Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 07:45

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: REPRODUCERE CANARI
MesajScris: 21 Iun 2010 01:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2010 14:05
Mesaje: 153
Localitate: BUCURESTI
SUNT INCEPATOR IN DOMENIU SI AM SI EU O PERECHE DE CANARI PE CARE MI-AM LUATO IN APRILIE.cANARUL ARE IN JUR DE 1 AN IAR CANARITA MI S-A SPUS CA E NEOUATA(PUICA DE ANUL TRECUT)CEEA CE MA INTERESEAZA ESTE CUM SA FAC SA II IMPEREKEZ.AM O COLIVIE CU DESPARTITOR SI TIN UNU INTRO PARTE CELALALT IN CEALALTA PARTE.SA CONTINUI SA II TIN ASA?SAU SA II IMPREUN?PANA CAND SE POT REPRODUCE?MAI AM CEVA SANSE SAU SA INCERC ANUL VIITOR?TREBUIE SA LE DAU CEVA STIMULENTE?
MULTUMESC ANTICIPAT SI ASTEPT RASPUNS!

_________________
UNII AU CATE O PASARICA PE CREIER.....EU AM UN STOL INTREG!!!!!! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REPRODUCERE CANARI
MesajScris: 21 Iun 2010 10:45 
Neconectat

Membru din: 20 Oct 2009 19:38
Mesaje: 42
Localitate: Oradea
Pune-i impreuna intr-o colivie cu un cuib ,da-le seminte,ou razuit cu pesmet,putin mar sau verdeata si in rest stiu ei ce sa faca si singuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REPRODUCERE CANARI
MesajScris: 21 Iun 2010 14:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Bogdy daca esti nerabdator sa scoti pui: ti-as sugera sa ti masculul separat, lasa femela in colivia mare, punei un cuib de canar si materal de cuib la dispozitie,dupa ce-isi construieste cuibul si cere mascul,atunci il bagi si pe el in aceiasi colivie,
un amestec m-ai excitant; ou fiert tare dat prin razatoare morcov dat tot prin razatoare fina amestecat cu doua liguri pesmet de paine una lig. de niger ,le amesteci sa-ti iasa un amestec pufos.Dimineata la fiecare pasare cate o lingurita .ce-ti ramane la frigider, sevesti a doua zi la fel 3 zile dupa care arunci totul .si o iei de la capat.In apa ar fi bine sa pui vit. fertivit +calcilux cel putin 15 zile zilnic,unde ti pasarile nu trebuie sa fie foarte cald cel mult 22grade altfel apa cu vit, face m-ai mult rau,vredeata ;FELI DE MAR FRUNZE DE PAPADIE .
SucceS!!!

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REPRODUCERE CANARI
MesajScris: 21 Iun 2010 16:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2010 14:05
Mesaje: 153
Localitate: BUCURESTI
daca ii despart sa ii tin in camere separate sau in aceeasi camera pana ii impreun?canarita trebuie sa vada canarul pana se cuibareste sau nu?trebuie sa ii auda cantecul ?

_________________
UNII AU CATE O PASARICA PE CREIER.....EU AM UN STOL INTREG!!!!!! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REPRODUCERE CANARI
MesajScris: 21 Iun 2010 17:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Poti sai ti in aceiasi camera pentru inceput sa nu se vada masculul sa o auda decat ,vezi cum reactioneaza fem.la cantecul lui se agita sarind dupa un bat pe celalalt ia mat.de cuib in cioc.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REPRODUCERE CANARI
MesajScris: 08 Feb 2013 01:50 
Neconectat

Membru din: 20 Oct 2011 00:59
Mesaje: 32
Localitate: bucuresti
Salutare tuturor! as vrea sa stiu ce repaus ii dati unui canar dupa ce s-a imperechiat .

al meu s-a imperechiat , sper eu cu succes , acum 4 zile . cit ar trebui sa-l las sa se refaca inainte sa-l bag din nou la reproducere. am incercat sa-l bag la alta femela la 2 zile dupa ce l-am scos de la prima reproducere . femela cred ca era pregatita ( isi modela cuibul , tot timpul este cu material din cuib in cioc , si am vazut-o si pitulinduse atunci cind cintau masculii) dar masculul a alergat-o s-o bata decum l-am bagat in colivie cu ea . am mai incercat deatunci de vreo doua ori, dar nimic , aceiasi poveste ,o alearga prin toata colivia. m-am gindit ca poate l-am fortat bagindul la alta femela asa repede . ce parere aveti ?
Multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REPRODUCERE CANARI
MesajScris: 08 Feb 2013 11:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Salut, poate,,bataia" de care spui tu este de fapt incercarea masculului de a o calca ,e posibil ca ia sa nu fie pregatita iar mai trebui 2-3 zile, de obicei multe femele se calca dupa ce au terminat de facut si rotunzit cuibul sau chiar nu vrea masculul respectiv ,trebuie sa fi atent la ce mascul cinta cind ia se piteste. Cit despre repaus nu ar trebui sa fie probleme masculii se pot roti la mai multe femele 1-3 ,cind sint pregatitii la o canarita seara iar la alta dimineata sau chiar si la doua in aceias zii.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REPRODUCERE CANARI
MesajScris: 09 Feb 2013 11:11 
Neconectat

Membru din: 20 Oct 2011 00:59
Mesaje: 32
Localitate: bucuresti
Salut! multumesc pt raspuns. Nu cred ca incearca sa o calce , pt ca o ataca tot timpul cu aripile larg deschise si ciripind strident . nu o lasa sa urce pe bete .
Am renuntat sa mai bag acest mascul . L-am bagat pe celalalt mascul si am observat ca se impaca de minune . problema este ca masculul asta nu a implinit inca anul , are cam zece luni jumate. credeti ca sunt probleme?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REPRODUCERE CANARI
MesajScris: 09 Feb 2013 12:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
NU este recomandat sa se imperecheze pasarii sub un an , daca a fost pregatit bine ar putea fecunda ouale dar ai si riscul ca acestea sa fie limpezii daca acesta nu a atins maturitatea sexuala.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REPRODUCERE CANARI
MesajScris: 09 Feb 2013 14:07 
Neconectat

Membru din: 20 Oct 2011 00:59
Mesaje: 32
Localitate: bucuresti
Am priceput :( , pacat ,n-am ce face.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România