Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 13:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 05 Noi 2009 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Mersi baieti,dar tot meritul si efortul este a lui Marius.Robert ,puteam pune pariu ca tu ai sa fii primul care o sa inelezi exoticele cu inele A.O.R.sa-ti traiasca puisorii.inelele sint din dur aluminiu(un material ,care am inteles ca ar fi de 5 ori mai rezistent decit aluminiul).se foloseste in aeronautica iar inscriptia gravata este obtinuta cu ajutorul unui laser.daca o sa auziti pe viitor de ceva dezastre aviatice sa stiti ca nu am fost noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 06 Noi 2009 00:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
:lol: :lol: :lol:

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 06 Noi 2009 12:08 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Primul purtator fericit! Sa-ti traiasca!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 07 Noi 2009 15:59 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2009 13:59
Mesaje: 197
Localitate: Bucuresti
Felicitari .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 08 Noi 2009 14:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
Docky scrie:
Am o veste buna pentru membrii AOR.
Au ajuns inelele!! Ii multumim pe aceasta cale lui Sorin Cuciureanu care le-a ridicat de la Torino si ni le-a trimis in tara fara nici un cost suplimentar!
Va atasez cateva poze facute in aceasta seara. Sunt ambalate separat, in pungute transparente si cu un biletel pe care apar scrise toate datele de la numele crescatorului, tipul inelului, RNC, numarul lor si pana la numerotare. Ca sa nu mai spun de calitatea inelelor si a inscriptionarii lor:

cum putem intra in posesia inelelor?ati gasit o modalitate
de a le trimite?iar legitimatiile...doar la inceputul anului?

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 08 Noi 2009 17:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
In principiu le voi trimite prin posta romana sau curierat cu plata ramburs, dupa cum prefera fiecare. Le pot trimite si prin cunostintele dumneavoastra care trec prin Cluj. Avand in vedere ca am drumuri catre Bucuresti, chiar saptamana viitoare, ne putem intalni in Pitesti.
Raspunsul e valabil pentru toti cei care au comandat inele. Avand in vedere ca voi fi plecat o saptamana, incep sa le trimit abia dupa ce ma intorc de la Reggio. Cei care au nevoie mai repede, va rog sa ma anuntati si voi face tot posibilul sa le trimit.
Legitimatiile o sa vina si ele curand, cel mai probabil la inceputul anului.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 21 Ian 2010 17:53 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
ATENTIE! Pentru cei care folosesc pentru prima data inele omologate, in special cei care au mai folosit inele de productie interna (care sunt muuuuuuult mai largi!!), este important de stiut ca inelarea se va face in primele 5, maxim 6 zile de la eclozarea din ou. Sa urmariti cu atentie dezvoltarea puilor pentru a nu avea surpriza sa nu ii puteti inela.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 09 Apr 2010 17:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2009 22:18
Mesaje: 128
Am si eu o intrebare :?:
1.Daca sunt minor (16) pot sa ma inscriu in AOR?
2. Daca ai certificat de crescator poti sa vinzi pasari in pet-shop?
Multumesc :roll:

_________________
Imagine
Imagine
BN49


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 11 Apr 2010 14:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2009 22:18
Mesaje: 128
Chiar nu-mi poate raspunde nimeni?

_________________
Imagine
Imagine
BN49


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 12 Apr 2010 10:39 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
freerunner scrie:

1.Daca sunt minor (16) pot sa ma inscriu in AOR?

Nu avem nici o restrictie in acest sens. Mai jos am spicuit articolul din Statutul AOR care se refera la acest aspect:

Art. 10 - (1) Pot fi membri activi ai “AOR” persoanele fizice sau juridice romane si straine care depun o adeziune scrisa in care declara ca sunt de acord cu prevederile statutare si alte reglementari specifice si doresc sa contribuie la realizarea scopurilor si obiectivelor propuse.

(2) Pot fi membri activi persoane fizice indiferent de varsta, profesie, sex, cetatenie, nationalitate, apartenenta politica sau religie, origine sociala sau avere, care conform cererii de asociere respecta atat statutul “AOR” cat si regulamentul intern de functionare.

(3) Pot fi membrii activi asociatiile sau societatile cu personalitate juridica, cu domiciliul in tara sau in strainatate, urmand ca reprezentarea acestora in Adunarea Generala sa fie nominala (un vot pentru fiecare persoana.

(4) Conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca asociatiile, fundatiile sau institutiile pentru a deveni membre ale “AOR” sunt urmatoarele:
a) Completarea unui protocol de aderare (ce are rolul si al unei cereri de aderare, semnata si parafata de reprezentatul legal delegat de fiecare persoana juridica conform structurii organizatorice proprii);
b) Prezentarea de fotocopii ale actului constitutiv, statutului, eventualelor acte aditionale, a dovezii de dobandire a personalitatii juridice, a codului fiscal, a cazierului fiscal, a unei copii dupa ultimul bilant contabil si lista nominala a membrilor persoane fizice, pentru ONG-uri, sau fotocopii dupa actele institutiilor partenere ce acopera aceleasi scopuri;
c) Proces-verbal in original privind hotararea asociatiei sau fundatiei de a deveni membra a “AOR”, hotarare luata de fiecare persoana juridica conform structurii organizatorice proprii;
d) Taxa de inscriere care se achita numai in cazul acceptarii solicitantului in calitate de membru al “AOR”.

freerunner scrie:

2. Daca ai certificat de crescator poti sa vinzi pasari in pet-shop?


Din cate stiu eu nu este suficient. Este nevoie sa fii cel putin PFA (persoana fizica autorizata) sa poti vinde in pet shop. Fiind vorba de castiguri materiale, e clar ca acestea se impoziteaza.
Daca gresesc va rog sa ma corectati.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România