Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 27 Apr 2024 09:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Oct 2009 10:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Salut baieti! Am si eu o intrebare: Daca achizitionez sticleti de exemplu de la Reggio Emilia crescuti in captivitate(cu foi) si nu le administrez hrana pe care au avut-o la crescator, ce sanse exista sa pierd aceste exemplare(o hrana pe care un sticlete de la noi ar consuma-o fara probleme si aici ma refer in principal la amestec pentru canari)? Stiu ca o parte dintre voi ati achizitionat pasari crescute in captivitate afara si unele dintre acestea nu au trait in noile conditii. Au fost probleme de nutritie in cazul acestor exemplare sau de ordin patologic? Va multumesc si astept cu interes raspunsurile voastre!
Cu stima,
Cristian.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Oct 2009 17:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Sanse foarte mari sa pierzi aceste exemplare,deja stresul este mare cu transportul cit si schimbarea locului de la un crescator la celalalt plus stresul cit stau la tirgul de pasari ,iti recomand sa le iei un amestec indigene gata preparat ,hrana este foarte importanta mai ales in prima luna cind pasarile se acomodeaza la tine.Poti intreba crescatorul de la care ii ei ce hrana le punea el la dispozitie si sa incerci sa le oferi ceva cit mai apropiat.Dupa ce pasarile sau accomodat la tine poti introdu-ce in amestec sau separat usor usor alte seminte.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Oct 2009 18:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Mersi mult de sfaturi Cristian! Poate ne vedem la Reggio!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 26 Oct 2009 19:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
salut cristian,eu pe perioada transportului le dau un praf antistres .o lingurita la un kg de apa.multi crescatori le dau la pasarile lor pe perioada expozitiei.pasarile stau mai calme.apoi tre sa vorbesti cu cel care t-i le vinde.eu cred ca amestecul de la manitoba este cel mai bun.poate ne cunoastem la reggio.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 27 Oct 2009 16:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Multumesc Sorin de sfaturi! Sper din tot sufletul sa ne intalnim. Numai bine si succes!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Noi 2009 21:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
cristianu scrie:
Salut baieti! Am si eu o intrebare: Daca achizitionez sticleti de exemplu de la Reggio Emilia crescuti in captivitate(cu foi) si nu le administrez hrana pe care au avut-o la crescator, ce sanse exista sa pierd aceste exemplare(o hrana pe care un sticlete de la noi ar consuma-o fara probleme si aici ma refer in principal la amestec pentru canari)? Stiu ca o parte dintre voi ati achizitionat pasari crescute in captivitate afara si unele dintre acestea nu au trait in noile conditii. Au fost probleme de nutritie in cazul acestor exemplare sau de ordin patologic? Va multumesc si astept cu interes raspunsurile voastre!
Cu stima,
Cristian.


Pentru domnul Marius Nistor:
Am aflat cu regret de pierderea femelei de sticlete pe care ati reprodus-o. In conditiile in care dvs ati reusit sa ii reproduceti consider ca ia-ti asigurat toate conditiile necesare. Care credeti ca a fost motivul acestui eveniment neplacut?
Va multumesc anticipat!
