Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 16 Apr 2024 09:10

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Dec 2011 17:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Florica,sunt sigur ca nu-ti doresti sa fiu si eu rautacios,vezi ca stresul dauneaza grav sanatatii Anul trecut si tu ai pus cateva vreascuri
:twisted:
Cu postarea anterioara nu-mi demonstrezi nimic.

A fost o glumita de impaciuire nu te-ai prins ?.. :lol: :lol: restul a fost o urare spusa din suflet.

CRACIUN FERICIT FAMILIEI NEACSU!..

CU RESPECT!.

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 18 Ian 2012 11:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Oct 2009 17:12
Mesaje: 7
Localitate: Nice , France
Salut tuturor! Ma bucur sa aud ca cineva are o initziativa sa formeze un club de canar de cantec romanesc, totzi crestem canari de cantec ai altor tari, daca tot santem canaricultori de ce sa nu formam un canar al nostru propriu , Tenorul romanesc, aici cu cantecul de privigetoare nu e rau dar dupa cum stim mai este si privigetoarea turceasca si altzi canari care imita privigetoarea, de ce sa nu incercam sa facem un canar romanesc cu un cantec mai complex ,sa intalnim in cantecul lui mai multe varietatzi naturale cum ar fi cele mai frumoase note de privighetoare , de Canepar , ciocarlie, cinteza, pitzigoi si alte pasari melodioase din natura , asa ar trebui sa fie tenorul romanesc, daca o sa ascultam tot timpul canari care canta doar privigetoare va spun eu la un moment dat o sa fie monoton, cantecul trebuie sa fie mai variat pentru ca fiecare sa aprecieze , privigetoarea are si note care sant absorbite in natura dar in casa pot fi foarte stridente cum ar fii :CH adica Chiau Chiau, Chiu Chiu, alta nota nedorita la privigetoare este Rascada, ex: Cirrrr Cirrr, Ciorrrr Ciorrr , Crrr Crrrr!, cu multi ani in urma aveam canari Cioaperi care imitau aproape perfect privigetoarea , cand ajungeau la notele de mai sus ma durea capul , canaricultorii de cantec titrati vor patzii acelasi lucru , va rog sa tineti cont de acest lucru, Tenorul romanesc dar un cantec mai complex care sa contzina note de privighetoare dar si alte pasari melodioase din natura , sant dispus sa ajut si eu la formarea acestui canar , pasari pentru a introduce in aceasta linie am disponibile , canari timbrado foarte bine selectzionati , Canari salbatici originali din insulele canare pe care eu ii numesc diamantul brut , daca sant bine selectionati transmit o voce metalica superba si limpede . O zi buna tuturor!

_________________
http://www.youtube.com/user/canariosilvestre


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România