Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 06:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Micul meu paradis
MesajScris: 16 Iun 2010 14:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
experienta mea cu coccothraustes de buvrij-botgrosul african

Ma numesc Cuciureanu Sorin ,si sint inscris la aor ,avind rnc sc10.inca de mic am fost atras de padure. imi aduc aminte vremea cand eram copil si colindam padurile din jurul iasului in cautarea cuiburilor de fringilide.La varsta de 10 ani am avut prima pereche de inarite,apoi au urmat sticletii,scatii,florintii si mugurarii.Pe atunci erau putine cunostinte despre cresterea acestor pasari in captivitate,mincarea neadecvata.mureau dupa citeva saptamini de colivie.Erau alte vremuri.Am continuat cu canarii si perusii,crescandu-i fara nici un criteriu,cu ceva rezultate,as putea spune.In 2008 eram in Milano la crescatoria unui prieten(un cunoscut arbitru de fringilide)cind,privirea mi-a cazut pe o pereche de botgrosi europeni care se aflau intr-o colivie de 120cm la un loc cu canarii.am fost imediat atras de penajul si comportamentul acestei minunate pasari.masculul avea o privire rece,statea pe bat si se uita la mine fara sa clipeasca.In urma discutiilor am aflat ca sunt foarte putine exemplare in captivitate si sunt foarte putini crescatori care ii reproduc.Probabil motivul este faptul ca nu au un cantec placut si melodios.Ajuns acasa am inceput sa ma uit pe net si sa caut o pereche pt mine,fara nici un rezultat deoarece se reproduc destul de greu iar puii obtinuti sunt deja prenotati inca din perioada "copilariei".In decembrie 2009 un coleg de munca mi-a adus din Maroc o pereche si un pui de botgros african.Aceasta subspecie are dimensiunea unui florinte si corpul in forma de fus(datorita pierderii de caldura in exces),penajul este asemanator cu al verisorului sau european, singura diferenta constand in faptul ca femela are un cerc alb imprejurul ochilor.Masculul are remigenele secundare de culoarea albastra . femela are culorile mai sterse,in schimb are remigenele secundare gri.Ii pun pe balcon in colivia de 120cm,dar din pacate gasesc puiul inghetat pe bat din cauza temperaturilor foarte scazute.Batranii se descurca foarte bine si imi pun mari sperante in ei.Le dau un amestec de seminte pt canari diversificand cu alte amestecuri pt. fringilide,ajungand chiar la amestecul pt. papagali mari care contine arahide.In februarie incep sa le dau un amestec de seminte germinate(compus din canepa,floarea soarelui si niger),le introduc si viermii de faina, adaug vitamina e in apa de baut.Vremea este urata si cu diferente mari de temperatura ,iar odata cu venirea primaverii le maresc ratia de canepa si viermi.Se pare ca la aceasta specie semintele uleioase nu le afecteaza ficatul. Le completez cu fructe carnoase:cirese,piersici,caise,zarzari.In aprilie montez un cuib in partea dreapta a coliviei care este mai intunecata dar masculul distruge cuibul si-mi dau seama ca nu ii place locul.Il iau si-l montez pe peretele din spatele coliviei dar tot in partea dreapta,Din cauza unor probleme cu sanatatea stau acasa 3 luni si in perioada aceasta introduc o videocamera in colivie si asa incep sa le observ mai bine comportamentul.Vad cum masculul incepe sa hraneasca femela si viceversa(lucru ciudat) si imi dau seama ca sunt pe drumul cel bun,maridu-le iar doza de canepa si viermi.Femela doarme pe un bat in partea stanga a coliviei,semn ca se afla in siguranta.Incep sa care material in cioc,apoi gasesc intr-o hranitoare langa batul pe care sta noapte de noapte o cantitate de fulgi si pene.Avand impresia ca nu le place locul cuibului fac rocada cu hranitoarea.Femelei ii place cuibul din locul cel mai inalt,luminos si pe peretele din fata coliviei.Incet,incet femela incepe sa doarma pe el,apoi intra si incepe sa-l construiasca cu fibre de cocos.Prinde curaj si masculul
.Pe 12 iunie femela face primul ou iar masculul il mananca si sunt nevoit sa-i despart, impartind colvia in doua.Ziua urmatoare femela face al doilea ou,dar de data asta il mananca ea.al treilea ou il recupar si il pun deoparte.a patra zi ma trezesc din nou la 6,30 si astept.depune de obicei intre 7 - 7,15 .privesc de pe monitorul din bucatarie pina la ora 10,timp in care nu se intimpla nimic.ciudat . ar trebui sa depuna cel putin 4 oua.intru pe balcon si observ ca femela a acoperit ouale cu seminte de artar murdare de gainat.probabil are de gind sa abandoneze cuibul.schimb cuibul cu altul curat apoi plec in baie sa spal cuibul si ouale false.cind ma intorc ,surpriza:femela depune al 4-lea ou.il iau si adaug din nou ouale false.femela acopera toata ziua ouale,iar noaptea apare o alta surpriza:femela nu mai doarme pe cuib.ziua urmatoare femela astupa din nou ouale cu seminte de artar,si nu depune nici un ou.a abandonat cuibul.imi dau seama ca nu am nici o pasare care sa cloceasca in perioada asta,si imi aduc aminte de cuvintele prietenului meu din Milano:nu-i greu sa-i cresti ,,,,ii greu sa-i reproduci.apar problemele.ajutorul apare de la marius(boss_iasi). are o femela de gloster care a depus in aceeasi zi cu femela mea.acum cele doua oua se odihnesc sub gloster,iar femela incepe sa-si construiasca un alt cuib.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Micul meu paradis
MesajScris: 16 Iun 2010 14:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
methos crezi ca ar merge la concurs?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Micul meu paradis
MesajScris: 16 Iun 2010 16:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
daca pentru concurs l-ai conceput, la concurs il inscriem...

