Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 07:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 17 Iul 2010 17:36 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Asa cum am scris anterior, ma uit dupa niste oua de mugurar si tintari pentru la anul, daca cineva ii inmulteste in captivitate si doreste sa vinda ouele sa ma anunte...acum intrebarea mea este, pot sa transport oule mai mult de 15 ore?... cam atit mi-ar trebui ca sa le pun dupa aceea imediat sub canarita doica...cunoaste cineva o buna metoda de a transforta niste oua fara a distruge embrionul?
Mihai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 17 Iul 2010 18:00 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Un container din poliestiren expandat si o sticla sau 2 e si mai indicat cu apa calda fixata la temperatura optima,eventual cu 2-3-4 grade in plus o bucata de vata sau carpa imbibata in apa pentru umiditate si inchisa ermetic.eventual faci o proba inainte si stabilesti niste parametri cand trebuie sa schimbi apa,dar cred ca nici nu e nevoie daca e mai groasa cutia,sau o lada frigorifica si tot la fel procedezi.Fa niste teste.Si daca tot vrei oute poate aduci si u oute si faci un schimb ca e mai convenabil pentru ambele parti.aveti numai de castigat si experimentat:lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 17 Iul 2010 20:44 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Mersi de informatie, o sa incerc, dar cred ca daca le-as tine intr-o cutie micuta de medicamente invelita cu vata si eventual le-as tine in avion in palma ca sa le tin calde ar fi niste grade in plus, si nu ar omori embrionul... ce fel de oua te-ar interesa de aici din USA?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 18 Iul 2010 10:03 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
ms,dar nu pentru mine,poate faci schimb cu cel de la care iei oua.poate cineva are nevoie.Si in palma nu cred ca ai sanse,sunt ceva ore bune.multa bafta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 18 Iul 2010 20:09 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Da intr-adevar, sint ceva ore bune dar voi incerca, o sa incerc sa aduc niste oua de cardinal rosu american, se gasesc cuiburi din abundenta aici, dar nu va fi o promisiune...
Mihai


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România