Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 12:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Carduelis cannabina ( Caneparul )
MesajScris: 23 Sep 2009 23:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
Câneparul, Carduelis cannabina, este o pasăre cântătoare de talie mică din familia Fringillidae Finch.
Această pasăre creşte în Europa, Asia de Vest şi Africa de Nord. Aceste păsări sunt de regulă locatari permanenţi, dar multe păsări din Est şi din Nord migrează mai departe spre Sud în intervalul de reproducere sau se deplasează în zonele de coastă.
În perioada de reproducere preferă câmpiile cu tufe stufoase, inclusive câmpurile cu buruieni şi grădinile. Îşi construieşte cuibul într-o tufă, unde depune 4–7 ouă.
Această specie poate forma stoluri mari în afara sezonului de reproducţie, uneori amestecate cu alte cinteze, cum ar fi Inăriţă cu cioc galben, pe coastele şi ţinuturile mlăştinoase saline. Hrana constă în principal din seminţe. Denumirea ştiinţifică a Câneparului provine de la apetitul său pentru cânepă şi denumirea sa în limba engleză de la preferinţa sa pentru seminţele de in, din care se face lenjeria de pat.
Este o pasăre subţire, cu o coadă lungă. Părţile superioare sunt maro, gâtul este de un alb murdar, iar ciocul este gri. În timpul verii masculul are ceafa de culoare gri, prezintă pete roşii la nivelul capului şi are penele de pe piept de culoare roşie.
Femelele şi păsărilor tinere prezintă o insuficienţă a culorii de roşu în coloritului penajului, de asemenea are părţi albe, iar pe piept prezintă dungi de culoare galben închis.
Cântecul plăcut al câneparului conţine triluri rapide însoţite de agitaţie.
Uneori ele sunt văzute şi la mai multe sute mile pe mare.

Imagine

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Dec 2009 02:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Ce-ti fac Sorin caneparii? Poate ne aratzi si noua "minunile". Toate cele bune!
Cu stima,
Cristian


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Dec 2009 11:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
sint bine in primavara intra si ei la reproductie...de unde stii ca am cinepari?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Dec 2009 17:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Succes cu ei, ca stiu ca sunt noi achizitii. Stiu de la un prieten comun.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 21 Mai 2012 14:08 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Va redau in imagini povestea unei perechi de canepari care si-a facut cuib in bradutul de Craciun pe care il am intr-un ghiveci afara, imediat langa usa. Practic este mai putin de 1 m intre zona de acces si cuib, cu toate acestea femela a clocit linistita si a crescut impreuna cu masculul 5 puisori. Ii vedeti mai jos, foarte bine camuflati, aproape gata sa isi ia zborul (adevarul ca mi-a trebuit vreo 2 zile pana sa dibuiesc cuibul):

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 21 Mai 2012 14:19 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Cu ocazia aceasta am putut sa imi testez noul obiectiv, special pentru birding. Va las sa va delectati mai jos cu cateva instantanee din viata perechii "mele" de canepari. Dupa cum observati din ultima imagine, se pregatesc deja pentru ponta viitoare ;)


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine



Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 22 Mai 2012 11:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
woauu super foto,o experienta fantastica .

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 27 Mai 2012 23:17 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Si uite ca a venit vremea sa ma despart de prietenii mei, ultimul filmulet inainte de a-si lua zborul. Mult noroc!!
PS : Sa il vizualizati in HD


_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Iul 2012 00:40 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2011 20:38
Mesaje: 52
Localitate: iasi
la cate zile parasesc cuibul?,la18,19 ca si canarii? la mine in curte am mai multi meri cu coroana foarte deasa, si nu prea inalti,undeva la vreo 2 m, zona nefiimd prea circulata de masini si la vreo 3,4 sute m de padure,sint foarte multe pasari in special sticleti,florinti,canepari.azi dimineata mai pe racoare adunind merele cazute,sub un mar,un canepar si-a luat zborul.n-am dat importanta,dupa 2,3 min.a revenit in pom.m-am indepartat si dupa pauza de tigara,am cercetat putin pomul si surpriza,la vreo 1,80 m de sol un cuib cu o femela clocind,foarte blinda ,deoarece m-am apropiat destul de aproape la mai putin de jumatate de metru,si nu sa speriat a ramas in cuib.m-am retras ince si mi-am continuat treaba,dar, cu ochii pe pom.dupa mai multe ore m-am dus din nou si nu mai era in cuib,am luat un scaun si m-am uitat in cuib.avea 5 oua!!m-am retras repede si num-am mai dus la pom,decit cind am plecat la bloc sa ma asigur ca cloceste.luni merg din nou la casa si duc cu mine aparatulfoto sa pun niste poze. ce ma nelinisteste,pomul este linga gard,iar uneoro copii care trec pe acolo daca nu vad miscare prin curte se urca pe gard si trag crengile pt.a lua mere,si in felul acesta sa nu paraseasca cuibul.revin luni seara cu poze,si ii monitorizez pina pleaca din cuib,dar nu stiu la cate zile. o seara buna tuturor!! www.meteor sunphoto


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Iul 2012 15:36 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2011 20:38
Mesaje: 52
Localitate: iasi
dati-mi vva rog cineva o adresa de messenger sa-i trimit pozele si un filmulet cu ,,oaspetii mei" canepari,si sa le puna pe forum,ca eu ma chinui de vreo ora si nu reusesc,cred ca caldura-i de vina :) . o zi buna!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România