Cu stima,
Cristian Urzica.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 03 Noi 2009 21:05 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
M-am straduit sa le asigur intr-adevar conditii cat mai bune, dar nu am spatiul de care dispune crescatorul de la care i-am adus. Oricum femela a murit la aproape un an de zile dupa ce a ajuns la mine. Sincer sa fiu, chiar nu stiu exact ce s-a intamplat. Pot sa va discriu simptomatologia care se incadreaza in asa numitul sindrom "going light". La inceput singurul simptom erau fecalele usor mai moi si din cand in cand devenea apatica si statea umflata in pene. Aceste momente alternau cu perioade in care se comporta perfect normal. Dupa prima luna, perioadele in care statea umflata erau tot mai mari. In tot acest timp se alimenta normal, doar ca a inceput incet, incet sa scada in greutate si muschii pectorali sa inceapa sa se atrofieze. Asta dovedeste prezenta unui sindrom de malabsorbtie si indiferent de cat de mult se alimenta, nu mai asimila aproape nimic. Orice interventie de-a mea cu tratament curativ sau simptomatic s-a dovedit ineficienta. Tin sa precizez ca pana in ziua in care a murit a ramas cu perechea ei, tatal puilor, care nu a acuzat nici un fel de simptom, dimpotriva din cauza faptului ca aveam in mod deosebit grija ca perechii sa nu ii lipseasca nimic, a luat binisor in greutate. Iar in ultima parte a vietii femelei, cand aceasta abia mai avea puterea sa se deplaseze la hranitor o hranea el prin regurgitare. Prin urmare exclud existenta unui agent infectios specific. Singurul lucru la care ma pot gandi acum este o tulpina de E. coli enteroinvaziv dezvoltata din cauza scaderii imunitatii. Orice ar fi fost nu mi se pare in nici un caz ca ar fi vina crescatorului de la care a fost adusa pasarea. Cu atat mai mult cu cat am avut 3 serii de oua de la ea si masculul este in perfecta stare de sanatate, chiar a inceput sa cante de cateva saptamani. Mai adaug ca toate pasarile pe care le am acum (2 din 2008, 4 din 2009 plus cei 4 pui scosi la mine) provin de la acelasi crescator si pentru moment sunt in perfecta stare. Un lucru important ar fi ca nu provin din Italia ci din Olanda, desi am un prieten care stiu ca a inmultit si pasari din Italia.
Ca sa va dati seama de diferenta de spatiu, va atasez o imagine din crescatoria olandezului. Fiecare pereche are la dispozitie o boxa cu dimensiunile de 0.85m x 2.00m x 1.50m, spre deosebire de bateria mea Cilea care are 90cm x 40cm x 40cm. E oarecare diferenta, dar neavand alta varianta momentan mi-am asumat acest risc, ce-i drept pe spatele bietelor pasari trebuie sa recunosc...motiv pentru care nu prea imi place sa ma laud cu isprava mea. Desi daca e de folos cuiva, poate nu ma veti judeca prea aspru...

Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 03 Noi 2009 21:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
acum 2 zile am gasit si eu mutatiile de mexican moarte in colivie.nu stiu ce sa zic:crescatorul de unde le-am luat nu are nici o boala in crescatorie,eu nici atit deoarece forfecutele si ancestralii nu au nimic.cert este ca duminica noapte a fost foarte frig.ma gindesc ca mutatiile sint mai sensibile ,dar am prieteni care tin si ei pe balcon aceleasi pasari.si la ei rezista .nu -mi trece nici un alt motiv prin minte.....asta este mergem mai departe .oricum marius eu apreciez faptul ca ai reprodus sticletii in colivie mica.este un pas mare .pe viitor vei incerca sa-i reproduci in voliera sau in colivii mai mici,asa cum reusesc multi cu scatii?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 03 Noi 2009 21:41 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Imi pare rau de mexicani, stiu cat de mult tineai la ei, mai ales la mutatii... :(
Deocamdata nu am alta varianta, asa ca voi adopta aceeasi tactica. Intre timp sper sa reusesc sa imi amenajez ceva mai potrivit.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 03 Noi 2009 22:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Salut Sorine ,imi pare rau pentru mexicani ,cu siguranta nu a fost frigul,poate este ceva la tine sau din mincare ,poate fii dar asa dintr-o data e cam ciudat.Recomand ca toate pasarile pe care le achizionatii sa nu le introduce-ti imediat in crescatorie si sa le tineti separat sub observatie cel putin o luna ,dupa care daca nu manifesta semne de bolii se pot introduce in crescatorie.Se pare ca multii fac aceasta greseala si au uitat carantina obligatorie.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România