Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 14 Mai 2024 00:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 21 Mar 2011 23:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Florica scrie:
Nea Fane ma uimesti, scoala de cantec facuta la lumina,eu stiam ca se face la semi -antuneric ,dar nu te contrazic poate asa se facea cand aveam eu roller(tu chiar vorbesti serios !)


Domnul Neacsu, chiar vorbesc serios si cum trebuie sa si argumentez o sa-ti spun urmatorul lucru:
In decursul astora 30 de ani zic eu de munca am verificat toate formele de asa zise scoli de cantec pe mai toate rasele de canari .De aceea mi-am permis sa spun si sa sustin ca SCOALA FACUTA LA LUMINA ZILEI ESTE CEA MAI BENEFICA atat la canarii comuni (ordinari) cit si la TENORUL ROMANESC .Acum sa va spun de ce !..
Spuneam intr-o postare anterioara ca adevarata scoala dureaza doi ani si adevaratul cantec este cel pe care pasarea Il va canta dupa aceasta varsta .
Daca eu tin pasarile la perdea voi aplica asupra lor naparlirea barbara (care este mult mai scurta decat cea normala) deci si perioada de scolire este mai scurta.O naparlire fortata va duce implicit la intrarea prematura a masculilor la furie.
Este adevarat ca scoala implica mai multe etape si cere multe conditii si chiar sacrificii dar poate aduce si satisfactii .
Intr-o postare anterioara am mai spus ca majoritatea cantecelor se pierd in mare parte din vina crescatorilor si a experientei pe care o au (SCUZE DAR ...GURA PACATOSULUI ADEVAR GRAIESTE)
Acum sa va spun una din marile cauze pentru care canarul scolit sa interpreteze cintecul diverselor pasari de cantec il lasa partial sau total...(STRESUL)
In tot cazul pe marginea acestei chestiuni se poate discuta mult mai mult dar...subiectul va ramane deschis(NU MOR CAII CAND VOR CAINII).

CU RESPECT!..

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 23 Mar 2011 00:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Avand in vedere ca am promis ca voi reveni , o sa incerc sa continui cu citeva precizari in ceea ce priveste scoala de cantec .
Cand am inceput aceasta discutie am facut-o la rugamintea expresa a unor colegi si face referire numai la canarul ordinar si tenorul romanesc (canari ce pot fi educati sa imite mai mult sau mai putin cantecul privighetorii).Aceasta soala nu face referire la rasele cu cantec standard omologat.Fiecare crescator este liber sa aplice metodele care le doreste .
Este mare diferenta intre cantecul standard impus de catra forurile internationale si cel pe care Il preferam noi .Nu este nimic batut in cuie si dupa cum se pare si aceasta miscare tinde sa stranga din ce in ce mai multi adepti la nivelul mai multor state si cine stie poate intr-o zi va veni si recunoasterea.Pana atunci MUNCA MULTA!..
De aceea stimati colegi de suferinta si iubitori ai cantecului de privighetoare cu adevar va spun ca daca veti incepe scoala de cantec in septembrie rezultatele voastre vor fi zerooooo !..
Tot ceea ce va spus vine din umila mea exprienta si nu trebue sa inflameze pe nimeni fiinca nu va citesc din carti si cum am mai spus nu are decat caracter de informatie.
Voi reveni cu amanunte!..

CU RESPECT!..

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 23 Mar 2011 07:09 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Adevarat,m-am informat si pentru obtinerea unu-i adevarat profesor scoala poate dura si 2-3 ani.Puii de mici asculta partile descompuse ale cantecului,iar pe parcurs acesta devin din ce in ce mai complexe,urmand in final sa execute cantecul perfect compus.La reproducere sunt folosite numai exemplarele trecute de 2 ani,care au ramas cu un cantec bine format.Rezultatele nu vor intarzia sa apara,puii rezultati se vor apropia foarte repede la cantec de parinti.CU CONDITIA,ca acel cantec sa nu fie modificat in partile esentiale.Baza cantecului cu partile impuse trebuie pastrata. ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 24 Mar 2011 00:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
O sa va spun acum intr-un scurt rezumat cum procedez eu la scoala de cintec .Scot puietul de la mame la intarcat la aproximativ 23-24 de zile si il asez in intarcatori unde sa-i pot urmarii cu usurinta .In decursul a citeva zile vor invata sa manance iar masculii vor incepe sa cante .
Acesta este mometul optim de separare a tinerilor masculi si introducerea lor in incaperea destinata scolitului .Eu Ii asez in voliere in functie de virsta . Nu asez masculii din ultuma serie cu cei din prima .Vor sta la clasa pregatitoare insotiti de profesor si de muzica pina cind incep sa silabiseasca primele parti dupa care Ii scot in boxele de lemn situate deasupra volierelor.Acum va incepe de fapt adevarata scoala . Aceasta operatie se intampla cand unii dintre pui ajung de regula la varsta de 2-3 luni .Daca pana la aceasta varsta puietul nu incepe sa pronunte cateva din partile impuse de crescator atunci va trebui de urgena sa aduca modificari muzicii.
Ca mancare cum am mai spus amestec de seminte din recolta proprie (rapita ,glant etc.)si aproape nelipsitul pate de ou, mar si pesmet de biscuit .In lunile de iarna si seminte (rapita) germinate.Voi continua cu aceasta mancare din momentul intarcarii pana ce tineretul va intra la furie dupa care reduc sau adaug pateul in asa fel incat cantecul trebuie sa evoluieze pe o curba grafica ascendenta pana la definitivarea si maturizarea lor .
Data viitoare o sa va spun cum pregatesc eu pateul de ou .

