Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Din captivitate in libertate
MesajScris: 29 Iun 2015 15:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Buna ziua,

Vreau sa-mi cumpar o pereche de fringillidae autohtone(sticlete, florinte sau cinteza comuna) si, din experienta cu perusul, stiu ca uneori pot aparea muuulti puiuti pentru care trebuie sa gasesti stapani intr-un timp foarte scurt (cateva saptamani). Intrebarea mea este: oare puiutii eclozati in captivitate (din cele 3 specii enumerate mai sus) ar putea supravietui in libertate daca i-as elibera imediat ce invata sa manance singuri? Asta, ca masura "de scapare" atunci cand n-am cui sa-i dau.

P.S. Stau la casa, la marginea unui palc de padure, deci ecosistem de viata pentru ei ar fi. De altfel, in jurul casei am vazut multi florinti, din cand in cand sticleti, iar cinteze foarte rar.

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Din captivitate in libertate
MesajScris: 29 Iun 2015 21:51 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2014 15:42
Mesaje: 38
Localitate: BRASOV
Cred ca sunt mult mai multe sanse pentru speciile vizate sa se adapteze salbaticiei comparativ cu speciile exotice. Si pe mine ma bate gandul sa populez orasul unde locuiesc cu canari , poate poate va fi unul care se va adapta. Oricum piata este praf pe toata linia. In afara de perusi nu cred ca mai exista o specie vandabila , asta pentru cine intereseza acest hobby pentru bani!

_________________
http://florin72.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Din captivitate in libertate
MesajScris: 30 Iun 2015 10:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Sa populezi Brasovul cu canari? :shock: Cred ca i-ai trimite cam la moarte sigura. Am avut si eu mai multi puisori de perusi cu ceva ani in urma, dar mi-a fost mila sa le dau drumul "la libertate" stiind ca n-ar supravietui iernilor. De aia si vreau sa ma "reprofilez" pe ceva autohton, ca sa nu-mi mai fie mila in caz de masuri de astea extreme :twisted: . De vandut, nu-mi pun (inca) problema sa cresc pentru vanzare.

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Din captivitate in libertate
MesajScris: 30 Iun 2015 10:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Vara asta am observat foarte multi florinti in gradina mea, rar sticleti. Anul trecut erau insa mult mai multi sticleti. Cinteze am vazut doar asta toamna.
Asa ca as fi tentat sa aleg, pentru inceput, pentru o pereche de sticleti sau florinti. Poate e o intrebare stupida, dar ar fi vreun avantaj pentru cresterea in captivitate intre aceste 2 specii, una fata de alta? Ma refer la imblanzire, imbolnaviri, reproducere, hranire, etc.
Singurul lucru pe care l-am observat eu la pasarile libere, e ca florintii consuma cu mare spor seminte de floarea soarelui (dau inclusiv la pui), pe cand sticleti la hranitoarea cu floarea soarelui n-am vazut. Asta ar fi un avantaj pentru florinte, fiindca floarea soarelui e usor de gasit la piata in cantitati mari si la preturi rezonabile.

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Din captivitate in libertate
MesajScris: 01 Iul 2015 10:22 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Sticletii sunt destul de greu de reprodus in captivitate si sunt foarte sensibili la coccidioza. Cu florintii cu siguranta este mai simplu, dar ai nevoie de colivii mari de 1X1X2 m ca sa ii reproduci. Se pot si in colivii mai mici, cele de 90cm sau 120cm dar iti spun din experienta ca sunt mult mai stresati si femelele greu se aseaza pe cuib. Depinde cum au fost crescuti si parintii. In plus sticletii siberieni care se cresc in captivitate costa de la 150 de euro bucata, in timp ce florintii ii gasesti si pe la 50 euro unul.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Din captivitate in libertate
MesajScris: 01 Iul 2015 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Pentru inceput am sa iau o singura pereche de pasari pe care o sa-i tin in casa intr-o colivie mare (eventual chiar impreuna cu perusul daca nu s-or bate!). Asta ca sa se imblanzeasca si sa se obisnuiasca cu noi oamenii, cat si pasarile intre ele.
Apoi, dac-o fi cazul, o sa-i mut la voliera afara. Deja am inceput sa-mi construiesc o voliera(suprafata=2mx2m, intaltimea=2m in fata, 1.6m in spate) in care vreau sa tin jos preplitele, iar sus viitoarele fringillidae (probabil puii dupa ce-i dau afara din cusca parintilor).

