Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 14:10

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 31 Aug 2013 09:35 
Neconectat

Membru din: 04 Oct 2012 13:41
Mesaje: 14
Am un canar care de 4 zile iese numai diaree de 2 zile i dau numai amestec de seminţe si ou gelbenus dar azi am văzut ca iese numai apă fructe si verdeturi nu i am mai dat de 1 săptămână am controlat de paraziti extern si nu am găsit acum năvăleşte.vă rog să mi spuneţi ce să fac ca îmi e frică să nu îl pierd este vesel nu stă intrun loc .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 31 Aug 2013 11:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2009 22:18
Mesaje: 128
renunta la orice inafara de seminte. Oxitetraciclina poti folosi conform ambalajului.

_________________
Imagine
Imagine
BN49


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 04 Sep 2013 17:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Aug 2011 17:16
Mesaje: 24
Puteti folosi si DIROPUR W, produs care se gaseste la pet shop ori la farmaciile veterinare. In perioada in care este administrat nu se dau verdeturi sau fructe pasarii. Amestecul de seminte se schimba zilnic si este de preferat sa fie de calitate superioara.

_________________
Stoiciu Marian - SM 68
Imagine
http://dudu201033.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 04 Sep 2013 22:13 
Neconectat

Membru din: 04 Oct 2012 13:41
Mesaje: 14
multumesc frumos de raspunsuri azi e a 4 zi de antibiotic am inceput sa I dau tetraciclina de uz uman 1 vrf de scobitoare in apa de baut zilnic si vad ca e mai bine dar gainatul tot mai are apa in consistenta cand face.oricum nu mai e cum a fost la inceput de iesea numai apa cred ca isi revine.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Sep 2013 20:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Aug 2011 17:16
Mesaje: 24
Pentru a scapa definitiv, in amestecul de seminte pe care il folositi puneti si mac. Macul este foarte important avand un continut mare de grasimi cca. 42%, proteine 20%, zaharuri 11%, precum si multa celuloza. Prin continutul sau in papaverina are un efect pozitiv in caz de inflamatie intestinala, oprind diareea. Se foloseste si in hrana moale pe care o administram puilor, avand si un efect de calmare al acestora. Sper ca cele de mai sus sa va fie folositoare atat dvs. cat si celorlalti utilizatori. O seara buna va doresc.

_________________
Stoiciu Marian - SM 68
Imagine
http://dudu201033.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Sep 2013 22:24 
Neconectat

Membru din: 04 Oct 2012 13:41
Mesaje: 14
multumesc frumos. maine o sa ma duc sa iau si niste mac sa incerc sper sa isi revina.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România