Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 07:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: o lamurire se poate?va rog
MesajScris: 17 Ian 2011 14:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2010 14:05
Mesaje: 153
Localitate: BUCURESTI
am observat ca de circa o spatamana canarita mea s-a cuibarit si sia carat material de cuib.Canarul canta in continuu cand o aude.Chiar si pe intuneric :) Vineri i-am lasat impreuna si am vazut ca a calcat-o.Intrebarea mea este :Cum sa procedez in continuare?Sa ii las impreuna sau sa ii despart?Ca alimentatie s=ce se recomanda in perioada asta?Si inca ceva femela este la prima serie de oua(e puica de anul trecut)Astept raspuns cat mai curand.
Va multumesc anitcipat!

_________________
UNII AU CATE O PASARICA PE CREIER.....EU AM UN STOL INTREG!!!!!! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o lamurire se poate?va rog
MesajScris: 17 Ian 2011 15:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Bogdane canarita ta a anceput sa accepte canarul e foarte bine ,daca ai posibilitatea sa-i ti ampreuna si nu se bat, lasai pe amandoi, colivia trebuie sa aiba cel putin 55 cm,daca nu baga masculul la calcat seara sau dimineata ,pana face al treilea ou.Hrana ou se da si la mascul si la femela pana o pui closca ,seminte tot timpul ,de retinut ca oul se ridica an fiecare zi se pun la clocit toate odata,la al patrulea,
succes si multi pui.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o lamurire se poate?va rog
MesajScris: 17 Ian 2011 18:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2010 14:05
Mesaje: 153
Localitate: BUCURESTI
pai initial nu se bat dar dupa un timp incepe s-o alerge canarul prin colivie.incearca so calce si ea nu mai vrea ,cred.deci sai tin impreuna sau cate putin timp pe zi?si ou sa le dau zilnic ca cineva mi-a zis ca din 3 in trei zile pana incepe sa oua .

_________________
UNII AU CATE O PASARICA PE CREIER.....EU AM UN STOL INTREG!!!!!! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o lamurire se poate?va rog
MesajScris: 17 Ian 2011 18:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
nui nimic daca o alearga asa fac ,sa nu o tina antru-n scandal mai prelungit ,vezi daca accepta sa manance de la canar,lasai pe amandoi,ou le dai an fiecare zi pana o pui closca.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o lamurire se poate?va rog
MesajScris: 25 Feb 2011 14:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2010 14:05
Mesaje: 153
Localitate: BUCURESTI
mi-a ouat si mie canarita!!!!!!3 oua .dar nam fost acasa cand lea facut ca sa i le aiu pe rand.am ajuns acasa abia luni.daca nu leam scos de sub ea atunci exista sansa sa nu scoata totyi puii ?sau ii scoate pe rand cum face?am lasat-o impreuna cu canarul si acesta mereu merge la cuib si ii da mancare in cioc.sa ii las tot asa ?
astept raspunsuri .... si recomandari ....

_________________
UNII AU CATE O PASARICA PE CREIER.....EU AM UN STOL INTREG!!!!!! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o lamurire se poate?va rog
MesajScris: 25 Feb 2011 15:08 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Felicitari! Probabil puii o sa iasa in decurs de 2 zile, depinde cand a inceput femela sa cloceasca. Fiind vorba teoretic doar de 3 pui, chiar daca va exista o diferenta notabila intre primul si ultimul pui se poate intampla sa ii duca pe toti. Mai problematic va fi la intarcare, deoarce cel mic invata sa manance singur cu cateva zile in urma celorlalti. Dar poti sa ai norocul ca sa fie o sora puica care sa il hraneasca. Asta e scenariul optimist. Realitatea o vei vedea singur. Nu exista o reteta care sa iti spuna ce trebuie sa faci deoarece nu exista doua pasari care sa reactioneze la fel. Vei invata pe parcurs din experienta.
Cat despre tinerea impreuna a masculului...e pura loterie. Exista masculi care nu au nici o problema si ajuta la cresterea puilor, sunt masculi care dupa o saptamana ridica femele de pe cuib si il distrug pentru o noua imperechere, exista posibilitatea sa nu ai nici o probema si in ziua in care au iesit puii sa ii omoare, sunt masculi care ajuta la hranirea puilor si in momentul in care puii ies din cuib ii considera rivali si ii jumulesc la sange etc etc... Nimeni nu isi poate lua responsabilitatea in locul tau pentru ca nu iti cunoaste pasarile. Tu esti cel care le cunosti cel mai bine comportamentul si trebuie sa iti asumi decizia.
Eu in 90% din cazuri procedez la despartirea cu o gratie a masculului de femela (ca sa se poata vedea)si daca e nevoie il reunesc cu familia dupa primele zile. Repet acesta este cazul general, dar exista si cazuri particulare la care ma adaptez in functie de cum o cere situatia.
Succes!

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o lamurire se poate?va rog
MesajScris: 26 Feb 2011 21:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2010 14:05
Mesaje: 153
Localitate: BUCURESTI
ms frumos

_________________
UNII AU CATE O PASARICA PE CREIER.....EU AM UN STOL INTREG!!!!!! :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România