In alta ordine de idei, am vorbit ieri la telefon cu cineva din Iasi care vinde pe OLX tot felul de fringillidae si voia sa ma convinga sa-mi iau canepari in loc de sticleti. Cica ar canta mai frumos. Dar eu am citit prin cateva locuri ca acesti canepari ar fi ceva mai "salbatici". Iar eu nu vreau sa vad animalele izbindu-se de cusca numai cat ma apropii de ele; din contra, perusul si acum cand il chem vine pe mana sau pe umar. Ar fi o idee buna, totusi, caneparul, pentru inceput?
Cam mari preturile alea, descurajant. Atat costa niste pasari crescute in captivitate, sau exemplele date de tine sunt ceva mai special? :shock:

Oricum, multumesc pentru sfat si dau +1 pentru florinte :!:

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Din captivitate in libertate
MesajScris: 01 Iul 2015 17:19 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Nu vreau sa te descurajez, dar imi este foarte clar ca nu esti deloc documentat in ceea ce priveste fringillidaele crescute in captivitate.
Eu in afara de 3-4 persoane care au reprodus la noi in tara fringillidae, nu cunosc. Niciunul din Iasi si niciunul care sa reproduca in captivitate canepari...cu siguranta sunt prinsi din natura. Eu nu am pasari de vanzare in acest moment, nici macar nu cresc florinti, tot ceea ce produc imi tin deocamdata. Te sfatuiesc cu caldura sa te documentezi atent in ceea ce priveste cresterea si reproducerea fringillidaelor in captivitate si vei intelege valoarea lor. Preturile sunt internationale si se refera la pasarile de culori ancestrale...in functie de mutatie insa pot ajunge pana la cateva mii de euro o pasare. Succes!

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Din captivitate in libertate
MesajScris: 01 Iul 2015 18:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Pai na, singura documentatie accesibila pentru mine pana acum e forumul acesta si inca unul. Pe care, de altfel, le-am cam citit aproape complet :geek: E adevarat, inca nu m-am apucat sa caut informatii si in limba engleza, dar nu-i timpul pierdut.

Nu tin neaparat sa reproduc animalele(desi imi doresc), dar macar vreau sa incerc sa cresc si sa ingrijesc o pereche un numar de ani. Nici cu perusul nu mi-am propus si nu ma asteptam sa am (asa de multi) pui, de la o singura pereche, dar uite ca au fost.

Deci, sa inteleg ca acel crescator/vanzator a prins pasarile din natura, le-a pus la imperecheat, iar pe puiii rezultati a pus niste inele si ii vinde ca si "crescuti in captivitate"? Sau? El l-a telefon mi-a zis ca are pui eclozati la dansul in crescatorie si inelati; e adevarat ca nu m-a dus capul sa intreb daca si parintii acelor pui erau tot eclozati in captivitate si inelati :roll: Desi, daca o luam asa, chiar si cei crescuti de generatii in captivitate, pe undeva au tot un stramos prins din natura...

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Din captivitate in libertate
MesajScris: 01 Iul 2015 19:58 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2014 15:42
Mesaje: 38
Localitate: BRASOV
Foarte buna logica , chiar asta este adevarul ! Si ca sa mai aprofundez putin , sunt crescatori de fringillidae in strainatate care isi improspateaza sangele cu salbateci ! E si normal , nu sunt supusi consangvinizarii iar pe linie imunitara sunt net superiori celor crescuti in captivitate.

_________________
http://florin72.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România