Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 08:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 22 Sep 2009 21:11 
Neconectat

Membru din: 23 Aug 2009 23:20
Mesaje: 54
Localitate: Vulcan, HD
vad ca sunt mancaciosi de catina, canarii oare mananca asa ceva???


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 23 Sep 2009 01:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Catina (Hippophae rhamnioides )atentie .....
ceea ce le dau eu este tot un arbust:Pyracantha coccinea -foarte apreciat de toate fringilidele.ai mei maninca chiar si frunzele.despre canari nu stiu ce sa-ti spun.poate te lamureste cineva care ii creste.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 23 Sep 2009 08:20 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Frumosi, sa-ti traiasca si sa ai bafta la pui!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Oct 2009 21:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
salut cristi....am mai luat o femela mutatia torba.are inel din 2001 dar asta nu ma impiedica sa o pun la pereche in primavara viitoare.in felul asta verific si eu fertilitatea mexicanilor.daca vor trece cu bine perioada de iarna ,bineinteles, voi baga la pereche :
-femela mutatia rubino x mascul purtator de mutatie rubino
-femela mutatia torba x mascul ancestral
-femela ancestrala x mascul ancestral
daca as incerca sa imperechez femela mutatie torba cu un mascul feo(rubino)rezultatul ar fi toti puii ancestrali dar dublu purtatori de amindoua mutatiile.imi convine sa folosesc ancestralul.in felul asta voi sti sigur ca voi avea si pui purtatori de mutatia torba.apropos ,stiai ca pina acum numai mutatia feo a fost recunoscuta de COM?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Oct 2009 23:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Da stiam ca doar mutatie feo este recunoscuta oficial ,cel mai bine ar fii sa schimbi sau vinzi un mascul ancestral si sa-ti iei unul torba calea este mult mai usoara si nu mai necesita sa astepti un an_doi ca sa faci mutatia.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Iul 2010 20:24 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Despre mugurarul mexican ( Carpodacus mexicanus) sau cum il denumim noi aici House finch e foarte popular si raspindit in zona de West USA iar prin anii '60 a fost introdus in partea de Est unde sa aclimatizat foarte bine, deci acum este raspindit si in partea de West si in cea de Est a Americii...cu succes am reusit sa inmultesc un hibrid mi-a iesit o femela, iar dupa aceea cind am scos pasariile afara pe balcon mi-a fugit masculul...acum incerc sa fac hibrizi dintre un mascul de mugurar purpuriu( cred ca as putea numi asa, denumirea in latina este Carpodacus purpureus) care e ceva mai mare ca mugurarul mexican iar rosul este mai inchis, am vazut hibrizi la expozitie aici in New York, sint superbi si cinta frumos in comparatie cu mugurarul mexican, dar amindoua specii sint frumoase si cinta interesant...de asemenea am vazut intr-un website frantzuzesc hibrid intre canepar si mugurar mexican SUPERB, asta incerc sa fac dar inca nimic, trebuie sa am rabdare, o sa va tin la curent cu ce o sa am in curind
Mihai


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 24 Iul 2010 19:39 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Aici este o poza recenta cu mugurarul purpuriu, asa l-am denumit eu , numele in latina este carpodacus purpureus, este ceva mai mare ca mugurarul mexican, incerc sa imperechez o pereche, dar fara succes, pe pagina de hybrizi o sa trimit mai multe poze cu ceea ce am momentan
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Iul 2010 22:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
cu ce pasare vrei sa-l hibridezi?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Iul 2010 08:42 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Vreau sa-l imperechez cu canarita mozaic, deja e pe oua, acum sper ca ouale sa fie fecunde, iar femela de mugurar purpuriu cu un canepar...ma gindesc ca sa-l pun peste iarna cu o femela mugurar iar la primavara sa-i pregatesc sa se imperecheze, voi vedea, momentan e cu canarita


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 09 Aug 2010 11:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
un filmuletz misto http://www.youtube.com/watch?v=0e1V0rVFHdQ

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România