Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 12:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alimentatia Pasarilor
MesajScris: 19 Aug 2009 01:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Alimentatia rationala a pasarilor reprezinta o pirghie importanta in reusita cresteri acestora .
Dintre substantele nutritive de care pasarile au neaparat nevoie ,un loc de seama il ocupa proteinele ,ce inglobeaza aminoacizii esentiali vietii:-lizina ,treonina,metionina,triptofanul,valina,izoleucina ,fenilalanina,arginina,histidina,glicina,prolina si acidul glutamic.
Intre proteine si energie trebuie sa existe un anumit raport variabil in functie de specie ,virsta,greutate corporala ,temperatura si umiditate.
Orice abatere de la limitele normale atrage in organism tulburari cunoscute sub numele de vitaminoze(avitaminoze,hipovitaminoze sau hipervitaminoze).
In functie de modul de solvire vitaminele se grupeaza in liposolubile(A,D,E,K,F)si hidrosolubile (complexul B si vit.C).
Nutreturile pasarilor de colivie se pot imparti in :
-nutreturi de origine vegetala(semintele plantelor cultivate si spontane salbatice,preparate din faina de griu si porumb,germeni de seminte sau seminte incoltite,nutreturi verzi si suculente).
-nutreturi de origine animala(oul,laptele,brinza,mierea).

SEMINTELE plantelor cultivate:
semintele fainoase contin 70% zaharuri(amidon),14%grasimi,12%proteine,si 4% substante minerale.

-GLANTUL
(pahalaris canariensis):creste spontan in insule canare si se cultiva pentru semintele sale,are un continut bogat in zaharuri si o valoare nutritiva ridicata 6%grasimi ,55%carbohidrati,14%proteine si 2%minerale.
Reprezinta hrana de baza pentru canari dar si in amestec pentru perusi si unele cinteze exotice.Influenteaza pozitiv fecunditatea si ridica productia de oua si se recomanda mai ales tineretului in crestere.

-MEIUL
(panicum miliaceum)exista mai multe varietatii alb,galben si rosiu.cea mai indicata este cea alba sau galbuie, cu 4% grasimi ,60%carbohidrati,11%proteine si 3%minerale.
Semintele de mei mai contin si foarte multe vitamine dar si enzime .este hrana de baza pentru papagali si cinteze exotice .

-DUGHIA
(setaria italica)are acelas propietati ca si meiul se adauga fiarta in turta de pasari iar incoltita contine vitamina E.
mult apreciata de toate pasarile indigene (fringilide)si exoticede ornament care prefera sa-si creasca puii mai mult cu aceste seminte decit cu cele de mei.

-OVAZUL
(avena sativa) reprezinta un nutret energetic valoros a carui proteina ,numita avenina are o valoare biologica mai ridicata decit a altor cereale 11% proteina.Este consumat cu placere de papagali iar decorticat este foarte apreciat de canari iar fulgi introdusi in hrana moale reprezinta un nutret ideal pentru cinteze.Stimuleaza ouatul ,mareste fecunditatea si procentul de ecoziune,accelereaza cresterea si scurteaza perioada de napirlire.


SEMINTELE OLEGINOASE contin pina la 50%grasimi,20-25%proteine,15-20%carbohidrati,in ele se mai gasesc vitamine si saruri minerale.Cele mai folosite sint rapita,cinepa,inul,nigerul,floarea-soarelui si macul.

RAPITA
(brasica oleracea)este consumata cu placere de canari constituind unul din furajele de baza in amestec,contune 40%grasimi,25%proteine,20%carbohidrati si foarte multa celuloza ,fosfor si potasiu.

INUL
(linum usitatissimum) contine 35%grasimi,25%proteine si 20%carbohidratii si relativ bogat in vitamina E,are influenta pozitiva asupra napirlirii asigurind luciul penajului nou iar in perioada reproduceri mareste numarul oualelor depuse.Are efect bun asupra digestiei si ajuta la calcificarea scheletului la tineret.fiertura de in se recomanda in diaree.

MACUL
(papaver somniferum) contine 40%grasimi,20%proteine 12%carbohidratii si multa celuloza iar prin continutul sau in papaverina are efect pozitiv in caz de imflamatie intestinala ,oprind diareea .ridica vitalitatea pasarilor,reproducerea si cintecul.

