Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 14:45

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: AMANDINA GOULD
MesajScris: 23 Iul 2010 18:57 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Despre Gouldamandine,
am inmultit cu succes aceste frumoase pasarele, le-am tinut intr-un acvariu mare pe care l-am facut special amenajat de a tine aceste frumoase pasari - intr-un acvariu acoperit cu pinza si decorat cu verdeata artificiala ofera celui ce le priveste un specatacol extraordinar cu coloratia lor deosebita - mi sau inmultit repede dar din prostia mea ( trebuia sa ma mut) i-am vandut pe toti, acum ma gindesc ca trebuia sa tin parintii, puii ai iesit de mutatie albastra, ma tot gindesc sa cumpar alta pereche, fiinca sint unele din cele mai frumoase pasarele, putine pasari au asa culori frumoase ca gouldamandinele...o carte interesanta aparuta prin anii 1980 la colectia caleidoscop scrisa de ing. Stefan Deleanu va v-a invata cum sa cresteti aceste frumoase pasarele, din pacate cartea o gasiti prin anticariate, dar merita cautata se numeste Pasari exotice de decor, din colectia Caleidoscop, Editura Ceres in anul 1980...o alta carte scrisa tot de ing Stefan Deleanu impreuna cu Dimitrie Radu, va va invata cum sa inmultiti hibrizi si creste sticleti, mugurari, canepari( ei ii numesc pietrusei) si alte pasari autohtone cartea se numeste Pasari de apartament aparuta in 1971 editia a doua, prima editie o caut din pacate n-am gasit-o...Gouldamandinele nu traiesc in Indonezia, ele traiesc in nordul Australiei, sint pasari australieni, nu in Indonezia...
Mihai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AMANDINA GOULD
MesajScris: 14 Mar 2011 23:29 
Neconectat

Membru din: 05 Sep 2009 10:43
Mesaje: 27
Ador pasarelele atea ....asa sunt de faine ,au asa frumoase culori ca iti incanta sufletul !!
Nu stiu daca o sa mai rezist mult sa nu imi iau si eu ...niste schmecherii din astea >>>cand ma mut la Casa ,sigur imi iau si nu mai e mult pana atunci>>> ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România