Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 04:45

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 22 Mai 2012 15:00 
Neconectat

Membru din: 12 Sep 2011 15:58
Mesaje: 2
Felicitari pt. puiuti , trebuie sa facem ceva schimburi neaparat.. la perusi si la nimfe !!!

_________________
http://panu.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 23 Mai 2012 14:06 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Sigur, doar am discutat. Ai prioritate la ce iti doresti. :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Iun 2013 22:04 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2013 19:40
Mesaje: 2
Bine v-am gasit as-i dori niste sfaturi, am cumparat acum 5 luni 2 perusi o femela care la vremea respectiva nu era matura si un mascul care deja avea nasukul albastru deci matur , iam tinut 3 luni intr-o colivie mare pt nimfa cu un cuib atasat in exterior, la inceput se bateau dar cu timpul sau invatat si ciugulesc se pupa asa mai departe, intrau amandoi in cuib dar nu dadeau semne de imperechere, acum doua luni le-am facut o mini-voliera pe balcon si i-am mutat acolo , intre timp femela a facut nasucul maro inchis, si si-a schimbat complet comportamentul este clar ca este in perioada de reproducere, dar masculul nu o calca si el are comportament de reproducere , isi canta unul laa altul femela vine langa el si se lasa in jos sa o calce dar el nimik , am vazut ca femela ridica piciorul la el , iar el nimik are comportamentul de imperechere ii da sa manannce o pupa ii cannta tot da nu o calca, am vb cu un prieten care creste perusi si mi-a spus ca sar putea sa fii fost crescut in sistem de colonie si sa fii avut grija de 1 cuib in care ouau alte femele fara sa fie calcate de el , pt ca el sta si acum la intrarea i cuib si hraneste femela dar atat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 27 Apr 2015 16:49 
Neconectat

Membru din: 24 Apr 2015 13:27
Mesaje: 4
Sunt atat de subestimati perusii... pe cat sunt de inteligenti, pe atat sunt de subestimati.

Majoritatea nu ii considera inteligenti, ii vad ca pe un fel de pasari de decor, cum sunt pestii intr-un acvariu, frumosi dar nu prea ai ce discuta cu ei. Nu sunt deloc asa. Si sunt atat de des cumparati din impuls sau pt capriciile unor copii rasfatati ca mai apoi sa fie ignorati, neglijati, chiar abandonati... Si sunt foarte putini sunt cei care se intereseaza de nutritia lor mai departe de un mix ieftin de seminte.

Sunt sociabili, sunt foarte veseli, sensibili, frumosi... si oamenii trec pe langa ei fara sa ii vada cu adevarat. Am gasit mai demult un textulet in engleza despre problema asta cu perusii. Cam asa treducerea:

SUNT UN PAPAGAL MIC
Nu te-a costat milioane sa ma cumperi. Nu fac parte dintr-o specie rara cu care sa te poti lauda. Poti gasi papagali din specia mea peste tot. Mi se spune “papagal pt. incepatori”. Prea des, din pacate, sunt cumparat sub un impuls de moment si se descotorosesc de mine cand li se pare lor ca dau prea multa bataie de cap. Ei nu ma inteleg. Ma dau mai departe unor straini, sau ma inchid, ma pun undeva departe de ei, sau ma ignora. Ei nu ma vad cu adevarat, nu ma cunosc.
SUNT rar! Sunt special. Pretul care este pus pe mine si dimensiunile mele nu spun nimic despre mine, nu ma definesc. EU sunt singurul EU pe care il vei cunoste, priveste-ma cu atentie, sunt un individ unic. Nu te gandi ca sunt mic. In mintea mea sunt un papagal mare, si am o personalitate mare si o inteligenta pe masura, care poate rivaliza oricand cu un Ara sau un Cockatoo. Priveste-ma cu adevarat. Sunt inteligent. Sunt afectuos. Si eu merit o colivie mare, respect, iubire, tratament medical, ingrijire atenta.
Sunt de neinlocuit. Nu vei mai gasi un alt “eu”, sunt unic. Priveste-ma si observa-ma cu adevarat, cunoaste-ma. Nu sunt definit de dimensiunile mele, de cat de comuna este specia mea sau de pret. Iubeste-ma, acorda-mi atentie si rabdare si vei vedea ca sunt la fel de inteligent si de bun ca oricare papagal mare.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 27 Apr 2015 16:55 
Neconectat

Membru din: 24 Apr 2015 13:27
Mesaje: 4
nitescu ionut marius scrie:
Bine v-am gasit as-i dori niste sfaturi, am cumparat acum 5 luni 2 perusi o femela care la vremea respectiva nu era matura si un mascul care deja avea nasukul albastru deci matur , iam tinut 3 luni intr-o colivie mare pt nimfa cu un cuib atasat in exterior, la inceput se bateau dar cu timpul sau invatat si ciugulesc se pupa asa mai departe, intrau amandoi in cuib dar nu dadeau semne de imperechere, acum doua luni le-am facut o mini-voliera pe balcon si i-am mutat acolo , intre timp femela a facut nasucul maro inchis, si si-a schimbat complet comportamentul este clar ca este in perioada de reproducere, dar masculul nu o calca si el are comportament de reproducere , isi canta unul laa altul femela vine langa el si se lasa in jos sa o calce dar el nimik , am vazut ca femela ridica piciorul la el , iar el nimik are comportamentul de imperechere ii da sa manannce o pupa ii cannta tot da nu o calca, am vb cu un prieten care creste perusi si mi-a spus ca sar putea sa fii fost crescut in sistem de colonie si sa fii avut grija de 1 cuib in care ouau alte femele fara sa fie calcate de el , pt ca el sta si acum la intrarea i cuib si hraneste femela dar atat.


de ce vrei neaparat sa faca pui? tu ai vazut cate anunturi de "vand urgent perusi" sunt? Nu mai zic ca vara mai e un pic si se fac stoluri de perusi prin orase la cat de des sunt abandonati.

Chiar nu vad unde-i tragedia ca nu fac pui. Da-le pace.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 24 Mar 2016 11:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2015 11:44
Mesaje: 76
Localitate: Iasi
Dupa pierderea sticleteilor, n-am rezistat si am revenit la prima dragoste in materie de animalute: mi-am luat un nou perusel :) Deocamdata suntem in proces de imprietenire, poate invata putin si limba mea. La vara ii cumpar si o fetita, iar la anul poate face si puisori.
Cateva poze:
https://bliviudaniel.sunphoto.ro/Perusi_-_2016

Am pus si 2 poze cu perusii pe care i-am avut din 2005 pana in 2015 (o sa mai adaug cu timpul, sa caut in arhiva):
https://bliviudaniel.sunphoto.ro/Perusi_-_nu_ii_mai_am

_________________
Cu respect,
Liviu-Daniel Budaciu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România