Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 04:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis chloris-florinte
MesajScris: 24 Iun 2010 20:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Foarte frumosi Cristi! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei. Parintii sunt ancestrali? Cum de nu au iesit toti o data sau e vorba de cateva ore? Oricum, felicitari! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis chloris-florinte
MesajScris: 25 Iun 2010 15:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
frumosi piticii sa iti traiasca , parintii sunt ancestrali ?

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis chloris-florinte
MesajScris: 17 Iul 2010 18:03 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Despre Florinti
ce pot sa spun?...am imperecheat cu mare succes si usurinta o pereche de de Florintzi anul trecut de mutatie cinnamon, sau bruno, am avut trei pui, dar pe vremea cind femela era inca pe oua un musafir nepoftit mi-a luat-o ( un foarte frumos soimuletz, noi il numim American Kestrel care e de marimea unei turturele), deci am pierdut femela, dar oule le-am salvat imediat si le-am pus sub canaritza care le-a clocit, plus a crescut puii...din sase oua, patru au iesit, unul a murit la citeva zile, iar restul au crescut iar dupa prima napirlire i-am vindut...cu masculul ramas am facut iarasi cu usurinta hibrizi cu o canaritza tot de culoare verde, a iesit numai un pui care n-a cintat niciodata, deci o femela pe care am dat-o, acum incerc din nou dar nu mai reusesc deloc...la intzarcare am cumparat semintze de floarea soarelui decojinte si taiate marunt, plus le-am dat oua fiert bine pisat cu furculitza, si diferite seminte, astfel ei pot sa manince, citeodata avem impresia ca ii vedem ca maninca dar de fapt nu sint in stare sa inghita ceea ce credem noi ca au in cioc, de aceea le dau oua si floarea soarelui decojita si maruntita...Florintele mascul este superb, dar din pacate nu cinta ca ai nostrii, nu au acel cintec superb pe care il stiu din tzara, la fel si sticletii, parca sticletii nostri cinta mai intens, fatza de ceea ce gasesc eu aici, ma uit cum pot sa atasez o poza dar nu vad cum..cam atit cu experientza mea cu florintii, sa vedem ce reusesc anul asta, ma tot gindesc sa cumpar o femela, nu stiu ce sa fac...
Mihai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis chloris-florinte
MesajScris: 17 Iul 2010 18:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Noi 2009 11:42
Mesaje: 79
Localitate: curtici , ARAD
myhai scrie:
Despre Florinti
ma uit cum pot sa atasez o poza dar nu vad cum.


incearca aici


http://www.asociatiaornitologica.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=139

_________________
ImagineImagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis chloris-florinte
MesajScris: 24 Iul 2010 18:59 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Aici est florintele meu mascul de mutatie cinnamon
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis chloris-florinte
MesajScris: 25 Iul 2010 09:49 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Referitor la cantec,suntem curiosi sa auzim cum canta un florinte american,sticlete si ce mai aveti voi acolo si avem si noi sa putem face o comparatie,cred ca e interesant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis chloris-florinte
MesajScris: 25 Iul 2010 17:37 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Nu stiu de unde vin florintii pe care ii gasim aici in magazin, dar nu au acel cintec frumos pe care il stiu din tara, sint lipsiti de aceea resonanta a cintecului, florintii nostri cinta deosebit, frumos...florintele din mesajul anterior pe care-l am este de mutatie cinnamon, e frumos colorat, dar cintecul lasa de dorit, de aceea ma gindesc citeodata sa-l vind mai departe, dar e frumos, vreau sa particip cu el la concurs in toamna, deci florinti care se gasesc aici sint slabi in cintec, din pacate...cam asta e, mai incerc sa fac niste hibrizi si sa vad daca iese vreun mascul sa-l invat cintec de florinte asa cum imi place mie...Mihai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis chloris-florinte
MesajScris: 25 Iul 2010 18:22 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Multe lucruri se bat cap in cap ex.majoritatea crescatorilor spun despre cantec ca se transmite ancestral.cum e cucul,dar vad ca nu functioneaza si la americani,sunt sigur ca puii pot invata daca ai ce sa le dai sa asculte,la fel si la sticlete.Cat de vrednic cantaret este se transmite genetic.Cu profesori buni faci treaba


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis chloris-florinte
MesajScris: 25 Iul 2010 20:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
ce mutatie este masculul tau?nu exista cinnamon la florinti.aduce mai degraba a agata sau isabel.poti face o alta foto?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis chloris-florinte
MesajScris: 25 Iul 2010 21:40 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Salut Sorine,
florintele are mai multe mutatii, cinnamon este mutatia pe care o am eu, pun mai multe poze ca sa-ti dai seama,
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România