Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:37

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Noi 2012 12:58 
Neconectat

Membru din: 20 Oct 2011 00:59
Mesaje: 32
Localitate: bucuresti
cridav scrie:
mario03 scrie:
Am nevoie de un sfat . Ce ar trebui sa fac sa scot o canarita de la furie . de vreo 2 saptamani am vazut-o ca rupe hartia de pe jos dar am crezut ca se potoleste , nici vorba de asa ceva . Azi dimineata am gasit un ou pe jos . Mancare ii dau amestec de seminte de la padovan , iar odata pe saptamina tot de la padovan ii dau ,,pastoncino'' OVOMIX tot de la padovan dar fara sa-l imbogatesc cu ou fiert , in rest odata la doua zile mar , papadie , verdeata in general. Poate ca sta cu colivia pe acelasi raft cu masculii ? da sa stiti ca nu se vad pt ca intre colivii este pus un carton .Voi ce ati face daca vi s-ar intampla asa ceva?
Multumesc anticipat!!



Salut Adrian,

Poti sa faci urmatoarele:
- du-o intr-un loc unde temperatura este mai scazuta - femelele stau foarte ie si la 6 -8 grade;
- schimba-i locul;
- nu-i da, supliemtar, lumina decat cea care ti-o da ''mama natura'' in prezent;
- nu-i mai da nici un alt supliment gen: ovomix, gold pate, pastoncino etc - majoritatea contin si ou si multe alte vitamine....care o ''conduc'' catre furie;
- semintele ''albe'' - adica hrana ''slaba'' - mai simplu de retinut: numai seminte albe nici o samanta inchisa la culoare (niger, rapita, etc...)- baza fiind phalaris-ul;
- daca totusi cald in incapere - pune-i baie cat mai des;

Iti dorec spor ''calmat'' canarita!



P.S. Randurile ''bold-ite'' sunt importante pentru scos femela din furie...

Multumesc frumos pt sfaturi . Asa am sa-i fac :
-ii schimb locul ,o pun pe raftul de jos
-nu-i mai dau deloc suplimente
- o sa-i dau doar seminte albe
-nu o sa le mai las deloc lumina artificiala
Nu o sa reusesc sa-i scad temperatura prea mult ,e undeva pe la cca 15 grade, dar o sa-i pun baie zilnic.
Sper sa reusesc .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România