CINEPA
(canabis sativa) sint preferate de toate pasarile de ornament mai ales in perioada de napirlire,influenteaza favorabil productia de oua ,stimuleaza cintecul datorita continutului de canabina.nu se administreaza in cantitati prea mari ,mai ales la canari pentru ca favorizeaza ingrasearea avind un continut ridicat de grasimi brute 32%cit si de proteine 20%.
Personal o recomand fiarta cel putin 10 minute .

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alimentatia Pasarilor
MesajScris: 20 Aug 2009 21:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
Imagine -GLANTUL
(pahalaris canariensis)
Imagine -MEIUL
(panicum miliaceum)
Imagine -DUGHIA
(setaria italica)
Imagine -OVAZUL
(avena sativa)
Imagine RAPITA
(brasica oleracea)
Imagine INUL
(linum usitatissimum)
Imagine MACUL
(papaver somniferum)
Imagine CINEPA
(cannabis sativa)

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alimentatia Pasarilor
MesajScris: 30 Aug 2009 18:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat......nu mai gasesc mancare la sac de 20kg..premium prestige ..de la versele laga.....parca s nebuni astia de o distribuie, am inteles ca e cea mai proasta distributie de mancare de canari asta de la versele laga....am comandat odata de la bucuresti de pe net PREMIUM PRESTIGE si ei mi au trimis doar PRESTIGE ..poate imi zice cineva unde sa ma duc exact sa caut...un link ceva ... mc mult!

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alimentatia Pasarilor
MesajScris: 30 Aug 2009 20:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
kratos scrie:
poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat......nu mai gasesc mancare la sac de 20kg..premium prestige ..de la versele laga.....parca s nebuni astia de o distribuie, am inteles ca e cea mai proasta distributie de mancare de canari asta de la versele laga....am comandat odata de la bucuresti de pe net PREMIUM PRESTIGE si ei mi au trimis doar PRESTIGE ..poate imi zice cineva unde sa ma duc exact sa caut...un link ceva ... mc mult!

incearca asta http://www.shopmania.ro/magazin~online-hrana-pentru-animale~produs-prestige-premium-canaries~p-5600924.html ti-am mai cautat dar multe sunt straine daca nu poti comanda sa imi zici sa iti mai caut

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alimentatia Pasarilor
MesajScris: 30 Aug 2009 22:36 
Neconectat

Membru din: 23 Aug 2009 23:20
Mesaje: 54
Localitate: Vulcan, HD
yorasta scrie:
kratos scrie:
poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat......nu mai gasesc mancare la sac de 20kg..premium prestige ..de la versele laga.....parca s nebuni astia de o distribuie, am inteles ca e cea mai proasta distributie de mancare de canari asta de la versele laga....am comandat odata de la bucuresti de pe net PREMIUM PRESTIGE si ei mi au trimis doar PRESTIGE ..poate imi zice cineva unde sa ma duc exact sa caut...un link ceva ... mc mult!

incearca asta http://www.shopmania.ro/magazin~online-hrana-pentru-animale~produs-prestige-premium-canaries~p-5600924.html ti-am mai cautat dar multe sunt straine daca nu poti comanda sa imi zici sa iti mai caut

linkul dat de tine e la 1 kg, omu vrea la sac mare, interesant si pentru altii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alimentatia Pasarilor
MesajScris: 01 Sep 2009 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
mc mult !! m am scos din foame....... :lol:

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alimentatia Pasarilor
MesajScris: 05 Oct 2009 21:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2009 21:38
Mesaje: 89
Localitate: BUCURESTI
ai gasit si la sac mare pana la urma?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alimentatia Pasarilor
MesajScris: 10 Dec 2009 20:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Aug 2009 17:16
Mesaje: 44
Localitate: Bucuresti
Cunoasteti o reteta de seminte germinate pt pasari? Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alimentatia Pasarilor
MesajScris: 10 Dec 2009 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Cel mai des utilizat este nigerul,deasemenea floarea soarelui varianta pitica(cea mica),se gasesc si amestecuri deja preparate .

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alimentatia Pasarilor
MesajScris: 10 Dec 2009 23:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Va aduc eu Versele-Laga Premium.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România