Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 19 Apr 2024 01:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Mar 2011 18:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010 16:32
Mesaje: 108
Localitate: BUCURESTI
Nea Fane esti deja la pagina 13 si ne tii in suspans mai ceva ca Agatha Christie :lol: :lol: :lol:

_________________
Radu Cristian-Romeo +40723509599
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Mar 2011 19:46 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2010 20:51
Mesaje: 70
Localitate: bucuresti
ajungem ca serialul tanar si nelinistit :geek:

_________________
http://GRINGO.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Mar 2011 20:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
nu ma bag nu ma amestec ,am o singura intrebare pentru domnul boroianu...care sint pentru dumnealui canarii comuni sau ordinari ? ;)

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Mar 2011 21:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
kratos scrie:
nu ma bag nu ma amestec ,am o singura intrebare pentru domnul boroianu...care sint pentru dumnealui canarii comuni sau ordinari ? ;)


kratos, nu eu le-am spus asa .Cei dinaintea noastra i-au impartit in canari de cantec si canari ordinari ( nici mie nu-mi place denumirea ) !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Mar 2011 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2010 22:10
Mesaje: 324
Buna seara domnule Stefan,sa stiti ca aceste pareri pe care le sustinem,mie cel putin imi fac placere si asa cum v-am mai spus sunt curios sa aflu cat mai multe lucruri de la toti crescatorii nostri cat si de la alti crescatori din alte tari.....sunt deschis si vreau ca toti crescatorii nostri sa afle cat mai multe lucruri despre canarii de cantec.
De aceea v-am pus acele intrebari,dar nu mi-ati raspuns concret si ati evitat intrebarile.
Referitor la intrebarea 5-FACETI SCOALA PENTRU DEZVOLTAREA TINERILOR???
Nu mai inteleg nimic....eu am scris in toppicul "Clubul malinois",ca tinerii masculi dupa ce se intarca se separa de femele,masculi adulti si se baga in voliere in care sa urmarim 10-12-14 cantareti,sau in voliere mai mari....AICI EI SE DEZVOLTA,si isi fortifica organismul,dar aceasta este NUMAI O ETAPA premergatoare scolii si tocmai de aceea datorita luminii,exercitiilor fizice si alimentatiei intram in SCOALA DE CANTEC numai cu pasarile sanatoase.
In scoala de cantec, REGULA DE BAZA:TREBUIE SA FIE SEMI INTUNERIC(sunt foarte multe etape si aici) "nu putem inventa noi acum apa calda",asa ajungi la pasari valoroase.
V-am inrebat de naparlire deoarece ati spus ca nu aplicati "o naparlire barbara" folosind perdeaua.
Ce putem intelege de aici???
Chestiile:SA NU SPUI TOT CE STII,SA NU DAI TOT CE POTI SA DAI,SA NU FACI TOT CE POTI SA FACI,sunt jalnice ,patetice rau....suntem in 2011,nu mai este ca pe vremuri cand toti se ascundeau ,se pacaleau intre ei,si detineau ei nu stiu ce secrete.
Daca vrem sa progresam,eu zic sa renuntam la "minciunele",sa spunem ce avem de spus,sa ne informam intre noi si sa fim profesionisti asa cum sunt in tarile civilizate.
Daca ne-am apucat sa infiintam un club, anume trebuie sa renuntam la aceste metehne vechi,numai asa putem sa atragem in randurile noastre si alti iubitori ai canarilor.
SECRETELE nu au loc aici,lumea vrea transparenta.Nu este nimeni atotstiutor,toti putem invata cate ceva de la fiecare.
Asa ca ,domnule Stefan poate o sa ne spuneti ceva despre linia canarilor dumneavoastra.....sau apropos:
1.CE inseamna o linie genetica?
2.Este mai bine sa folosim 1-2-3 linii?
3.CE conditii trebuie sa indeplineasca un PROFESOR?

Cu stima MIHAI STERE

_________________
CLUBUL ROMAN MALINOIS-WATERSLAGER
http://www.waterslager.ro
halciu68@gmail.com
http://Halciu.sunphoto.ro
Tel:0735085933


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Mar 2011 00:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Domnul Stere,ar fi intelept sa incheem aceasta discutie intr-un mod civilizat .Daca folositi cuvinte gen "minciunele" considerati ca ati servit un MAT la aceasta discutie (lucram cu rase de canari si cantece diferite ).V-am avertizat ca discutiile gen VA ROG FRUMOS OBLIGAT nu-si au rostul intr-o discutie civilizata.Va fac trimitere la regulamentul european al cluburilor care face referire la atacul unui club asupra altui club (sau noi daca acum incercam sa ne infiintam nu conteaza regulamentele ).

Sa incercam sa ne respectam macar pana cand ne vom cunoaste personal ,dupa aceea veti hotari singur .
Nu mai incercati sa-mi testati cunostintele ,mi le-am procurat prin munca si de multe ori prin nopti mai scurte. Minciuna nu este o latura a caracterului meu si nu ar trebui sa fie a niciunuia dintre noi .

