Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 15:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pastonele unifeed-unibird
MesajScris: 22 Feb 2011 23:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2009 10:33
Mesaje: 562
Localitate: Craiova
Ce diferenta este intre cel de mentinere si cel de napirlire?

_________________
Imagine Imagine
http://nelutzucraiova.sunphoto.ro/ http://canaridecantec.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastonele unifeed-unibird
MesajScris: 22 Feb 2011 23:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Salut Nelutzu, cel pentru napirlire contine o cantitate mai mare de aminoacizii si zinc care ajuta formarea penelor,iar cel de reproducere contine substante naturale care stimuleaza libidoul pasarilor.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastonele unifeed-unibird
MesajScris: 22 Feb 2011 23:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Tipologie :
Se prezinta in 4 tipuri pentru necesitatii diferite:
-Reproducere:
-Mentinere
-Napirlire
-Crestere puilor(se utilizeaza incepind cu 2 zile inaintea eclozarii puilor pina la intarcarea lor)se administreaza doar in forma umeda.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastonele unifeed-unibird
MesajScris: 14 Mar 2011 14:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Azi sa facut o luna de cind am inceput sa testez zilnic pastonele unifeed-unibird si am ajuns la urmatoarele concluzii:
-se comsuma o cantitate mai mica fata de pastonele normal.
-in crescatorie e mai putina mizerie :D decit inainte cind uzam mai mult amestec de seminte .
-pasarile indigene nu se mai streseaza atit de mult ca inainte si de cite ori ma vad vin linga usita si astepta ,,lingurita de pastone.
-este comsumat cu placere e toate speciile testate (eu am folosit doar cel pentru indigene-reproductie dar a foat comsumat pina nu a mai ramas nimic si de canarii si exotice:mozambicii si tesitorii.)
-pasarile nu mai cauta in amestec semintele care le plac cel mai mult(in special cele de culoare neagra.
-masculii deja au intrat la furie desi temperatura si orele de lumina sint inca micii pentru aceasta perioada.
-indigenele nu mai stau agatate de acoperisul coliviei adica in pozitia cu capul in jos cum fac in natura cind consuma planta numita cardo si stau mai calme pe bat.
-abdomenul pasarilor se prezinta plat fara grasime (un strat normal subtire deabia vizibil) si nu se vede semne ca ficcatul ar fii marit .
-in toata aceasta perioada nu am mai uzat ou fiert sau insecte.

CU STIMA .

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastonele unifeed-unibird
MesajScris: 06 Iun 2011 17:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2009 10:33
Mesaje: 562
Localitate: Craiova
Salut,
Vreau sa va relatez o experienta traita de mine.Am avut la o canarita 3 pui care din anumite motive nu a m-ai vrut sa-i hraneasca.
Am decis sa-i hranesc la mana cu handmix.Zilele treceau si pui nu aratau deloc bine ,au murit 2 pui ,pe cel ramas am decis sa-i schimb hrana.
Incepind din ziua a patra l-am hranit cu unifeed-unibird,rezultatul a fost spectaculos peste 3 zile puiul a fost de nerecunoscut .Mentionez ca unifeed-ul folosit de mine a fost pentru reproductie si nu pentru hranirea puilor la mana . ;)

Cu stima si respect,Nelutzu

_________________
Imagine Imagine
http://nelutzucraiova.sunphoto.ro/ http://canaridecantec.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pastonele unifeed-unibird
MesajScris: 08 Iun 2011 10:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Interesanta experienta ta cu acest pastone ,desi nu este de crecut la mina insa fiind foarte fin(MARUNT) se amesteca bine cu apa formand o pasta de tipul inchetatei moi.
EU il utilizez din ianuarie si am inceput cu cel de mentinere o luna dupa care am trecut la cel de reproducere 3 luni (febroarie,martie,aprilie) iar in mai -iunie am trecut pe cel de crestere a puiilor iar rezultatele se vad din pozele de pe forum.AM CONSTATA CA MARESTE NUMARUL OUALELOR DEPUSE(CAM TOATE PERECHILE AVIND O MEDIE DE 6 OUA) STICLETII MUTATII SINT ACUM LA AL TREILEA RIND DE FIECARE DATA AU DEPUS 6 OUA,MUGURARII AU SI EI 6 OUA ANUL TRECUT NU AU TRECUT DE 4,SCATII CAP NEGRU DEPUNEAU IN MEDIE 3 OUA IN ACEST AN 4 IN FIECARE CUIB.ept sa vad rezultatele si sa le vedetii si voi in toamna la expozitii

A mai ramas sa-l testez pe cel de napirlire si cred ca o sa incep in 2-3 saptaminii si abia astept sa vad rezultatele si sa le vedetii si voi in toamna la expozitiile A.O.R , DAR UN LUCRU E SIGUR DE ACUM INCOLO NU VOI MAI UZA ALT PASTONE IN CRESCATORIE DECIT UNIBIRD -UNIFEED SI CELE DE LA ORNITALIA(WITTE MOLLEN).

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România