Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 31 Mar 2016 08:53 
Neconectat

Membru din: 27 Feb 2012 19:30
Mesaje: 13
Buna ziua!
Am o intrebare care nu imi da pace si la care imi e nespus de greu sa aflu raspuns. Pt cei ce cunosc genetica si mutatiile de perusi:
Sa presupunem ca am mai multi perusi verzi cu fata galbena (din ambele sexe)si mai multi perusi albastri cu fata alba(ambele sexe).
Daca nu am nici unul albastru cu fata galbena si presupunind ca nu am de unde sa iau asa ceva, cum obtin din ceea ce detin, un perus albastru cu fata galbena? Ce cu ce imperechez??
Presupun ca pt cei cunoscatori este usoara aceasta intrebare . . ma multumesc si cu un link de unde sa aflu raspuns la intrebarea mea. :D
Va multumesc anticipat!

_________________
http://nevada.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 31 Mar 2016 10:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Citat:
Daca nu am nici unul albastru cu fata galbena si presupunind ca nu am de unde sa iau asa ceva, cum obtin din ceea ce detin, un perus albastru cu fata galbena? Ce cu ce imperechez??


Fara sa apelez la cunostiinte de genetica, eu zic sa ii imperecheazi unul albastru cu unul verde. Ai sanse ca, din cand in cand, sa obtii si un pui albastru cu fata galbena.
Eu am avut timp de 10 ani o pereche de perusi, mascul era albastru cu fata alba si femela verde cu fata galbena. Au avut impreuna 5 serii de pui. Intr-una din serii, un pui a iesit albastru cu fata galbena. Doar un singur pui din toate seriile. Cei mai multi pui au avut culoare in diferite nuante de albastru si mov(cu fata alba), vreo 5 au iesit verzi(cu fata galbena) si vreo 2 galbeni complet.

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 31 Mar 2016 13:22 
Neconectat

Membru din: 27 Feb 2012 19:30
Mesaje: 13
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Am 2 astfel de perechi si au facut cite 2 serii de pui dar au scos doar albastri cu fata alba si verzi cu fata galbena. Din ce citisem eu in diferite site-uri, reiesea ca trebuie sa iasa si albastri cu fata galbena, dar nu eram sigura ca e adevarat. Acum ramine doar sa astept. Puteam sa cumpar asa ceva dar atunci nu mai era placere de a fii facut de mine. . . Multumesc!

_________________
http://nevada.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 31 Mar 2016 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Cu placere.

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 18 Noi 2016 23:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Fata galbena la perusi albastri e o mutatie, prin urmare poti imperechea cat vrei unul verde cu fata galbena cu unul albastru cu fata alba ca nu vei obtine niciodata albastru cu fata galbena.
Pentru a obtine ce vrei trebuie sa cumperi unul albastru cu fata galbena.
Dupa asta, din imperecheri cu pasari albastre cu fata alba vei obtine jumatate din pui albastri cu alb si jumatate albastri cu fata galbena.
E o mutatie dominanta denumita yellowface.
imperecherile sunt asa:
fata alba x fata alba - 100% fata alba
fata alba x fata galbena - 50% fata alba, 50%fata galbena
fata galbena x fata galbena - 50% fata galbena, 25% fata alba, 25% fata galbena dublu factor care arata ca o fata alba
fata galbena dublu factor x fata alba - 100% fata galbena.

Se imperecheaza doar pasari albastre pentru ca pasarile verzi ascund fata galbena si atunci totul devine mai complicat.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 18 Noi 2016 23:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Interesant. Dar legile alea nu-s 100% sigure, nu? Eu am avut de la perechea din poza urmatoare un pui alabstru cu fata galbena:

https://bliviudaniel.sunphoto.ro/Perusi_-_nu_ii_mai_am/106171715

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România