Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 03:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 10 Oct 2012 18:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2011 00:10
Mesaje: 135
Localitate: IASI
2012 - Astazi m-am deplasat la o agentie Raiffeissen pentru a depune contravaloarea cotizatiei si a comezii de inele.In primul rand mi s-a cerut delegatie pentru acest lucru, altfel trebuie sa achit un comision suplimentar de 4,00 RON.Dupa ce am acceptat plata acestui comision mi s-a spus ca nu se pot depune banii pana nu dau o ''Declaratie pe propria-mi raspundere de unde provin banii depusi'' - adica banii personali.Din punctul meu de vedere (nu cred ca sunt singurul) numai la societatile comerciale se justifica provenienta banilor.Atat timp cat se specifica ca acea suma este pentru o cotizatie/marfa, etc. nu cred ca banca ar trebui sa monitorizeze veniturie persoanelor fizice.Asa ca am scris ca acei bani provin din ....castiguri LOTO. Daca gaseam suma pe strada cum ar fi trebuit sa se numeasaca: ''Bafta carosabila sau pietonala''? Timp pierdut la ghiseu (fara alt c;ient la rand) 25 min.2011 -  Mi s-a spus ca nu se poate face o plata in EUR in contul de inele (cont de EUR). Dupa cca 30 min de consultari cu sefa agentiei si vizualizarea contului (a miscarilor de valuta din cont) mi s-a spus ca ...''daca in cont exista plati si depuneri in EUR inseamna ca se poate sa depune-ti si dvs..'' (a fost exprimarea unui functionar din banca)Nu mi se pare ok ca aceasta banca sa solicite tot felul de date atipice pentru restul bancilor pentru a depune o suma in contul unei institutii.IN concluzie sistmul de lucru de la Raiffeisen este mult sub CEC - ul anilor '80.Cred ca se poate gasi o solutie pentru eliminarea acestor pierderi de timp si ''sondaje - de unde provin banii''.P.S. Sunt curios in 2013 ce ''noutate'' mai pregateste aceasta Banca (in afara de a goli cardurile clientilor altor banci)

_________________
Bafta si realizari maxime!!
DS98
0744152469


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 11 Oct 2012 10:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
si eu am si am avut aceeasi problema
nu inteleg ce problema au ei ce fac eu cu banii mei si in ce moneda fac eu plati sau depuneri.
daca au deschis contul in euro inseamna ca pot face operatiuni in euro...daca nu pot, sau nu stiu, sa nu accepte deschiderea conturilor in euro
azi ma pregatesc de o noua incursiune in lumea necunoscuta si magica a bancilor...

cred ca solutia e sa facem transfer din conturile personale in conturile AOR, fara a mai trece pe la ghiseele Raiffeisen. Cred ca asa nu vor mai fi probleme...incerc azi varianta asta.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 11 Oct 2012 18:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Imi pare rau ca avem aceste probleme cu banca si cu siguranta cea mai buna varianta este transferul direct (daca se poate online) ca sa nu pierdeti timpul pe la ghiseuri si cozi.
De fapt acesta a fost si motivul pentru care am ales Raiffeisen, acela ca la momentul respectiv avea cel mai evoluat internet banking.
Probabil intre timp lucrurile s-au schimbat si pe la alte banci, dar va spun sigur ca birocratia/incompetenta este aceeasi. Problemele apar tot la nivel de functionari. Daca aveti experiente mai bune in ceea ce priveste serviciile de internet banking, comisioanele de transfer si conturi in EURO chiar va rog sa imi spuneti. Nu stiu ce ar insemna aceasta modificare dpdv legal si al hartoagelor ce trebuie refacute, dar in cazul in care considerati ca situatia o impune putem sa schimbam destinatia contului.

Multumesc,
Marius

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 12 Oct 2012 16:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
azi am platit si eu...ieri nu am mai ajuns dar...
ia ghiciti cat e comisionul la BRD pentru un transfer in EUR?? trebuia sa platesc 35EUR pentru inele si comisionul e de 45EUR. E ca si cum ai face transfer international.
in schimb s-a rezolvat foarte bine si usor la ghiseu la raiffeisen. Cu comision de 4RON, dar in rest a mers bine.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România