Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 17:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cum e cu naparlirea?
MesajScris: 26 Iul 2011 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2010 14:05
Mesaje: 153
Localitate: BUCURESTI
cam cat dureaza naparlirea la canari?intre ce luni?am si eu 3 masculi si nu canta nici unu.cred ca asta e cauza mai mult ca sigur.dar m-ar interesa cam pana cand dureaza.
ma anticipat

_________________
UNII AU CATE O PASARICA PE CREIER.....EU AM UN STOL INTREG!!!!!! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum e cu naparlirea?
MesajScris: 26 Iul 2011 20:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Eu nu stiu decat cum e la perusi dar nici la canari nu cred ca e diferenta...daca e, crescatorii de canari ma vor corecta.
La perusi naparlirea incepe dupa solstitiul de vara (21 iunie) cand ziua incepe sa scada. Scurtarea perioadei de lumina, mai bine zis cresterea perioadei de intuneric stimuleaza eliberarea unor hormoni care se ocupa de chestia asta.
Naparlirea dureaza cam pana pe la inceputul lui Septembrie, dar variaza mult in functie de individ, alimentatie, etc.
Desi durata cresterii unei pene este aceeasi, pentru acelasi tip de pana (remige, retrice, pene de contur, etc) durata naparlirii se poate scurta printr-o alimentatie adecvata. Motivul pentru care se scurteaza perioada este ca pasarea poate naparli mai multe pene deodata, nu ca penele cresc mai repede. Sa nu crezi ca poti scurta perioada la jumatate pentru ca nu poti. Penele au o anumita ordine dupa care cad (ex. remigele primare naparlesc una cate una incepand dinspre interior. Nu cade alta pana pana ce pana anterioara nu a crescut aproape de tot) si cum spuneam si un interval de timp precis in care cresc, deci naparlirea va dura cel putin 2 luni de fiecare data. E o adaptare care le permite sa zboare fara probleme chiar si pe perioada naparlirii.
Alimentatia este corespunzatoare daca pasarea nu prezinta semne evidente de naparlire (aglomerari de pene nedesfacute in anumite parti ale corpului - la perusi cel mai evident e pe cap). Daca pasarea arata normal si se comporta normal in aceasta perioada inseamna ca ne-am facut datoria de crescator si i-am oferit un meniu adecvat.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum e cu naparlirea?
MesajScris: 27 Iul 2011 13:34 
Neconectat

Membru din: 06 Sep 2009 12:21
Mesaje: 73
Localitate: Buzau
salut...poti citi si aici......viewtopic.php?f=35&t=97.....sper sa-ti fi fost de ajutor

_________________
Imagine...Imagine
Membru AOR . RNC ...GP39....
telefon: 0773845704


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum e cu naparlirea?
MesajScris: 21 Iul 2014 14:22 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2014 13:51
Mesaje: 2
Ma poate ajuta cineva cu o parere legata de naparlirea excesiva sau prelungita, nu stiu exact cum sa-i spun, la canar?

Am cumparat anul trecut in octombrie un canar mascul, mi s-a spus ca e tanar, de anul trecut, cand l-am cumoparat, canta, destul de mult. La inceputul lunii noiembrie, a inceput sa naparleasca si, bineinteles, sa nu mai cante. A tot naparlit pana la sfarsitul lui martie anul acesta, deci cam 5 luni, la inceput de aprilie a inceput din nou sa cante, a fost OK cam 1 luna, iar de la inceputul lunii mai, naparleste din nou. I-am administrat in tot acest timp si vitamine in apa. Mananca seminte amestec special pt. canari, 1 data pe saptamana galbenus fiert, zilnic ceva verdeata, alternat: morcov, mar, ardei; baton cu seminte pentru canari, amestec de hrana pe baza de ou; os de sepie. I-am cumparat si ceva amestec special de seminte pentru perioada de naparlire, dar care se adauga putin in mancare, nu pare sa-l ajute prea mult, inca naparleste.

Mentionez ca e vecin intr-o colivie dubla, cu gratii despartitoare, cu un mascul de zebra australiana. Poate avea acest lucru vreo legatura cu naparlitul excesiv? Nu prezinta semne de agresivitate unul fata de celalalt.

Ce as putea sa-i mai fac? Care poate fi cauza naparlitului excesiv?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum e cu naparlirea?
MesajScris: 21 Iul 2014 22:35 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2009 21:19
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti
In primul rand controleaza temeperatura camerei.Variatiile de temparatura bruste influenteaza naparlirea pasarilor.Incearca sa pastrezi o temperetura constanta in camera unde sta canarul.Deasemenea,cantitatea de lumina receptionata zilnic de catre pasare trebuie sa fie in concordanta cu perioada in care acesta se afla - reproductie,naparlire,repaus,concurs.Vezi ca exista un post a lui Cristian 75 si Docky despre treaba asta.
Bafta,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum e cu naparlirea?
MesajScris: 22 Iul 2014 13:06 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2014 13:51
Mesaje: 2
Multumesc frumos! Voi cauta subiectul. In ceea ce priveste mediul in care este tinut, are lumina naturala toata ziua, colivia este intr-un balcon inchis, potejat de soare direct, nu sta in curenti de aer.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România