Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 06:14

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Aug 2009 01:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Se cunosc 6 subspecii:
Coccothraustes coccothraustes coccothraustes
Coccothraustes coccothraustes buvryi
Coccothraustes coccothraustes nigricans

Coccothraustes coccothraustes humii
Coccothraustes coccothraustes japonicus
Coccothraustes coccothraustes schulpini
Se intilneste in aproape toate continentele in afara de Australia.
Tipic la aceasta minunata pasare este ciocul bleo metalizat pe toata perioada verii si devine galbui iarna. Ciocul poate deveni o arma formidabila,deoarece poate exercita o presiune de pina la 72 de kg.
In natura stau mai tot timpul ascunsi in virfurile arborilor si ii putem intilni in paduri ,livezi chiar si in parcuri. Este cel mai mare fringilid ,poate ajunge pina la 20 cm.
Dimorfismul sexual nu este prea evident,femela avind un pic culorile mai sterse.Are capul foarte gros de culoarea castanei,aripile sint negre avind o fasa alba . Au coada foarte scurta.

Femela construieste un cuib din ierburi subtiri imbracat cu licheni ,apoi depune intre 4-6 oua pe care le cloceste 14 zile. Puii sint hraniti cu insecte in primele zile ,parasesc cuibul dupa 20 de zile si devin independenti dupa alte 15.
Sint pasari care formeaza perechi fixe si nidifica odata pe an.
Ca hrana se poate folosi un amestec de seminte pentru canari,adaugind floarea soarelui si cinepa. Se pot adauga fructe carnoase tot timpul anului. Sint innebuniti dupa simburii de cirese si piersici. Ginditi-va ca poate desface chiar si un simbure de maslin.
Puii se ineleaza in a 6 zi cu un inel de tip c (3,4mm)


SCRIS DE:Cuciureanu Sorin


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 23 Aug 2009 01:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
Imagine

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Oct 2009 11:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2009 13:45
Mesaje: 105
Localitate: Bucuresti
rog pe cineva care stie mai multe despre aceasta specie sa ne spuna alimentatia,ingrijirea si altele....pentru ca este o pasare extrem de frumoasa..multumesc !!

_________________
ImagineImagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Oct 2009 17:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Alimentatia este formata in principal din semintele mari si uleioase(floarea soarelui ,cinepa) cit si multe fructe si legume dar mai ales fructe salbatice de padure (macese ,porumbe ,pirachanta),in italia se gaseste amestec special pentru aceste.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Oct 2009 18:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Am citit ca pot sparge cu ciocul samburii de cirese, asa ca evitati sa-i tineti cu mana goala. :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 18 Noi 2009 00:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
cristi,tine-mi pumnii.daca totul merge bine si cu putin noroc mos craciun imi va aduce o pereche de botgrosi africani.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2009 00:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
mos craciun a venit.voi reveni cu ceva poze.va pot spune ca au dimensiunea unui canar norwich


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 19 Dec 2009 03:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Botgrosul de buvriy
Imagine
Acest botgros in miniatura traieste in rezervatiile din muntii Marocului,Tunisiei si Algeriei.Pentru un ochi neexpert poate parea doar o pereche de botgrosi de talie mai redusa.Aruncand o privire mai atenta putem observa ca masoara 12-13 cm si corpul e in forma de fus(lucru intalnit la majoritatea fringilidelor africane datorita pierderii de caldura in exces).Femela are un gri-cenusiu si spincenele un pic albicioase.Masculul are culorile la fel ca verisorul european,lipsind in schimb tonul albastrui de pe piept.
Ca alimentatie folosesc un amestec de seminte pentru canari inmultit cu seminte de carpen,fag,ridiche,canepa,varza,conifere,perilla,grau.Separat le dau toate varietatile de floarea soarelui.Odata pe saptamana ii obisnuiesc cu viermi de faina deoarece puii devin "insectivori"in primele zile de viata.Sunt foarte calmi si prezenta mea pare sa nu-i deranjeze prea mult.Acum sunt separati in colivia de 120x40x40 urmand sa scot despartitorul in primavara.
Se gaseste foarte rar in captivitate.Pana acum nu a aparut nici o mutatie de culoare si nici un hibrid.Imi doream de foarte mult o pereche si la primavara sper sa demonstrez ca se pot reproduce in captivitate si de ce nu ,sa-mi formez o matca buna si sa va atrag in aceasta frumoasa experienta,Doresc sa fac din acest topic o specie de "jurnal de bord",tinandu-va la curent cu tot ce se intampla.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Dec 2009 18:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
s-a facut cald deodata.azi am observat ca se comporta exact ca florintii care ii aveam acum doi ani.iau semintele care sint mai tari si le baga in adapatoarea cu apa,apoi asteapta citeva ore,apoi se intorc sa le manince.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 27 Dec 2009 11:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2009 13:45
Mesaje: 105
Localitate: Bucuresti
Sorin poate ca iei baga semintele in apa si dupaia le mananca pentru ca o fi prea tari...sau le este lene sa se chinuie sa le sparga si fiind mai moi le sparg mai repede...le place lor mai moale sunt prea lenesi cred...acum nu stiu ce sa zic!!!

_________________
ImagineImagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România