Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 14:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Mar 2013 22:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
CRESCATORIA DE CANARI CU CANTEC DE PRIVIGHETOARE 'TENORUL ROMANESC'
Imagine

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 18 Mar 2013 12:34 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2009 13:59
Mesaje: 197
Localitate: Bucuresti
Felicitari Nea Fane .Frumoasa sigla.Sa inteleg ca urmeaza si clubul ?.Succes .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 18 Mar 2013 13:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2012 22:36
Mesaje: 103
Localitate: Constanta
Cu toata seriozitatea , va spun ca la inceput am privit cu multa rezerva acest proiect al dumneavoastra , chiar am zambit . Dar schimband latura de abordare , am vazut acest demers , din cu totul alta prisma si mi-am spus "de ce nu ? ce-l impiedica pe acest om , sa-si atinga scopul ?" . Probabil astfel a inceput si Wilhem Trute , care a obtinut pentru prima oara un hohlrollen necunoscut pana atunci ...
Poate momentul de fata este prea precoce pentru a ne dezvalui amanunte din metodologia folosita , rasele care au concurat , standardul pe care-l vizati si alte asemenea ..... , pana atunci nu va pot spune decat sa aveti bafta si succese in materializarea proiectului dumneavoastra .

_________________
http://anefi.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 20 Mar 2013 23:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Multumesc Liviu ... cred ca ai vazut reclama aceea la biscuiti...(inca nu sunt suficient de pregatit).

Multumesc si dumneavoastra Domnule Sunai pentru rabdarea de care ati dat dovada si nu in ultimul rand pentru increderea si sustinerea de care sper sa ma bucur in continuare.
Acum voi incerca sa va dau cateva indicii referitoare la ideia de la care am demarat acest proiect
Nu voi incerca sa mai tin secret materialul genetic folosit dar pana atunci voi lansa o intrebare.
Cine oare nu doreste sa detina in crescatoria lui pasari mari, frumos colorate si care sa imita cu o cat mai buna claritate partituri din cantecul privighetorii ?..
Personal acesta a fost visul meu in cei 33 de ani de cand ma ocup de canari.
Dorinta mea ar fi ca acest vis sa nu se sfarseasca odata cu mine .De aceea in postarile care vor urma daca voi beneficia de rabdarea si bunavointa colegilor ornitologi care urmaresc si activeaza acest forum voi veni cu amanunte referitoare la genetica pe care am folosit-o.

CU MULT RESPECT!..

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 21 Mar 2013 10:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2010 22:10
Mesaje: 324
Salut Stefan,raspunsul meu la intrebarea ta este NU...nu doresc sa am pasari mari,frumos colorate si sa imite privighetoarea,deoarece cred ca in lumea asta nu le poti avea pe toate(POSTURA-CULOARE-CANTEC)...dar asta nu te impiedica sa lucrezi la proiectul pe care ti
l-ai propus.Imagine
Iti doresc mult SUCCES!

_________________
CLUBUL ROMAN MALINOIS-WATERSLAGER
http://www.waterslager.ro
halciu68@gmail.com
http://Halciu.sunphoto.ro
Tel:0735085933


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 21 Mar 2013 14:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Respectele mele Mihi,intradevar nu ar fi logic ca presedintele Clubului Malinois sa-si schimbe atat de usor obtiunile,acum cand am vazut ce proiect frumos ati inceput.
Multumesc totusi pentru urari si intelegere!..
Multumesc foarte, foarte mult si pentru carti dar nu am avut parte de ele...am o nepotica de aproape patru ani care m-a deposedat de ele...ba m-a mai si dojenit!..
Daca ai si altceva care sa nu fi citit si...care sa nu-mi fie luate iti voi fi recunuscator!..

TOATA STIMA!..

