Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 07:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Canar cu DV sau ...
MesajScris: 23 Mai 2014 14:55 
Neconectat

Membru din: 22 Mai 2014 15:10
Mesaje: 2
Canarul din imagini prezinta, de mai bine de 5 luni ,mancarimi la nivelul pulpelor superioare - acestea ramanand in prezent fara puf , pene etc. Stare lui generala pe durata acestor luni a fost buna spre foarte buna singura problema o reprezentau mancarimile. L-a vazut un medic veterinar care s-a pronuntat : difterovariola ( luna Martie ). Recomandarea acestuia - mancare buna , vitamine , curatenie si rabdare se va face bine singur sau nu fiind vorba de un virus.
Dupa nestiinta mea pare sa fie raie . Astept cu multumiri parerile dumneavoastra despre o posibila cauza si un posibil tratament.

http://poloniu.sunphoto.ro/Canar


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canar cu DV sau ...
MesajScris: 24 Mai 2014 21:51 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2011 20:38
Mesaje: 52
Localitate: iasi
nu prea se observa bine din poze,ce varsta are? si inca un sfat,taie putin gherutele sint cam mari si il incomodeaza,dar grija sa nu ii sectionezi vena(se vede la lumina un firicel rosu).din ce se vede in poze, este tinut afara,eu ii tin inauntru,din mai multe motive(tintari,curent,etc) nu sint mare crescator dar am spus o parere,eventual mai marii crescatori pot sa spuna mai multe. http//www.meteor sunphoto.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canar cu DV sau ...
MesajScris: 25 Mai 2014 10:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
ii poti da cu o crema pe baza de sulf din farmacie sau cu ulei de se maseaza copii mici dupa baie JONSON BABY.
uitate un pic pe aici gasesti sfaturi bune :http://www.asociatiaornitologica.ro/forum/viewtopic.php?f=31&t=977&sid=21be14a303de4d7bd48a593c1582cb34

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canar cu DV sau ...
MesajScris: 25 Mai 2014 23:42 
Neconectat

Membru din: 22 Mai 2014 15:10
Mesaje: 2
Multumesc pentru sfaturi. Canarul are 2 ani . Sta afara cand vremea ii permite ; probabil e singurul sau lux intr-o viata petrecuta in spatele sarmelor zincate - Eu cred ca se bucura vazand cerul , norii sau simtind miros de ploaie si cu siguranta le invidiaza pe zburatoarele cu pene care se bucura de libertate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România