am trecut linkul la thread-ul cu concursul.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Micul meu paradis
MesajScris: 16 Iun 2010 16:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
mersi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Micul meu paradis
MesajScris: 16 Iun 2010 16:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Multumim de REPORTAJ :D SORINE asa vor invata si altii din experienta ta ,sper ca femela de gloster sa isi faca datoria si sper ca caldura degajata de ea :?: :!: :!: sa fie indeajuns pentru svilupare embrionilor din ouale botgrosilor care sint mult mai mari decit ale unui canar.
ORICUM canarita nu va putea creste singura puii(nici chiar cu ajutorul masculului)deoarece aceasta specie necesita o foarte mare cantitate de proteine in prima saptamina de viata a puilor (cam 80_90 insecte)pe zii,si va trebui sa-i ajutii tu cu siringa cu mincare de crescut la mina si cu carne din omogenizate pentru copii,deasemenea incepind cu a doua saptamina introduci tot din borcanase pentru copii mici tip milupa,merlin de fructe si le dai cu siringa pentru insulina.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Micul meu paradis
MesajScris: 16 Iun 2010 16:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
ne-am facut lectiile.acum asteptam,sperind ca masculul si-a facut datoria.eu sincer nu am vazut masculul sa calce femela ,in schimb am vazut parada nuptiala a masculului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Micul meu paradis
MesajScris: 16 Iun 2010 17:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Da multe FRINGILIDE PRINTE CARE BOTGROSUL ,MUGURARUL SI CINTEZOII au ritual de imperechere divers si de aceia nu s-au putut obtine hibrizii cu masculi acestor specii.Mai ales cintezoiul care este foarte agresiv si bate femela de multe ori pina o omoara,sint doua zile de cind perechea mea de cintezoi se calca dimineata si imediat dupa ce o calca masculul o bate imediat si mai tot restul zilei ,tin sa mentionez ca sint in colivie de 1, 20 cm,si ii las doar dimineata impreuna dupa care de la ora 12 pina seara la 7 separ masculul cu despartitorul din mijloc.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Micul meu paradis
MesajScris: 16 Iun 2010 17:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Foto (MAURO BAGIOLO) AMIC- FEO(AOE) deci se poate:

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Micul meu paradis
MesajScris: 16 Iun 2010 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
se poate...clar ca se poate.

primul cuib e cam prea natural...ii are in voliera?

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Micul meu paradis
MesajScris: 16 Iun 2010 18:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Da are multe voliere imense cu copacii ,brazii,ect naturali unii chiar saditii in vase mari.
DE FAPT IN POZA A 3 este tot puiul din prina ,care este pus in alt cuib ,deoarece il creste la mina.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România