ASCULTATI CU ATENTIE CINTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI!..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 21 Mar 2013 22:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2012 22:36
Mesaje: 103
Localitate: Constanta
Mihai are dreptate in ceea ce priveste culoarea , postura si cantecul , iar raspunsul meu la intrebarea dumneavoastra , este similar cu al lui … Pe mine altceva m-a atras la proiectul dumneavoastra si-am sa va explic ce . Toti crescatorii pe care ii cunosc personal sau prin intermediul acestor forumuri de specialitate , fie ca detin canari de postura , cantec sau culoare , fie ca detin indigene , exotice , perusi sau papagali , cu totii si absolut in totalitatea lor , se preocupa de o singura directie si anume AMELIORAREA raselor sau speciilor detinute . Iar aici stiti cu mult mai bine decat mine , ca unii chiar reusesc , iar altii doar aspira … , dar nu asta-i esenta ; important este faptul ca ne mai preocupa si altceva in afara sarcinilor cotidiene …
Dumneavoastra insa , vati angajat pe o directie cu totul si cu totul aparte : FORMAREA unei noi rase . Potrivit cunostintelor mele , metodele de aplicabilitate , precum si etapele procedurale folosite in fiecare dintre aceste doua categorii , AMELIORARE si FORMARE , sunt cu totul diferite , avand particularitati si moduri de implementare unice , in sensul lor …
Din aceste considerente , proiectul dumneavoastra , mi s-a parut unic si sper sa-l urmati , indiferent de cate ironii veti avea parte , pentru ca veti avea un dublu castig : daca veti reusi , veti intra in analele ornitologice , iar daca nu , veti ramane cu experienta si multumirea sufleteasca ca ati incercat , multumire pe care EU-ul dumneavoastra nu-l va fi putut cunoaste , daca nu-i urmati indemnul …
Cu o deosebita consideratie .

_________________
http://anefi.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 28 Mar 2013 01:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru rabdare , intelegere si incurajare .
Ma simt dator sa lamuresc o neantelegere.
1.cantec
2.culoare
3.marime (nu postura)
Cu ani in urma m-am ocupat si eu de ameliorari si intradevar uneori chiar am avut satisfactii .
Am obtinut mutatie de albinos pe agat rosu neintensiv si negru rosu neintensiv (in anul doi deveneau pudrati cu alb, in afara de coada si penele lungi din aripi sau deveneau porumbaci precum bibilicile ).
Am obtinut deasemeni canar ivoire cu o puternica tenta de violet (arata superb).
Restul au fost ameliorari obijnuite pe diverse rase de canari.
Considerand ca am trecut prin anumite etape mi-am permis cu ceva ani in urma sa indraznesc sa aprofundez cautarile bazandu-ma binenteles atat pe cunostintele acumulate cat si pe o parte din studiile de genetica existente in domeniu.
Eu cred ca daca vrei cu adevarat poti, in toate a existat un inceput...si altii au putut cu toate ca nu au avut calculatoare...oare noi romanii de ce nu am putea?..

CU TOATA STIMA!..

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 13 Apr 2013 17:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Dupa cum am promis o sa va spun materialul genetic folosit la realizarea liniei de canari cu cantec de privighetoate"TENORUL ROMANESC" si anume:
1.Pentru a obtine profunzime am folosit HARZ ROLLER.
2.Pentru a obtine claritate am folosit MALINOIS-WATERSLAGER.
3.Pentru a obtine tempoul privighetorii se poate folosi una din rasele de postura YORK sau CRESTED.(Eu am folosit ambele rase in paralel).
Daca aveti posibilitatea si sunteti interesati alegeti pasari frumos colorate si veti avea si culoare.
Prin hibrizarea selectiva a acestor rase am obtinut perechile de elita.
Pe aceste prechi daca sunt bine selectate se poate aplica timp de cinci ani legile mndeliene ale ereditatii.
Numai atunci se poate discuta despre cat de simplu este sa obti linia de "CANARI CU CANTEC DE PRIVIGHETOARE TENORUL ROMANESC.
Acesti canari vor fi mari, frumos colorati si vor interpreta cu o foarte mare claritate partile de privighetoare si cu un tempo apropiat ei.
Un foarte mare avantaj al "TENORULUI ROMANESC" este acela ca nu-si va parasi cu usurinta cantecul invatat si in acest fel si dupa perioada de reproducere va veti bucura de partile de privighetoare pe care le interpreta la inceput.

CU RESPECT!

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI!..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Apr 2013 09:55 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2010 12:50
Mesaje: 58
Localitate: bucuresti
Perseverenta este intr-adevar de apreciat ,la fel initiativa acestui proiect.Intr-un cuvant ,Felicitari !.....dl Stefan,am sustinut si voi sustine in continuare proiectul dvs.Sunt convins ca orice initiativa de genul acesta este in beneficiul ornitologiei din Romania.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România