Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 15:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Sep 2009 15:48 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
tipul asta pe care il cunosc eu creste numai purtatori de mutatie pfeo si mutati.mai are si o pereche ino.ultima mutatie aparuta.el imi spunea ca daca imperechez o pasare mutata cu un purtator,rezultatul va fi unul cu ochii rosii(adica mutatie),unu ancestral si unu purtator.este posibil?sau poate am inteles eu gresit?

Daca mutatia ino se transmite pe cromozomul sexual atunci ai inteles bine. Poti sa ai masculi si femele mutati, masculi purtatori si femele ancestrale. :mrgreen:
Altfel e valabil raspunsul de la perechea nr.1 din postul anterior .


Citat:
apoi cica mutatia cea mai frumoasa (talie),o obtii dintre doi purtatori(bineinteles de aceeasi mutatie) tu ce crezi?

Aici nu pot sa imi exprim o parere deoarece nu am experienta cu mexicanii, dar daca omul asa zice probabil are motivele lui. E de apreciat oricum ca iti spune toate aceste lucruri. Eu zic sa la notezi si le vei verifica pe parcurs, iar pe baza lor iti vei contrui propria opinie

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 03 Sep 2009 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
tocmai din acest motiv vreau sa ma axez un pic pe mexicani.durata lunga de viata,si rezistenti.tipul creste de 6 ani mexicani si pina acu nu a avut nici o pasare moarta.si eu il cred .nu stiu daca ai citit un post de al meu unde scrisesem ca puii au eclozat din ou dupa 3-4 zile,nefiind acoperiti de femele in tot acest timp.de asta m-am hotarit sa "experimentez"pe aceasta pasare toate incrucisarile posibile.cred ca asa voi invata mai bine cum sta treaba cu perechile adulte si mostenitorii .cred ca pina la urma voi lua o alta mutatie femela.mai vorbim.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 04 Sep 2009 00:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
la mugurarii mexicani,toate mutatiile aparute pina acum sint autosomice recesive din ce stiu eu.posibil sa fi inteles eu gresit.cind o sa am un pic de "spatiu"o sa postez si ceva poze .mai vorbim


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Sep 2009 01:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Sorine sint de acord cu tine ,toate mutatiile aparute pina acum la mugurarul mexican sint autosomice recesive(opal, pheo,torba , topaz)insa mai este si una autosomica dominanta(diluit).Iar de putin timp a aparut si albino:
Imaginealbin

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Sep 2009 09:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
salut cristi,mutatia torba nu este tot una cu mutatia topaz?mutatia ino este tot o mutatie autosomica recesiva.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Sep 2009 16:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
In cazul mugurarilor mexicani mutatia ,,topaz"( nu este inca definita - nu se stie exact despre ce mutatie este vorba ) nu poate fi aceeasi mutatie prezenta la celelalte specii(scatii,florinte ,canar..)sint mutatii similare doar in aparenta.
Mutatia torba nu este echivalentul mutatiei topaz la canar, este echivalentul mutatiei brun.

Sint de discutat aceste mutatii, nu este nimic sigur si clar, pentru mai multe vezi:
http://lnx.ornieuropa.com/forum/showthread.php?t=4392
insa pe site-ul http://www.stuppello.it/fringillidi-cat ... azioni.htm sint considerate ca mutatii diverse.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 21 Sep 2009 18:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Imagine
Imagine
de la stinga la dreapta:
mascul purtator
mascul ancestral
femela mutatie pheo
femela ancestrala


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 21 Sep 2009 18:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Imagine
in dreapta masculul purtator de mutatie cind era in napirlire.cind va termina napirlirea voi atasa alte poze .are o culoare super.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 22 Sep 2009 10:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 09:12
Mesaje: 92
Localitate: Bucuresti
cuciureanu_sorin scrie:
in dreapta masculul purtator de mutatie cind era in napirlire

:shock: dar urat mai naparleste :D

_________________
Imagine Imagine http://pasariexotice.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 22 Sep 2009 15:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România