Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 20:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Canarii lui Viorel
MesajScris: 22 Noi 2010 17:26 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010 00:21
Mesaje: 41
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Va salut cu respect. Sunt un incepator in ale canariculturii si asi dori sa aflu de la domniile voastre informatoii care sa ma ajute in continuare in cresterea si inmultirea acestor minunate pasari care m-au cucerit . Acum mai bine de o luna ajumte mi-am achizitionat 2 perechi de canari de la un crescator din oras. Inainte de ai achizitiona am incercat sa ma documentez cat mai mult despre aceste pasari dar lipsa de experienta isi spune cuvantul.
Asi vrea sa aflu daca canarii mei sunt canari de culoare si daca este cea mai buna combinatie pentru imperechere .
Asi mai avea o intrebare . Ceaparii sunt canarii de culoare ?

fetele

Imagine

mascul

Imagine
Imagine

mascul

Imagine
Imagine

o imagine de ansamblu

Imagine

_________________
Imagine Imagine
http://viogo.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canarii lui Viorel
MesajScris: 06 Ian 2011 10:55 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Cu siguranta, doar din poze e greu de spus, dar intr-adevar par a fi canari de culoare, insa se apropie timid de standardul canarilor galbeni. Cel mai apropiat ar fi primul masculul, cel galben intensiv desi si acolo remigele ar putea fi mai colorate. Ceilalti nu au nuanta de galben curata, ci usor portocalie care este un defect major, iar brumatura e mult extinsa. Asa are trebui sa arate canarii tai ca sa fie in standard.

Galben intensiv:
Imagine

Galben neintensiv:
Imagine

Daca iti plac galbenii, o linie foarte buna de galbeni are colegul nostru @ionutz cta care la Bucuresti a si castigat premiul pentru cel mai bun galben din expozitie:

Imagine

Ca si sfat, din ce am vazut nu ai femele intensiv, prin urmare masculul numar doi nu ti-l recomand pentru reproducere in acest an. Intotdeauna la canarii de culoare se pune in pereche un intensiv cu un neintensiv. Exceptiile se permit abia dupa ce ai capatat suficienta experienta.
Gasesti aici explicatiile in amanunt: viewtopic.php?f=30&t=68

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canarii lui Viorel
MesajScris: 07 Ian 2011 23:36 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010 00:21
Mesaje: 41
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Va multumesc mult pentru sfaturile date. Cand am achizitionat eu canarii nu prea stiam multe de canaricultura. Nici acum nu prea stiu foarte multe dar cu timpul sper sa capat suficienta experienta. Defectul incepatorului :oops: . Nu m-am documentat indeajuns inainte da a cumpara pasari.

_________________
Imagine Imagine
http://viogo.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 01 Feb 2011 12:37 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010 00:21
Mesaje: 41
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Cum pot sa imi dau seama daca un canar este gras. In ultima perioada am incercat sa ii pregatesc pentru inmultire si cred ca am exagerat cu oul ( au mancat la 3 zile o chipcea),iar fructe si verdeturi au mancat aproape zilnic. Am dat ou si la masculi si la femele . In seminte am adaugat cam 5% niger.
Sper sa nu-i fi pregatit prea mult :D .

_________________
Imagine Imagine
http://viogo.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canarii lui Viorel
MesajScris: 01 Feb 2011 13:17 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2009 21:19
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti
Usor cu nigerul pentru ca risti ca masculul sa intre repede in furie insa sa nu poata fecunda ouale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canarii lui Viorel
MesajScris: 01 Feb 2011 21:47 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010 00:21
Mesaje: 41
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Si ar trebuii sa dau numai la femele ? Daca femelele sunt grease exista riscul la fel ca la masculi sa scoata oua infertile?

_________________
Imagine Imagine
http://viogo.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canarii lui Viorel
MesajScris: 01 Feb 2011 22:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
sfatul meu este sa scoti im primul rand hranitorile alea albe...sint prea mari si aglomereaza cusca inutil......cele care sint fatza sint suficiente ;) plus de asta gandeste te ca de fiecare data cand alimentezi acele hranitori bagi mana in colivie cea ce nu e prea indicat ....hranitorile alea eu le folosesc la voliera ,sint prea mari ptr. coliviile cova...multa bafta

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canarii lui Viorel
MesajScris: 01 Feb 2011 22:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Curaj Viorel si multi pui cu timpul va veni si experienta ai pasari frumoase .Daca vor fi pui vor apare si exceptii

BAFTA

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canarii lui Viorel
MesajScris: 02 Feb 2011 00:59 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2010 00:21
Mesaje: 41
Localitate: Drobeta Turnu Severin
kratos scrie:
sfatul meu este sa scoti im primul rand hranitorile alea albe...sint prea mari si aglomereaza cusca inutil......cele care sint fatza sint suficiente ;) plus de asta gandeste te ca de fiecare data cand alimentezi acele hranitori bagi mana in colivie cea ce nu e prea indicat ....hranitorile alea eu le folosesc la voliera ,sint prea mari ptr. coliviile cova...multa bafta

In acele hraniroare albe eu pun nisip (cumparat din petshop) sau grit.
Multumesc tuturor pentru incurajeri.
Am deja un puiut la o puicuta (primul puiut de pasare exotica scos de pasarile mele :D ) are 10 zile dar cealalta fetita nu da semne de furie. Nici nu ma grabesc numai sa nu fie prea grasi cand vor fi pregatiti :?: .

_________________
Imagine Imagine
http://viogo.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canarii lui Viorel
MesajScris: 02 Feb 2011 23:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2010 14:05
Mesaje: 153
Localitate: BUCURESTI
salut viorel!cati ani ai?si eu sunt tot din severin si tot incepator cu canarii la fel ca tine.ai numai canari sau si alte pasari?

_________________
UNII AU CATE O PASARICA PE CREIER.....EU AM UN STOL INTREG!!!!!! :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România