CU RESPECT!.
ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Mar 2011 00:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mar 2010 16:19
Mesaje: 109
Localitate: Craiova
Sincer nu cresc canari de cantec DAR daca as vrea sa ma apuc maine de crescut canari de cantec nu as alege niciodata canarii cu cantec de privighetoare si nici nu m-as inscrie in clubul dumneavoastra. Citesc cu mare atentie toate subiectele acestui forum si nu doar subiectele cu canari si va rog sa ma credeti ca am urmarit si acest subiect. In 14 pagini eu ca posibil sau viitor crescator de canari cu cantec de privighetoare nu am inteles nimic, ori sunt eu mai greu de cap ori dumneavoastra nu ati spus nimic concret INCA. Eu zic sa renuntati la sah si sa postati ceva la subiect.....in afara de :

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

Nu doresc sa luati acest mesaj ca pe un afront ci mai degraba ca pe o rugaminte, o rugaminte sa nu ne mai tineti atat in suspans cu acesti canari cu cantec de privighetoare.

Va multumesc

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Mar 2011 01:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Si eu sa fiu sincer nu ti -as recomanda sa te apuci de cantec de privighetoare pentru ca aceasta nu se poate face de pe o zi pe alta .Daca esti din Craiova intreaba-l pe Dan Neculce, pe Nelutu, cat de usor este cu acest tip de cantec (ei de altfel imi sunt amici).In ceea ce priveste clubul ,m-am mai linistit ca nu te inscri ,dar sa nu mai folosesti cuvantul '' niciodata'' pentru ca esti la inceput de drum altfel ne-am fi cunoscut . Ma cunosc si sunt amic cu toti crescatorii mai vechi de canari din Craiova.
De explicat am mai explicat cate ceva (cum Ii hranesc, cum Ii scolesc)altceva...
In ceea ce priveste SAHUL SI MATUL a fost o gluma a unor colegi si trebuie inteleasa ca atare nu trebuie pusa la suflet .

CU RESPECT!.

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Mar 2011 21:52 
Neconectat

Membru din: 06 Sep 2009 12:21
Mesaje: 73
Localitate: Buzau
1mihai27 scrie:
Sincer nu cresc canari de cantec DAR daca as vrea sa ma apuc maine de crescut canari de cantec nu as alege niciodata canarii cu cantec de privighetoare si nici nu m-as inscrie in clubul dumneavoastra. Citesc cu mare atentie toate subiectele acestui forum si nu doar subiectele cu canari si va rog sa ma credeti ca am urmarit si acest subiect. In 14 pagini eu ca posibil sau viitor crescator de canari cu cantec de privighetoare nu am inteles nimic, ori sunt eu mai greu de cap ori dumneavoastra nu ati spus nimic concret INCA. Eu zic sa renuntati la sah si sa postati ceva la subiect.....in afara de :

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

Nu doresc sa luati acest mesaj ca pe un afront ci mai degraba ca pe o rugaminte, o rugaminte sa nu ne mai tineti atat in suspans cu acesti canari cu cantec de privighetoare.

Va multumesc


va salut.......sustin cele spuse de 1Mihai27.....d-le baroianustefan a-ti provocat un tzunami dar pina la urma s-a adeverit a fi o balta la margine de oras.....In paginile in care a-ti relatat despre canarii cu cantec de privighetoare nu am inteles nimic si a-ti creat numai polemici si discutii cu finalitate zero, avind in vedere reclama care a-ti facut-o ...o sa aveti o multime de crescatori in viitoarea asociatie a crescatorilor de canari cu cantec de privighetoare..

_________________
Imagine...Imagine
Membru AOR . RNC ...GP39....
telefon: 0773845704


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Mar 2011 23:24 
Neconectat

Membru din: 24 Feb 2010 22:01
Mesaje: 54
Localitate: Bucuresti
[[va salut.......sustin cele spuse de 1Mihai27.....d-le baroianustefan a-ti provocat un tzunami dar pina la urma s-a adeverit a fi o balta la margine de oras.....In paginile in care a-ti relatat despre canarii cu cantec de privighetoare nu am inteles nimic si a-ti creat numai polemici si discutii cu finalitate zero, avind in vedere reclama care a-ti facut-o ...o sa aveti o multime de crescatori in viitoarea asociatie a crescatorilor de canari cu cantec de privighetoare..[/quote]]]
Nu ccred ca ar trebui sa va mai bateti capul cu asa ceva, eu asta cred ca s-a dorit de la bun inceput sa se vorbeasca mult sa nu se inteleaga nimic. Daca s-ar fi vrut alt ceva s-ar fi explicat pe indelate ; 1 din ce rase hibridate provin aceste pasari. 2intetinerea lor . 3imperecherea 4scoala de cantec. 5performante , . stiu dl baroianu imi veti raspunde ca ati facut acest lucru, poate ca da dar numai pe intelesul dv. Ar trebui sa luati exemplul lui marius nistor si sa urmariti topicul scris de acesta in ce priveste canarii de culoare si apoi veti vedea ca nu vor mai fi critici la adresa dv. In stilul actual ati indepartat de canarul cu cantec de privighetoare toti incepatorii care cochetau cu ideea de asi achzitiona aceste pasari . Mai sunt si alti crescatori care se ocupa de asceste pasari dar care s-au ferit sa-si exprime parerile si sa divulge anumite "secrete " ca de ....asa e in economia de tip monopol, ca doar prin exclusivitate si secretomanie se poate pastra un pret ridicat al acestor pasari . va doresc succes in continuare si sper sa puteti reusi in infiintarea acestui club si sunt tare curios de performantele acestor pasari dupa prima naparlire ,dar fara banda. Sa auzim numai de bine!! ;)

_________________
http://ddeugen.sunphoto.ro/ perusi
tel 0723533011


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România