Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 10:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 22 Mai 2013 09:42 
Neconectat

Membru din: 20 Oct 2011 00:59
Mesaje: 32
Localitate: bucuresti
Salutare! asa cum arata si titlul , as vrea sa-mi recomandati si mie un medic veterinar , in Bucuresti care sa se pricapa la canari. am probleme cu pui care au o varsta de 42 de zile . unul dintre ei a murit acum 2 zile ( a stat umflat in pene si apatic cca 2 zile, cam 2 zile a stat cu penele f sburlite si apoi a murit) . acum am vazut ca alti 2 au aceleasi simptome ( apatici si umflati). am tot citit ce sa scris despre boli dar nu stiu ce sa spun , ce sa aiba , cel mort nu mi s-a parut foarte slab.
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Mai 2013 15:50 
Neconectat

Membru din: 20 Oct 2011 00:59
Mesaje: 32
Localitate: bucuresti
M-am tot uitat pe forum , la boli si cred ca ar fi coccidioza (nu stiu cu certitudine) am fost pe la mai multe cabinete veterinare , dar nu am primit prea multe raspunsuri , doctorii respectivi sunt specializati in ce se cere pe piata , caini si pisici, despre canari nimic.
Am ajuns in cele din urma la institutul ,,PASTEUR" ,la capatul Giulesti-ului. farmacistul de acolo mi-a recomandat coccistop si vitaminak de la farmavet ImagineImagine. dozajul pe care il dau la pui este de 4picaturi coccistop +1picatura vitamina k la 50 ml apa timp de 3zile, apoi pauza 3 zile , din nou acelasi dozaj timp de 2 zile , iar pauza 2 zile si iar tratament 2 zile . Tratamentul si doza le-am echivalat dupa ce scrie pe flacon .
Tot la ,,Pasteur" au si laborator de analize , dar eu nu mai aveam puiul mort, il aruncasem. Mi-au cerut unul viu , dintre cei cu simptome pt analize dar nu m-am indurat de el , sa-l duc sa-l omoare ,sper sa scape viu in urma tratamentului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 31 Mai 2013 17:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2009 22:18
Mesaje: 128
si eu ma confrunt cu o rata a mortalitatii foarte ridicata(chiar alarmanta) atat a puilor intarcati cat si a celor neintarcati. Si eu ma gandeam de ceva vreme sa le administrez coccistop. tine-ma la curent

_________________
Imagine
Imagine
BN49


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Iun 2013 12:31 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Multumim pentru informatii, sa ne spui cum au evoluat!

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Iun 2013 11:48 
Neconectat

Membru din: 20 Oct 2011 00:59
Mesaje: 32
Localitate: bucuresti
Salutare! Totul decurge bine :D , toti puii sunt sanatosi si vioi . Nu stiu sigur daca a fost vorba de coccidioza , dar orice ar fi fost spre norocul meu nu mai e.
In schimb , am observat de vreo saptamana ca unul dintre pui , atunci cind bag aspiratorul sa strang semintele cazute are un fel de atac de panica , zboara fara control , se loveste de gratii , de pereti ... acum il scot inainte de aspirator si il mut in alta parte. Va-ti confruntat pina acum cu asa ceva? ce sa fie?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România