Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 09:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Crescatorie Marius Nistor
MesajScris: 20 Iun 2010 17:11 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Una peste alta, ma apropiu si eu cu pasi mari de inchiderea sezonului acesta. Astazi am pus ultimul inel la canari: nr.91(impreuna cu tatal meu care a avut cateva perechi de rosii lipocromi).
Daca ar fi sa fac un rezumat al stagiunii, practic in total am lucrat in acest an cu 15 femele. Media ar fi de 6 pui pe femela, adica 2 pui/serie. E departe de a fi o performanta notabila. Chiar daca nivelul de fertilitate al oualor a fost undeva pe la 90%, am avut foarte multi pui care nu au eclozat, murind in ou marea majoritate in ziua 12-13 a incubatiei. Inca nu am reusit sa imi dau seama de ce. La seria a doua am folosit cateva perechi cu probleme pentru a verifica daca un tratament preventiv (la examenul de laborator mi-a aparut o tulpina de E coli) cu diferite antibiotice, conform antibiogramei rezolva problema. Am pus o pereche pe Tylan (tylosina), una pe Amoxiclav(Amoxicilina+acid clavulanic) si alta pe Linco-Spectin (lincomicina+spectinomicina) timp de 7 zile inainte de imperechere. Singurul rezultat observat ATENTIE! este faptul ca Linco-Spectinul are efect teratogen, dar fara a imbunatatii nivelul de ecloziune. Din 6 oua, toate fertile au iesit 2 pui cu malformatii ale aripilor si degetelor(5-6 degete in loc de 4!!, care au supravietuit vreo 3-4 zile). Prin urmare am renuntat la orice medicament si am lasat natura sa isi urmeze cursul. Voi incerca anul viitor sa imbunatatesc acest parametru prin selectia femelelor provenind din parinti cu rezultate bune in acest an. Ca o curiozitate, de la cea mai buna femela in acest am obtinut un numar de 15 pui(cate 5 pe fiecare serie), iar cea mai slaba a facut 3 oua... cate unul pe serie din care nu a iesit nici un pui. Dar m-a ajutat ca doica sa cresc si sa intarc din puii femelei anterioare. ;)
Din puii inelati am pierdut pe parcurs vreo 7: 2 in cuib si vreo 5 dupa si in timpul intarcarii.
Urmeaza acum perioada cea mai grea - naparlirea.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crescatorie Marius Nistor
MesajScris: 20 Iun 2010 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2009 23:20
Mesaje: 514
Localitate: CONSTANTA/NAVODARI
felicitari Marius..astepatam si poze cu puiuti tai...sau ii ti ascunsi pana la expo ;) :D

_________________
Imagine Imaginehttp://ionutzcta.sunphoto.ro
Membru AOR . RNC ...IM12..
tel:0726 068 248


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crescatorie Marius Nistor
MesajScris: 20 Iun 2010 19:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
MARIUS nu conteaza numarul puilor care si asa sint destui si calitatea lor eu cind ti-am facut vizita am vazut cel putin 20 exemplare deosebite ,eu cred este o afirmatie personala ca era mult mai bun un tratament cu ESB 3% SI Augmentin impotriva E COLI.EU AM STABILIZAT STICLETII DUPA CE I-AM ADUS AICI FACINDU-LE 3 ZILE TRATAMENT CU ESB3%

RECOMANARE CU ESB 3%:IMPOTRIVA :-E.ACERVULIANA,E.NECATRIX;E.MAXIMA ;E.BRUNETTI,E.TENELLA ;E.ADENOIDES;E.LABBEANA ;E.COLUMBARUM

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crescatorie Marius Nistor
MesajScris: 21 Iun 2010 09:37 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Stai linistit, nu se pune problema numarului de pui. Am vrut doar sa arat ca toate crescatoriile se confrunta cu probleme, mai mici sau mai mari si am dorit sa pastrez o evidenta scrisa ca sa putem trage concluzii si poate sa invete si altii din experienta mea.
In ceea ce priveste puii din acest an, o parte dintre ei au fost mutati in voliere de dimensiune 1m x 0,5m x 1,70m (L x l x H). Am incercat sa "fur" modelul celor pe care le-am vazut pe dincolo si sa le fac locuri de odihna individuale, pentru a evita pica, mai ales in timpul perioade de naparlire.
Intr-o astfel de voliera incap maxim 30-35 pasari. Numarul betelor de odihna este mai mare pentru a nu se isca prea multe certuri. Curios este ca au avut nevoie de o saptamana pentru a se obisnui cu sistemul. Pana atunci erau ciorchine pe fundul volierei. ;)

Imagine
Imagine
Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crescatorie Marius Nistor
MesajScris: 21 Iun 2010 09:38 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Si cateva imagini de detaliu:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crescatorie Marius Nistor
MesajScris: 21 Iun 2010 10:00 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010 21:00
Mesaje: 61
Nu stiam ca si la canari se pun odihnitori, zici ca sunt in voliera la porumbei mei :lol: ,apropo frumosi canari !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crescatorie Marius Nistor
MesajScris: 21 Iun 2010 11:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
:shock: wauuu am ramas uimit pina la urma ai decis sa te extinzi si in garaj,ma bucur pentru psarile de calitate pe care le obtii dar mai ales si mai important este ca le raspindesti in tara si nu le dai afara(asfel exemplarele de o deosebita valoare ramin la crescatori nostri) unde ai putea obtine si bani m-ai multii,pasiunea spune tot .
mult succes si bafta in continuare.
si nu renunta l-a la a realiza hibrizii de sticlete .acum e momentul.incerca ,incearca si iar incerca ca nu se stie.
;) ;) ;)

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crescatorie Marius Nistor
MesajScris: 21 Iun 2010 12:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2009 23:20
Mesaje: 514
Localitate: CONSTANTA/NAVODARI
superb :o inca o data felicitariiiiiii,bravo Marius ..sincer nota 10 imi place ce am vazut la tine,si voi incerca sa te copi daca imi este permis ,asta si in limita spatiului meu :D

_________________
Imagine Imaginehttp://ionutzcta.sunphoto.ro
Membru AOR . RNC ...IM12..
tel:0726 068 248


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crescatorie Marius Nistor
MesajScris: 21 Iun 2010 14:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
MARIUS intodeauna cand am luat pasari de afara au fost si probleme ,bolile pasarilor nu au frontiere,cei ma-i buni urmasi sant cei scosi la tine ,atentie la selectie fao dupa mame ,masculi poti sa bagi m-ai des in crescatorie eu bag la 2-3ani catva masculi ,si nu am avut probleme,daca vreau o rasa noua scot in alta camera, daca totul decurge fara probleme ai bag si pe ei in camera unde scot pui.
Puii arata bine ,trebuie sa fim atenti la naparleala,acum m-ai este un hop,si am scapat. SUCCES!!

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crescatorie Marius Nistor
MesajScris: 21 Iun 2010 18:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Felicitari Marius pentru realizarile ornitologice! Iti doresc cat mai multe sa ai si sa te bucuri de pasari cat mai minunate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România