara acordul tie sau altcuiva,eu te-as ruga sa ne arati si noua ce fel de pasari reproduci ,si lasai pe altii sa-si vada de traba lor.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 08 Iun 2011 19:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Multa lume spune ca de la o anumita virsta barbatii se comporta ca niste copii.Nu trebuie ca confirmi mitul acesta, si ma refer la faptul ca odata postezi in numele lui sorin florea si apoi scriii cu nick-ul tau.Asa cum spunea si galeria trebuie sa citesti mult ca sa observi lucrul acesta ,si anume ca acelasi stil agramat se repeta in amindoua subiectele.
Am citit si recitit posturile mele si nu observ nici un atac la persoana.Mi-am exprimat doar punctul de vedere pe acest forum .Cit despre strimbe,experti ....cred ca nu ma cunosti.Sint un tip care imi place sa spun ceea ce gindesc , ce vreau eu, nu ceea ce-ti place sa auzi tu sau x sau y. Decit sa o faci pe avocatul apararii,cred ca ai fi facut mult mai bine daca ai fi dat un curs intrebarilor mele.Ar fi mult mai elegant sa arati membrilor ca nu faci parte dintr-o generatie de "secretosi" si ca comportamentul tau este demn functiei pe care o detii.noapte buna


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România