Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 13:22

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: fringilide
MesajScris: 20 Iul 2010 21:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
x myhai :in sua creste pinicola enucleator.poate reusesti sa faci niste foto.ce alte fringilide cresc acolo?
x cristianu:ce mai fac mugurarii?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fringilide
MesajScris: 20 Iul 2010 22:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
ce vrea sa insemne asta?

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fringilide
MesajScris: 21 Iul 2010 21:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Ai mei sunt bine. Primul cuplu inca clocesc, iar al 2lea se tot calca si cred ca de abia acum isi fac cuibul. Nu stiu exact cefac pentru ca au cuibul pitit, cu toate astea vad femela cum sta in cuib si masculul ii da de mancare. Ieri i-am vazut din nou calcandu-se: femela umbla cu un snop de fire in cioc si masculul ii "fura" din ele. Acest gest a impresionat-o profund pe femela si s-au calcat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fringilide
MesajScris: 23 Iul 2010 05:17 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
O combinatie interesanta ar fi:intre un mascul de pinicola enucleator si o femela de mugurar,sau invers,vad ca se cam potrivesc.nu stiu ce cantec au pinicola enucleator,si daca puii ar fi viabili ca reproducatori.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fringilide
MesajScris: 23 Iul 2010 16:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
NOS_KPT scrie:
O combinatie interesanta ar fi:intre un mascul de pinicola enucleator si o femela de mugurar,sau invers,vad ca se cam potrivesc.nu stiu ce cantec au pinicola enucleator,si daca puii ar fi viabili ca reproducatori.


Intrucat masculii de mugurar(pyrrhula) nu sunt acceptati de alte femele din alte specii, nu cred ca cel de mugurar al pinilor ar putea sa se imperecheze cu o femela din alta specie. Merita vazut, dar sa avem noi Pinicola. Si mie imi plac foarte mult si tin neaparat sa achizitionez in viitor. merita incercat si poate revolutionam ornitologia. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fringilide
MesajScris: 23 Iul 2010 17:37 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Le stingi lumina,sa nu se mai recunoasca :)) Acum cu atatea metode nimic nu e imposibil,sa nu te mire daca peste cativa ani se umbla si la ADN si cine stie ce pasaroi mai apar.Daca femelele de cand se nasc,vad si stau impreuna numai cu masculi mugurari,se formeaza si un dialect comun si trebuie sa se accepte important e sa nu fie in aceeasi voliera si alte pasari,dupa care se observa cine cu cine se tolereaza si se separa perechile.Le mai dai si u o mana de ajutor cu una alta.;) si cred ca dupa Cristian75 vei fi al doilea,care va scoate ceva inedit pana acum. El a uitat sa ne mai tina la curent,sa stim si noi ce a mai facut.Stiu ca ai ambitie si poti,multa bafta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fringilide
MesajScris: 23 Iul 2010 18:26 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Nu ajunge acest mugurar al piniior pina la orasul New York City, poate in nordul statului New York ( Statul New York e mare cit Romania)...e un mugurar, de fapt ar trebui numit botgrosul piniilor - pine grosbeak-care traieste in emisfera nordica, si coboara in ierniile grele spre campie, e frumos colorat, de marimea turturelei, nu stiu cum cinta, ar trebui incercat o imperechere intre un mascul de botgrosul pinilor x femela canar, cine stie ce iese...eu am momentan o pereche de purpule finch ( nu gasesc definitia cuvintului finch, poate cine sa defineasca acest cuvint?) care se aseamana cu botgrosul pinilor numai ca este ceva mai mic de marimea mugurarului nostru, si cinta superb, din pacate nu resusesc sa-i imperechez, acum am pus masculul cu o canarita si vad ca e pe oua, sa speram ca sint fertile ouele...la anul am sa incerc sa imperechez acest mascul cu femela de mugurar dupa ce vor ierna impreuna...mai am o femela de house finch, la fel se aseamana cu botgrosul pinilor dar este si mai mai, e cit vrabia, si incerc, fara succes, sa o inmultesc cu un canepar, dar nimic pina acum...cu un mascul de house finch am reusit sa fac hibrid intre el si canarita, dar masculul mi-a fugit, cineva a inmultit in captivitate, si imi va da un mascul captiv...interesant este faptul ca masculul mugurar nu accepta alte femele, asa cum se intimpla de obicei cind incercam sa facem hibrizi, dar femelele de mugurar se calca (nu cu fireul de calcat :D )usor cu alti masculi din alte specii diferite...am sa va tin la curent daca obtin ceva, acum mai am pe cuib o femela de canarita raza espaniol cu un giant green canary sau cum il denumim noi brimstone canary, sa speram ca iese ceva...Mihai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fringilide
MesajScris: 23 Iul 2010 18:58 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010 21:00
Mesaje: 61
Mihai mai facut curios :lol: asteptam si niste poze de la tn cu mica ta crescatorie :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fringilide
MesajScris: 23 Iul 2010 22:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Finch= cinteza
Cred ca ar fi mai oportun sa imperechezi canar mascul cu femela de mugurar al pinilor. Tot asa s-au obtinut pana acum si hibrizii intre cele 2 specii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fringilide
MesajScris: 26 Iul 2010 18:54 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Danutz,
dute pe forumul hibrizi subiectul arta hibrizarii si vei vedea acolo mica mea crescatorie, plus dute pe forumul Fringiliide subiectul mugurarul mexican si vei vedea acolo mugurarul purpuriu pe care-l am, iar la subiectul cel de florinte vei vedea florintele mutatie izabel pe care-l am de asemenea


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România