Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 12:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: clocitul si iesirea puilor din oua
MesajScris: 10 Noi 2015 14:49 
Neconectat

Membru din: 09 Noi 2015 17:05
Mesaje: 1
Salutare,

De curand am achizitionat o pereche de zebre australiene si as avea cateva intrebari :) .
Au ouat 5 oua, primul ou pe data de 24 noiembrie dimineata si al 5-lea pe data de 28 tot dimineata.
Primul pui a iesit in data de 6 noimebrie seara, ziua 14 de clocit(prima zi de clocit am pus ziua de 24). Mentionez ca ele au clocit pe rand inca de la depunerea primul ou.
Al doilea pui a iesit luni. Chiar am verificat duminca seara si tot un puisor aveau.

Intrebarea mea : Este posibil sa existe asa o pauza de 2 zile intre iesirea puisorilor?
Eu ma gandeam ca ar trebuii sa iasa in fiecare zi cate un puisor, exact asa cum au ouat. Asta daca toate ouale sunt fecundate.

Eu incerc sa nu le stresez prea tare perioada asta, ca sa tot verific cati puisori au, foarte rar le prind cand ii hranesc si atunci incerc sa observ cate oua au mai ramas .

In cazul in care unul sau mai multe oua nu sunt fecundate, cum trebuie sa procedez. Le indepartez eu din cuib? si daca da, dupa cat timp? sau le arunca ele din cuib dupa un timp?

multumesc pentru ajutor.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România