Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 12:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PESCARUSI JAPONEZI
MesajScris: 19 Oct 2015 09:41 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Cu cat mai mare cu atat mai bine ;)
Succes pe mai departe!

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PESCARUSI JAPONEZI
MesajScris: 19 Oct 2015 10:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Multumesc!
Pentru mai departe, ma gandesc sa pastrez unul din puiuti (cel cu 2 pete albe deasupra narilor) si restul sa-i dau. Si sa incerc sa mai aduc un mascul sau o femela (in functie de ce va fi puiutul pastrat) de la un alt crescator, ca sa mai variez putin mostenirea genetica. Eventual sa dau toti puisorii si sa-mi iau o pereche completa de la altcineva :roll: Tinand cont ca un out n-a eclozat si un puiut a murit singur in prima saptamana, ma gandesc ca ar fi bine sa aduc niste gene proaspete ca sa mai stricam oleaca consangvinizarea in familie.
Intre timp, sper sa reusesc sa-i fac pe adulti sa-si ia o pauza de la reproducere :) Cand ii mut in cusca noua o sa le scot cuibul ala si-o sa le dau o cutie goala. Daca si-n aia se vor inmulti, o sa fiu nevoit sa-i las cateva luni fara loc confortabil de dormit.

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PESCARUSI JAPONEZI
MesajScris: 09 Ian 2016 18:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
I-am mutat intr-o cusca mai mare in magazie. De vreo 3 saptamani stau la temperaturi in jur de 0 grade Celsius si vad ca inca sunt foarte vioi. Daca rezista o sa-i las sa mai scoata pui, poate ii aclimatizez in cateva generatii :lol:
http://bliviudaniel.sunphoto.ro/PJ_-_2016

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PESCARUSI JAPONEZI
MesajScris: 02 Mar 2016 18:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Iarna e cam terminata aici langa Iasi, iar psecarusii mei japonezi, dupa mai bine de 2 luni de stat la racoare sunt sanatosi si voiosi nevoie mare. Trebuie sa mai fac rost de un mascul, fiindca acum am perechea originala plus o femela tanara(pui de-al perechii originale); iar femela tanara e cam marginalizata uneori si mi-e cam mila de ea...
De cand i-am mutat afara s-au linistit cu reproducerea. Cat i-am tinut in casa, imi turnau oua in continuu daca aveau o cat de mica cutiuta in cusca. Cred ca acum o sa intre intr-un ritm mai "normal" asemanator cu vrabiile probabil.

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PESCARUSI JAPONEZI
MesajScris: 15 Mar 2016 11:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Citat:
De cand i-am mutat afara s-au linistit cu reproducerea. Cat i-am tinut in casa, imi turnau oua in continuu daca aveau o cat de mica cutiuta in cusca. Cred ca acum o sa intre intr-un ritm mai "normal" asemanator cu vrabiile probabil.

Pescarusii astia japonezi, nu-s pasari normale :lol: Aici langa Iasi, in prag de primavara, au revenit temperaturi de iarna, iar ei au inceput sa faca oua. Ieri seara, cloceau 2 oute, iar in cusca lor temperatura era de...2 grade Celsius. Azi dimineata, in cusca lor era 1 grad Celsius, iar afara, apa la gaini era inghetata. N-am mai bagat mana in cuib sa vad daca au mai facut vreun out ca sa nu-i deranjez, dar o sa verific diseara cand o sa fie putin mai cald. Si femela si masculul clocesc, dar noaptea o primesc si pe femela cea tanara in cuib la somn.
Nu-mi vine sa cred, vrabiile nici macar n-au inceput ritualurile nuptiale si astia fac deja oute :shock:
Din cauza frigului, nu ma astept sa eclozeze outele, dar daca scot macar un singur pui, o sa-l consider pescarus japonez aclimatizat ;) Deja ma bate un gand sa cumpar la toamna o pereche de canari de talie mica si sa incerc si cu ei experimentul cu temperatura...

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PESCARUSI JAPONEZI
MesajScris: 17 Mar 2016 12:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
S-au oprit la 3 oute, acum le clocesc. De fapt, au facut 4, dar primul l-am spart eu in week-end cand le-am facut curat in cusca si-am umblat la cuib, neimaginandu-mi macar ca pe frigul asta ei ar avea oute in cuib.
In timpul zilei creste temperatura chiar si peste 12-13 grade Celsius in cusca lor, dar noaptea si dimineata e frig (azi dimineata erau 0 grade in cusca).

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PESCARUSI JAPONEZI
MesajScris: 24 Mar 2016 11:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Duminica am mai luat un mascul de pescarus japonez, ca sa am 2 perechi. Am mai adaugat si cateva poze noi:
https://bliviudaniel.sunphoto.ro/PJ_-_2016

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PESCARUSI JAPONEZI
MesajScris: 01 Apr 2016 10:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Am verificat aseara cuibul si in el era un puisor! :) Plus inca un out inca ne-eclozat. Cel de-al treilea out il dadusera ei afara de cateva zile. Asadar, pescarusii mei au scos pui in conditii...de frigider :shock: Cand ma gandesc ca saptamana trecuta am gasit in vreo 2 dimineti apa lor aproape inghetata...formidabile animalute. E adevarat ca incubatia a durat 3 saptamani, in loc de 2 saptamani cat a durat cand i-am tinut in casa.
Azi dimineata am facut si niste poze, timid, incercand sa nu deranjez prea mult. Diseara cand ajung acasa o sa pun si pozele.

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PESCARUSI JAPONEZI
MesajScris: 01 Apr 2016 22:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
A eclozat si al doilea out :)
Poze noi:
https://bliviudaniel.sunphoto.ro/PJ_-_2016/pagina2

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PESCARUSI JAPONEZI
MesajScris: 18 Apr 2016 11:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Din pacate unul din puiuti a murit saptamana trecuta, nu stiu de ce. Dar celalalt e bine mersi, a crescut, incepe sa aiba forma de pasare de acum:

https://bliviudaniel.sunphoto.ro/PJ_-_2016/pagina2

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România