Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 16 Apr 2024 20:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Spirulina si Polenul
MesajScris: 13 Apr 2010 12:58 
Neconectat

Membru din: 17 Feb 2010 09:27
Mesaje: 30
Ma bucur ca m-ai lamurit macar in parte. E foarte adevarat ca ce merge la unul la altul poate nu are efectul scontat, doar depinde de un organism care este unic. Insa indicatiile voastre sunt utile mai ales pt o incepatoare ca mine.
Sper sa nu fiu deranjanta cu atatea intrebari, insa nu mai vreau sfaturi de la cei care cresc pasari dupa ureche si in conditii improprii laudandu-se ca sunt crescatori. Voi aici pe forum mi-ati aratat ce inseamna calitatea si o crescatorie in adevaratul sens al cuvantului, iar un adevarat crescator nu face rabat de la calitate cand e vorba de pasarile lui.
Iti multumesc frumos pt rabdare si intelegere. :)

_________________
"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Spirulina si Polenul
MesajScris: 13 Apr 2010 14:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
eu, personal, m-am cam saturat (a se citi "nu recomand") de tratamente naturiste si alte chestii de genul asta.
in perioada in care traim putem sa inlocuim linistiti polenul cu alte suplimente alimentare special formulate pentru pasari.
polenul era bun acum 10-15-20 de ani cand nu se gaseau vitamine de calitate special formulate pentru pasari, dar acum nu numai ca sunt special formulate pentru pasari dar sunt si diferentiate pe specii si rase, deci nu este nevoie sa aproximam cantitatea de polen necesara la un ou ci respectam indicatiile de pe cutie.

eu nu zic sa nu dati polen la pasari...dar tineti minte ca prea mult polen, la fel ca si prea mult AD3E (de exemplu) strica mai mult decat ajuta....cu atat mai mult cu cat pasarea primeste de toate in acelasi timp

polenul spre deosebire de vitaminele din comert nu are o reteta precisa si cantitati exacte de vitamina X si Y, deci, in extrema, exista situatia ca pasarea sa manance polen si sa aiba carente la vitaminele care se gasesc in mod obisnuit in polen.

sper ca m-am facut inteles...

si acum pentru cei care vor zice "eu imi hranesc pasarile natural...decat sa bag in ele vitamine din comert mai bine le dau polen..." si alte chestii de genul asta "pentru ca pasarile in natura isi extrag din hrana (polen, insecte, urzici etc.) vitaminele necesare" ............ da, dar pasarea in natura e libera sa consume mai mult polen sau mai multe insecte daca simte nevoia (adica daca are o carenta). In colivie nu consuma decat ce i se administreaza si daca ceea ce i se administreaza e deficitar intr-un sens, pasarea nu are posibilitatea sa compenseze si prin urmare va avea deficiente.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Spirulina si Polenul
MesajScris: 13 Apr 2010 17:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Stati linistiti ca nu sint probleme de supradozaj poti pune cit crezi de cuvinta, mai bine spus cit crezi ca comsuma pasarea. Eu pun 20 gr la 1 kg de pastone; ajuta mult si la coloratul pasarilor. Eu sticletii ii colorez cu polen , plante naturale si spirulina; nu folosesc colorant, deoarece murdareste " de rosu' culoarea galbena din aripa.
Se observa mai ales dupa nairlire un penaj mai lucios (melanina mai ales) si expresia culorii liprocromice este mai aprinsa. Are propietati dezifectante si este foarte nutritiv, mentine culoarea rosie a mastii sticletelui .

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Spirulina si Polenul
MesajScris: 13 Apr 2010 19:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Cataline nu te enerva, baietii nu cumpara vitamine pentru cateva pasari pe care le au dar vor retete miraculoase la pasarile lor .
Eu va spun un sigur lucru: cine nu da vitamine ,nu are pasarii de valoare ,slava domnului acum se gasesc peste tot dar costa ceva ,cine isi iubeste pasarile nu se uita la bani.
Referitor la polen eu am folosit prin anul 85 il puneam la fiecare pasare separat in chipcea cam jumate 1data pe saptamana un timp am fost multumit pana i am inbolnavit cu un parazit al albinei se localiza in git canari cantau fals .
Asa ca faceti cum doriti ?

