Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Imagini din crescatorie
MesajScris: 03 Ian 2011 16:26 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010 00:21
Mesaje: 41
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Buna ziua si LA MULTI ANI . Am si eu o intrebare de incepator. Daca coliviile sunt facute din pal sau orice material lemnos nu exista riscul sa faca pasarile paduchi. Sau cu o deparazitare corecta eliminam acest risc. :?:
La dumneavoastra vad ca doar fetele sunt din metal si sunt tare frumoase . Asi dorii sa imi fac si eu un raft la fel doar cu fetele din metal.

_________________
Imagine Imagine
http://viogo.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imagini din crescatorie
MesajScris: 03 Ian 2011 21:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
cred ca totul depinde de felul in care pastrazi tu curatenia ;) ....ca este foarte posibil sa faci paduchi si in alea care sint metalice....daca deparazitezi constant .. nu cred sa ai vreo problema.

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imagini din crescatorie
MesajScris: 03 Ian 2011 23:46 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010 00:21
Mesaje: 41
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Si cum ar trebuii sa deparazitez aceste colivii?
Adica la cat timp sa deparazitez si dezinfectez ca sa nu am probleme?
Curatenie stiu ca trebuie facuta zilnic sau cat de des posibil.

_________________
Imagine Imagine
http://viogo.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imagini din crescatorie
MesajScris: 04 Ian 2011 13:26 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
In principiu trebuie sa previi infestarea crescatoriei. Daca ai grija de acest aspect nu ai nici un fel de problema. De exemplu la inroducerea oricarei pasari noi in crescatorie eu ii administrez o picatura de sol de ivermectina ( cu cea de la Harkers te ajuta @methos daca ai nevoie). In plus, la toate pasarile fac un tratament preventiv de 2 ori pe an: o data inainte de perioada de reproducere, in momentul in care fac pregatirea reproducatorilor cu aprox 6-8 saptamani de data depunerii primului ou si la sfarsitul naparlirii. Deasemenea pasarilor care le aduc de la expozitii.
In rest, verific tot timpul in momentul in care fac curatenia saptamanala.
In caz de infestatie, tot de la Harkers se gaseste atat o solutie cu permetrina cat si un spray siliconic, Duramitex care este o metoda mecanica de indepartare.
Cum spuneam asa procez eu, dar sunt convins ca exista si alte practitci. De retinut partea cu prevenirea. Odata ce se face selectia de toamna eu nu mai introduc in crescatorie nici o pasare, reducand astfel la minimum prblemele de natura bacteriana sau parazitara.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imagini din crescatorie
MesajScris: 04 Ian 2011 21:20 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010 00:21
Mesaje: 41
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Docky scrie:
In principiu trebuie sa previi infestarea crescatoriei. Daca ai grija de acest aspect nu ai nici un fel de problema. De exemplu la inroducerea oricarei pasari noi in crescatorie eu ii administrez o picatura de sol de ivermectina ( cu cea de la Harkers te ajuta @methos daca ai nevoie). In plus, la toate pasarile fac un tratament preventiv de 2 ori pe an: o data inainte de perioada de reproducere, in momentul in care fac pregatirea reproducatorilor cu aprox 6-8 saptamani de data depunerii primului ou si la sfarsitul naparlirii. Deasemenea pasarilor care le aduc de la expozitii.
In rest, verific tot timpul in momentul in care fac curatenia saptamanala.
In caz de infestatie, tot de la Harkers se gaseste atat o solutie cu permetrina cat si un spray siliconic, Duramitex care este o metoda mecanica de indepartare.
Cum spuneam asa procez eu, dar sunt convins ca exista si alte practitci. De retinut partea cu prevenirea. Odata ce se face selectia de toamna eu nu mai introduc in crescatorie nici o pasare, reducand astfel la minimum prblemele de natura bacteriana sau parazitara.


Multumesc mult pentru sfaturi. Pentru noi incepatorii sunt o adevarata mina de aur.

_________________
Imagine Imagine
http://viogo.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imagini din crescatorie
MesajScris: 05 Ian 2011 20:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 09:12
Mesaje: 92
Localitate: Bucuresti
Paduchii sigur se pot inmulti si in bateriile metalice . Daca respecti sfaturile lui Marius cu certitudine nu vei avea probleme. Am avut si eu paduchi la un momentdat si mi-a luat cam 2 luni sa scap de ei dar aparitia lor s-a datorat faptului ca am introdus pasari cu paduchi in crescatorie si nu din cauza boxelor din pal. In privinta fetelor de colivie daca ai nevoie am eu la vanzare.

_________________
Imagine Imagine http://pasariexotice.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imagini din crescatorie
MesajScris: 24 Feb 2011 00:51 
Neconectat

Membru din: 14 Feb 2011 23:32
Mesaje: 13
Mar interesa si pe mine 4 fete de colivii ,cum se prcedeaza se fac la comanda dupa cerinte sau sunt un standar?La tine gasesc si tavitele de jos sau ale trebuie sa le fac in alta parte.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România