Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 05:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CJ20 Aviary
MesajScris: 07 Mar 2010 23:30 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
NU am de ce sa critic... Cata vreme evoluam si tindem spre pasari de valoare nu pot decat sa te felicit si sa iti urez succes in continuare. ;)

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CJ20 Aviary
MesajScris: 08 Mar 2010 09:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Ai cam avea din punct de vedere fotografic....dar na...acu ramane asa :mrgreen: .
Mersi de aprecieri si tie si tuturor.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CJ20 Aviary
MesajScris: 08 Mar 2010 20:50 
Neconectat

Membru din: 06 Feb 2010 21:22
Mesaje: 11
Localitate: Baia Mare
Sînt super nu am ce comenta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CJ20 Aviary
MesajScris: 16 Mai 2010 20:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
MISTO pasari...se vede ca ai umblat mult ca sa le ai...am inteles eu ca ai luat si de la YONUT din oradea?

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CJ20 Aviary
MesajScris: 17 Mai 2010 09:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
gxgstandard scrie:
MISTO pasari...se vede ca ai umblat mult ca sa le ai...am inteles eu ca ai luat si de la YONUT din oradea?


Nu stiu de la cine ai inteles, dar de la mine sigur nu...nici nu il cunosc pe Yonut din Oradea.
Cam de 6 ani am renuntat la a mai cumpara pasari din tara si in acelasi timp din Europa continentala si tot de atunci cumpar pasari (maxim 3-4 odata, ca sunt scumpe rau) exclusiv din UK sau Irlanda. Pretul se justifica pentru ca nu cumpar decat pasari clasabile...adica peste 90 de puncte.
Am vazut pasari oferite spre vanzare din Ungaria, Cehia si alte tari adiacente dar numai rebuturi: linii dorsale urate de tot, cozi articulate, aripi tinunte aiurea, colorit gresit flagrant si alte chestii de genul asta. Prin urmare nu am incredere in crescatorii "estici". Spre norocul meu nu am apucat sa aduc vreun asemenea exemplar la mine in crescatorie inainte de a acumula destula experienta pentru a depista asemenea greseli. Am si eu greselile mele cu care ma lupt (masti scurte, puncte de diferite forme, etc.) dar sunt destul de usor de corectat intr-un sezon-doua.
Dupa parerea mea sezonul viitor va fi decisiv in formarea nucleului de baza al crescatoriei CJ20 pentru ca sezonul viitor vor aparea niste pasari deosebite (parerea mea) care vor defini linia pe care o sa merg in continuare (Binks/Mannes sau Lutolf). De aceea am si caracterizat crescatoria, in strainatate, ca "a developing stud" = o crescatorie in formare/dezvoltare.

Dupa parerea mea liniile Binks si Mannes se aseamana destul de mult intre ele (Binks si Mannes au schimbat pasari intre ei destul de des...nu stiu exact care a fost sensul majoritar) pe cand Lutolf lucreaza un pic altfel fata in comparatie cu oricine din lume :D . In momentul de fata am pasari cu ascendenti in ambele (sau toate trei) parti...vreau doar sa vad care sange e mai "dens". Dupa ce stabilesc asta, voi cumpara EXCLUSIV de la crescatorul respectiv o pasare-doua-trei pe an cu titlul de outcross (desi e mai degraba un backcross)...mai multe nu imi permit.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CJ20 Aviary
MesajScris: 03 Feb 2011 16:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Niste pui din prima serie:

femela skyblue...

Imagine

mare, frumoasa, penele cam lungi pentru expozitie, penaj directional frumos, blanda si cumintica

femela grey-green...

Imagine

nu asa de mare dar are puncte mai bune, penaj directional frumos, blanda, cumintica

mascul darkgreen....

Imagine

asta e o pasare care imi place foarte mult. Desi nu are penaj directional asa de bun si frumos ca si celelalte doua femele e o pasare puternica si foarte fotogenica...


Ramane sa vedem cum arata dupa ce naparlesc. :roll:

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CJ20 Aviary
MesajScris: 12 Feb 2011 20:03 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2011 22:41
Mesaje: 123
Localitate: Pascani
Domnule "methos' ca a costat ceea ce ati facut dumneavoastra,doar anexa, cladirea . fara boxe, accesorii,voliera aceea interioara ? ceva de genu imi doresc si eu pe viitor sa fac si as vrea sa stiu cam in jurul a ce suma sa ma invart !

Mult succes in continuare si clienti cu bani !

_________________
Toţi vor să plece undeva,departe..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CJ20 Aviary
MesajScris: 12 Feb 2011 22:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
cladirea exista deci nu stiu sa zic un cost.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CJ20 Aviary
MesajScris: 12 Feb 2011 23:25 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2011 22:41
Mesaje: 123
Localitate: Pascani
Multumesc ! Superbi perusi , sper pe viitor sa iau si o o pereche de la dumneavoastra !

_________________
Toţi vor să plece undeva,departe..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CJ20 Aviary
MesajScris: 12 Feb 2011 23:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
ce s-a mai intamplat la CJ20 aviary anul trecut?
asa arata in primavara crescatoria:

Imagine

- exterior, crescatoria era limitata doar la partea de sus, unde se vede "termopanul" din folie

Imagine

- interior, partea de jos. Partea de sus arata cum se vede in pozele de la inceputul topicului.

Imagine

- interior partea de jos, vedere inspre usa. In dreapta se vede scara de acces spre partea de sus. S-a coborat tavanul, s-a izolat cu polistiren si rigips peste tot. Podeaua lemn-polistiren-lemn...urma sa se toarne sapa si sa se puna gresie. In partea de unde e facuta poza se va separa o camera unde vor fi construite doar voliere.

Imagine

- partea de sus cu sapa turnata, gresia pusa, rafturile aranjate frumos si pasari la cuiburi. Au aparut si termopanele (adevarate de data asta :D)

Imagine

- alta vedere cu partea de sus - camera de reproductie. Convectorul cu gaz pentru incalzire, aspiratorul pentru curatenie, coliviile de expozitie pentru formarea perechilor. Anul 2011 pregateste faianta sau cel putin rigips pe pereti. Eu as vrea faianta...economia romaneasca s-ar putea sa vrea rigips... :?

Imagine

- camera cu volierele...desi am incercat cu cel mai wide obiectiv pe care il am, nu am reusit sa fac o poza sa se vada toate. Deci...voliera care se vede e cea mai mare (3x1,5x2) si mai sunt doua lipite de ea (2x1,5x2), inspre dreapta. Poza e facuta din holul din care se intra in camera de reproductie, camera cu volierele si camera "bucatarie". Se intra de afara in camera bucatarie, apoi se ajunge in hol si de-acolo v-am povestit.

Imagine

- camera bucatarie dinspre hol. Intre timp s-a turnat sapa si s-a pus gresia. In anul 2011 va aparea o voliera interioara care va comunica cu o voliera exterioara pe geamul din fata, stanga. S-a facut deja structura pentru voliera exterioara (sapa, acoperis, structura pe care se prinde plasa). Mai ramane sa prind plasa cand se incalzeste si sa pun gresia.

Imagine

- intrarea...poate trebuia sa incep cu asta...

Cred ca maine voi face poze cu crescatoria in prezent, sa vedeti si voliera exterioara...sau ceea ce va fi voliera exterioara.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România