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Spirulina si Polenul
MesajScris: 13 Apr 2010 19:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
nu ma enervez ca nu am de ce...eu doar recomand...fiecare face ce vrea cu pasarile pe care le are.

eu o cred pe fiore6 ca vrea sa invete si sa faca ce e mai bine pentru pasari si de aceea i-am raspuns cat de cat...cat m-am priceput pentru ca nu dau polen la perusii mei tocmai din motivele pe care le-am enumerat mai sus. am dat, au mancat s-au simtit bine dar pentru mine a fost doar o luna de incercari acum vreun an-doi...dupa care am renuntat la idee.

fiecare face ce vrea...cum am mai zis...dar am zis sa prezint ambele fete ale monedei

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Spirulina si Polenul
MesajScris: 13 Apr 2010 23:46 
Neconectat

Membru din: 17 Feb 2010 09:27
Mesaje: 30
Mai baieti dupa cum va contraziceti cred ca ati facut alergie la polen :lol:
Am inteles esentialul si am si vitamine nea Florica, numai ca lipsa de experienta duce la nesiguranta.
Azi mi-au iesit 3 puisori de canari si nu va zic ce teama imi este sa nu-mi moara ca randul trecut. I-am inebunit cu intrebarile pe mess pe cei care s-au oferit in a ma ajuta sa-mi dea un sfat, o povata. Ca de... omul cat traieste invata!
Sincer iti spun: mie imi vine sa ma culc si cu canarii numai sa traiasca si sa nu-mi vad baiatul plangand dezamagit a doua oara. Si mie mi se rupe sufletul de bietii puisori si pana n-am sa vad canarita hranindu-i nu ma linistesc.
Abia astept sa se faca dimineata :)

_________________
"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Spirulina si Polenul
MesajScris: 27 Mai 2010 23:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
nea florica ...nea florica , putin nasucul mai jos ..te ai gandit ca poate unii crescatori mai amatori nu asa profi cum esti mata... nu au bani? si daca dau polen la pasari care i problema? nu dati polen la pasari dragii mei ca e otravitor luati de la nea florica vitamine cas moca.....si nu te supara eu am vzt in multe filmulete cu crescatori din afara care folosesc si acum polen si stau si ma intreb daca sint asa demodati si invechiti cum zici matale...nu mai lua asa lumea la misto ca nui frumos ;) esti om in varsta .

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Spirulina si Polenul
MesajScris: 28 Mai 2010 00:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
interesant ce ziceti voi pe aici daca dau vitamine la rașii mei de canari ii fac de 90 puncte? si apropo de vitaminele astea care se gasesc peste tot am pus un anunt ca cumpar vitamina E cu selenium se pare ca nu prea se gaseste

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Spirulina si Polenul
MesajScris: 28 Mai 2010 09:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
Pt ,,suparaciosi'' exista si ieftine , ex: am incercat formula SELEVIT( printre altele are si E,Se,Metionina-pt pene-etc)+Calci-lux de la Versele si merge super...Selevit=8-9lei(braga )...asta ca sa incerc sa-i raspund lui Yorasta, cat despre polen la perusi n-a venit cu NIMIC NOU, poate pt alte specii...

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Spirulina si Polenul
MesajScris: 28 Mai 2010 10:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Mai KRATOS eu nu am nici un anunt pe forum ca vand vitamine ,am sustinut ca fara vitamine nu poti sa ai pasari de calitate { penaj bogat ,rezistenta la boli,oua fecundate,etc. cine poate sa-si permita sa cumpere cateva perechi canari, perusi ,si vrea sa-i inmulteasca ,trebuie vit.daca tu vrei sa ne intoarcem in timp,sa hranim pasarile ca acum 50ani n-ai decat, eu am expus un punct de v
edere ,vorba lui GEORGE sant si vit.ieftine.!!!



http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România