Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 15:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Porumbei Voiajori Standard
MesajScris: 03 Oct 2009 11:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2009 13:45
Mesaje: 105
Localitate: Bucuresti
poze cu porumbei mei
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
ImagineImagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumbei Voiajori Standard
MesajScris: 03 Oct 2009 12:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
cel mai lung zbor a lor sau nu iai bagat la nici o cursa?

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumbei Voiajori Standard
MesajScris: 03 Oct 2009 12:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2009 13:45
Mesaje: 105
Localitate: Bucuresti
au fost bagati la zbor de mai multe ori...o sai bag si eu la zbor cand o sami scoata cateva serii de pui...porumbita cea neagra crescatoru mia zis ca a fost campioana daca nu ma insel pe bucuresti din cate am inteles...persoana de unde am luat porumbei a vandut un porumbel la un crescator iar crescatoru respectiv a trimis porumbelu la zbor si ia dat drumu din germania si sa intors acasa si este voiajor standard...deci porumbei acestia sunt buni pentru zbor...cativa prieteni din buzau au si ei voiajori standard si ei trimit la zbor si se intorc acasa si le da drumu din polonia,ungaria,bulgaria...numai bine!!

_________________
ImagineImagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumbei Voiajori Standard
MesajScris: 03 Oct 2009 13:44 
Neconectat

Membru din: 09 Sep 2009 21:15
Mesaje: 100
Bogdan.G scrie:
au fost bagati la zbor de mai multe ori...o sai bag si eu la zbor cand o sami scoata cateva serii de pui...porumbita cea neagra crescatoru mia zis ca a fost campioana daca nu ma insel pe bucuresti din cate am inteles...persoana de unde am luat porumbei a vandut un porumbel la un crescator iar crescatoru respectiv a trimis porumbelu la zbor si ia dat drumu din germania si sa intors acasa si este voiajor standard...deci porumbei acestia sunt buni pentru zbor...cativa prieteni din buzau au si ei voiajori standard si ei trimit la zbor si se intorc acasa si le da drumu din polonia,ungaria,bulgaria...numai bine!!


Eu cresc porumbei de la 5 ani... am acasa sute de foi de standarde de rase de pasari si caini de vanatoare, precum si carti de specialitate... si asa stiu, ca voiajorii standard sunt pt ornament... totusi daca asa ziceti nu ma mai bag... succes la pui si la curse ;)

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumbei Voiajori Standard
MesajScris: 03 Oct 2009 16:57 
Neconectat

Membru din: 06 Sep 2009 15:29
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
intradevar voiajorii standard in momentu de fata sunt numai de ornament dar acum ceva timp cu ei se participa la zboruri,iar ce ai tu Bogdan sunt voiajori sport 100%...

_________________
http://cristyyyy.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumbei Voiajori Standard
MesajScris: 03 Oct 2009 18:52 
Neconectat

Membru din: 09 Sep 2009 21:15
Mesaje: 100
cristycrs scrie:
intradevar voiajorii standard in momentu de fata sunt numai de ornament dar acum ceva timp cu ei se participa la zboruri,iar ce ai tu Bogdan sunt voiajori sport 100%...


exact... asta am explicat si eu... Bogdan are voiajori sport si pot si zburati fara probleme... iar voiajorii standard zburau si eu in trecut, dar dupa incrucisarea cu voiajorul american (american giant homer) s-a pastrat numai pt ornament... bafta!

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumbei Voiajori Standard
MesajScris: 03 Oct 2009 21:25 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2009 22:32
Mesaje: 3
RaZvAnNn scrie:
Voi faceti o confuzie... voiajorii SPORT sunt pentru curse, in timp ce voiajorii standard au fost creeati pentru ornament. In timp s-a creeat un nou standard. Voiajorii standard au fost imperecheati cu voiajori americani, tot o rasa de ornament, iar puii au iesit mai mari de corp, exact cum sunt cei din aceste poze. Putini au mai tinut voiajori standard dupa forma veche, iar acei voiajori faceau cam 30km in 2 zile. In orice caz, voiajorii standard nu sunt pt curse.

ai dreptate ;) standard e pt frumusetze (ornament) sport e pt curse .....viteza,fond,maraton etc si participi doar cu porumbei straini si cu performantze daca vrei sa castigi ....porumbei se duc la ce distantza (e concursul) li se pun niste inele cu CIP si li se da drumul la totzi odata din niste camioane speciale si cand ajung acasa proprietarul porumbelului are un cias BRICON..... sper sa ma fi intzeles ;)) vant in pene ;) [-_-]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumbei Voiajori Standard
MesajScris: 03 Oct 2009 21:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
depinde poate sa fie ceas mecanic sau trapa electrica
Imagine
cam asa arata ceasu mecanic
Imagine
si asta trapa electrica sau ceas constatator elctric
Imagine
si inelele cu cip

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumbei Voiajori Standard
MesajScris: 05 Oct 2009 09:30 
Neconectat

Membru din: 09 Sep 2009 21:15
Mesaje: 100
de anul asta au aparut si la noi inele cu cip. pana acum trebuia sa aiba pe un picior bricon si pe altul inelul... iar daca aveau inele de proprietate nu mai putea sa le bage bricon

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Ultima oară modificat de RaZvAnNn pe 05 Oct 2009 13:58, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Porumbei Voiajori Standard
MesajScris: 05 Oct 2009 09:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2009 13:45
Mesaje: 105
Localitate: Bucuresti
cu timpu ne modernizam si noi cu pasarile...si este o metoda buna cu inelele cu cip

_________________
ImagineImagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România