Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Mai 2012 09:28 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Multumesc, mai am cateva surprize, dar astept sa mai creasca putin. Sper sa reusesc sa-i inelez la timp pentru ca femela cand ma vede intra in cuib si nu vrea sa iasa sub nici o forma.
Incerc sa ajung dar nu mai vreau sa promit.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Mai 2012 14:19 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Pui rosela rubin:

Imagine

Imagine

Imagine

Pui rosella albastra:

Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Iun 2012 10:04 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Pui rosela albastra:

Imagine

Imagine

Imagine

Pui rosela rubino x rubin:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 25 Iun 2012 16:38 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Am numarat eu bine?? Sapte pui la albastrii?! Pfiuu ce fain!!! Te rog fa cumva si hai anul asta macar la Bucuresti in decembrie. E chiar pacat sa nu ti se recunoasca munca si pasiunea...

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 22 Oct 2012 16:48 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2012 16:23
Mesaje: 8
Localitate: Alba Iulia
Va salut,numele meu este Eduard si sunt nou pe forum de aceea imi cer scuze daca am postat cumva unde nu trebuie.Promit sa ma familiarizez cat mai repede dar acum am nevoie de cateva sfaturi.Cresc perusi de mai bine de 10 ani dar anul acesta am decis sa incerc sa reproduc si Rosella si iata ca in urma cu 2 luni am fost la un crescator care mi-a dat o pereche de Rosella rubin gata formata(imperecheata) in varsta de 2 ani.Pasari foarte frumoase si sanatoase care au scos o serie de pui in primavara(dupa spusele lui).Am costruit o voliera spatioasa pentru ei in aceeasi incapere in care am si perusii.S-au acomodat foarte repede astfel incat dupa o luna de zile le-am pus un cuib pe care l-au acceptat in prima zi,in sensul ca femela sta in fiecare seara in cuib pazind intrarea.Dupa doua saptamani am gasit un ou in cuib si m-am bucurat crezand ca va scoate inca o serie de pui avand in vedere ca tin pasarile in casa,intr-o camera special amenajata cu o temperatura constanta de aproximativ 20 de grade dar acela a fost singurul ou pe care l-a facut.Nu stiu ce sa cred...care sa fie cauza?Au trecut 7 zile si nu a mai facut nici un ou cu toate ca sta in ficare seara in cuib...dau amandoi semne de imperechere etc.
Nu stiu daca are vreo legatura dar in ziua in care am gasit oul facut de ea am pus cuiburile in voliera perusilor pentru ca au implinit varsta de reproducere...sa fie cumva asta cauza intreruperii ouatului la Rosella? sau pur si simplu a fost o "tentativa" de reproducere?
Ce sa fac sa ii iau oul si sa il arunc? sa il las acolo?Orice sfat mi-ar fi de mare ajutor asa ca va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
Sa auzim numai de bine!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 23 Oct 2012 08:25 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Salut si bine ai venit printre noi.

Avand in vedere ca au avut deja o serie de pui in primavara e mai greu sa ii reproduci. Sunt unele rosele care depun de 2 ori, dar asta nu e o regula.
In legatura cu oul depus, incearca sa il verifici cu o lanterna sa vezi daca e fertil.
Daca nu e fertil iti recomand sa il scoti si sa inalturi cuibul pana in primavara. Nu are sens sa-ti fortezi aiurea perechea.
Mult succes,

Nelutu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România