CU RESPECT!..

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 24 Mar 2011 22:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2010 22:10
Mesaje: 324
Buna seara domnule Stefan,am cateva nedumeriri referitor la scoala de cantec.
Va intreb din simpla curiozitate,deoarece in trecut am reprodus si eu canari cu cantec de privighetoare.
1.Unde va naparlesc tinerii masculi?
2.Aveti mai multe scoli? va spun aceasta deoarece ati spus,ca dupa ce ii luati din voliere,ii asezati deasupra in boxele de lemn,unde incepe "adevarata scoala".
Sa inteleg ca in voliere este tot o scoala?
3.De ce modificati muzica,daca puietul nu canta pana la varsta de 2-3 luni(tinand cont ca acei pui care stau si asculta si nu canta,de obicei isi dau drumul si devin cei mai valorosi,iar cei care sunt precoce si canta imediat de multe ori au multe parti negative?Atunci ce vor mai intelege puii,schimbandu-le muzica???
4.Credeti ca mai intra in discutie O LINIE A CANARILOR pe care vreti sa o promovati?
5.De ce SCOALA ADEVARATA la lumina??? care sunt atuurile?
6.Cum combinati alimentatia pe care ati enuntat-o cu lumina,in scoala de cantec, tinand cont ca folosind impreuna aceste doua elemente,canarii devin nervosi si agitati.
7.Cum(unde) asezati Profesorul in scoala de cantec?
8.Cum folositi muzica(unde asezati boxele,daca le folositi)?
Ati afirmat mai sus ca "nimic nu este batut in cuie",dar daca doriti sa infiintati acest club,va trebui sa cam bateti cuie,deoarece nu poti pastra o linie anume cu un cantec bine definit daca modificati mereu partiturile cantecului.
Eu consider ca daca vrei sa faci ceva organizat(club de canari) si cat de cat profesionist,trebuie sa renuntam la:"fiecare sa faca ce-i place sau sa faca dupa ce metode doreste".
Bineinteles ca fiecare face ce doreste dar in momentul in care te apuci de un proiect trebuie sa ai niste trasee bine stabilite.
Asa s-a intamplat cu roller-ul,malinoisul,timbrado;daca s-ar fi facut totul la intamplare sau dupa bunul plac al fiecaruia,astazi nu am mai fi avut acesta 3 categorii de canari.
Eu cred ca ar trebui sa reflectam mai mult in aceasta privinta si bineinteles cum ati spus:La munca ...dar nu la munca fara rost....ca de asta ne-am saturat.


Cu stima MIHAI STERE

_________________
CLUBUL ROMAN MALINOIS-WATERSLAGER
http://www.waterslager.ro
halciu68@gmail.com
http://Halciu.sunphoto.ro
Tel:0735085933


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Mar 2011 14:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2010 15:02
Mesaje: 33
Fane ,Mihai Stere te-a facut
SAH-MAT


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Mar 2011 15:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
cata catalin scrie:
Fane ,Mihai Stere te-a facut
SAH-MAT


Cataline, sa-ti spun un secret dar sa nu-l spui la nimeni .Deocamdata nimeni nu ma poate face "SAH-MAT pe acest subiect !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Mar 2011 16:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Nea Fane, muta tura ca esti in SAH !!

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Mar 2011 17:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Domnul Stere, cu toate ca acele intrebari ar putea fi interpretate ca ( TE ROG FRUMOS OBLIGAT) o sa-ti raspund tot punctual .
1. Daca puietul incepe naparleala dupa 2,5 luni oare unde poate face puietul naparleala (cititi sau deduceti).
2.Am mai multe incaperi (cititi cu atentie ce am scris).
3.Tinerii masculi incep sa cante din momentul intarcarii daca sunt sanatosi pentru mine ei sunt preferatii.
4.Acea linie de canari exista si o voi prezenta cand voi crede eu de cuviinta .
5.Chiar d-stra ati spus "pentru o dezvoltare..."
6.La mine nu sunt nervosi si agitati.
7.La aceasta intrebare si o parte din urmatoarea o sa va raspund cu cateva citate din legea nescrisa a prudentei:
- Sa nu faci tot ce poti sa faci .
-Sa nu dai tot ce poti sa dai .
-Sa nu spui tot ce sti.
La cealalta parte din intrebarea opt ...o sa va rog sa cititi cu mare atentie regulamentul confederatiei internationale referitoare la rase .
In ceea ce priveste partitura muzicala lucrez cu ea de 19 ani si am perfectionat-o in fiecare an .
Si sa va mai spun un lucru toate"traseele"referitoare la acest proiect au fost bine conturate cu mult timp in urma ar fi pacat de atata munca sa le intrerup chiar daca unora le sta ca un ghimpe !..

CU RESPECT!.
ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Mar 2011 17:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
MAT !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România