Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Apr 2024 00:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 01 Feb 2011 14:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Sper ca in cursul acestei zile sa pot continua ideia care m-a determinat sa deschid acest topic si sa facem comentarii civilizate si educative impreuna cu cei interesati de cunoastere.De aceea voi incerca sa raspund la toate intrebarile referitoare la acest subiect.

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Feb 2011 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
foarte frumos.voiam sa te intreb de unde provin canarii cu care lucrezi (ma refer la linia genetica).mersi


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Feb 2011 16:35 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Da asa e mai frumos, educativ si benefic pentru toata lumea. ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Feb 2011 16:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Felicitari Nea Fane pentru initiativa! Multumesc pentru lectia de ornitologie pe care mi-ati predat-o aseara si amabilitatea cu care am fost tratat la dvs acasa. Mult succes si sper ca multi crescatori sa se alinieze acestui proiect. Recomand tuturor care au drum in Bucuresti sa treaca pe la d-l Fane pentru ca au ce vedea(si mai ales asculta ;) ).
Cu stima,
Cristian Urzica.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Feb 2011 17:26 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Vad ca deja primul pas pozitiv s-a facut in directia buna,sunt sigur ca nu ma insel.Domnul Cristian Urzica e un om de caracter,cuvant si nepartinitor.Nu pot sa zic decat: toata stima pentru Nea Fane.multe succese pe mai departe. ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Feb 2011 18:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Acum o sa raspund la intrebarea( De ce TENORUL ROMANESC? )

Celebrul naturalist BUFFON (1707-1788) a spus :

" DACA PRIVIGHETOAREA ESTE PRIMA DOAMNA A PADURILOR, CANARUL ESTE MUZICIANUL CASEI" DE ACEEA EU MI-AM PERMIS SA-L NUMESC TENORUL ROMANESC.

Daca prima apartine in intregime naturii,TENORUL ROMANESC este produsul artei noastre.Il crestem cu placere deoarece poate fi instruit cu succes el parasind cu usurinta melodia cantecului sau natural pentru a imprumuta armonia vocilor si a instrumentelor noastre.
De aceea mi-am permis sa fac aceasta personificare( DORESC SA FIE CANARUL REPREZENTATIV AL ROMANIEI ) o fac si in memoria fostilor nostri colegi care au iubit cu multa ardoare inegalabilul cintec al PRIVIGHETORII ( PRIMA DOAMNA A PADURILOR )


ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Feb 2011 19:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
I-mi cer scuze pentru greselile de ortografie si de graba ,batranetea nu iarta pe nimeni si nici pe tasta nu prea am exersat pana acum sunt incepator.

MULTUMESC

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Feb 2011 23:19 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2009 13:59
Mesaje: 197
Localitate: Bucuresti
Felicitari ,nea Fane .Mult respect si consideratie, ptr omul si crescatorul Fane Boroianu.Va doresc succes in infiintarea clubului ,cu atat mai mult ca promoveaza o rasa autohtona.Sunt sigur ca dupa infiintarea clubului vor ingrosa randurile acestui club multi crescatori din tara .Succes.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Feb 2011 23:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
o singura problema ... :lol: ...mai trebuie sa avem si bani ptr. canarii astia....spunea cineva mai sus... obrazul subtire cu cheltuiala se tine..mare dreptate are ..sa nu se apuce femeile de crescut canari.. ca noi barbatii avem obrazul cam gros ;)

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Feb 2011 02:04 
Neconectat

Membru din: 18 Ian 2011 20:42
Mesaje: 19
Salutari baieti .D-nule ,,Kratos'' din experienta mea de crescator eu am avut ceva rezultate si am in continuare .Puteti sa intrebati pe ,,Fane ,Catalin si cati va crescatori din buc. si nu mi-aduc aminte sa cumpere sotia mea canari.Daca vrei rezultate foloseste genetic si nu cred ca vor costa 100 ron.ca la taraba .Sa nu incurcam canari de cantec cu cartofi de la taraba .Poate intrebati si o sa vedeti ca sunt unul din colegi cu care a vorbit d-nul Fane la sedinta care a mentionat .Cu respect si fara suparare.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România