Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: probleme la penaj
MesajScris: 02 Apr 2010 00:13 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2010 22:49
Mesaje: 6
am un perus ce l-am achizitionat de pui.cand l-am luat avea penele din coada si primele remige din aripi smulse de parinti(cel putin asa mi-a zis cel care mi l-a dat)respectivele pene erau in crestere si am observat ca ajung la o anumita lungime si se rup apoi iara si iara la fel.mentionez faptul ca acest lucru se petrece de cel putin 5 saptamani sau mai mult....intre timp perusul meu a inceput naparlirea penelor de pe cap si corp,dar la aceste nu se observa nimic anormal....daca ati mai intalnit asa ceva va rog,dati-mi un sfat...
mancare este de calitate,grit au nonstop,fructe de sezon....
va multumesc,vili


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme la penaj
MesajScris: 02 Apr 2010 21:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Sep 2009 23:48
Mesaje: 395
Localitate: Ploiesti
nu stiu sigur,s-ar putea sa fie ceva genetic,am avut si eu citiva care asa i-am primit asa si nu le-a mai crescut penele intregi,poate methos stie mai bine

_________________
Imagine

Tel 0766300909
http://marianploiesti.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme la penaj
MesajScris: 03 Apr 2010 09:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
este vorba de naparlire frantuzeasca (french moult) si in momentul in care te afli nu mai ai ce sa-i faci...va ramane pe viata fara remige si retrice primare.
cel care ti-a vandut pasarea ori nu stia despre ce e vorba, ori te-a mintit.
remediul are eficacitate doar daca problema se observa din fasa, adica inainte ca puiul sa paraseasca cuibul. daca se smulg penele afectate (TOATE remigele si retricele) inainte de a parasi pasarea cuibul problema se elimina si pasarea traieste normal.
se pare ca este vorba despre un virus dar, desi s-au facut cercetari problema exacta nu a putut fi identificata cu precizie.

imi pare rau pt. tine si pt. perus...

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme la penaj
MesajScris: 04 Mai 2010 09:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
Stiu ca vin cu intarziere privind problema cu,,picatul penelor"...dar in cazul pasarii in cauza nu se mai poate face nimic, METHOS are dreptate: NAPARLIRE FRANCEZA!puiul nu are viitor...in crescatorii se aplica abatorizarea! ESTE IREMEDIABILA!Pasarea se pastreaza ca si companion de colivie.Sunt de fapt doua boli cu simptomatologie asemanatoare date de circovirus si un polyomavirus!lucrurile astea le poate afla oricine pe net...ce nu se stie destul de bine este ca virusul in stadiul latent se trezeste odata cu ,,pajistea'' hormonala din timpul reproductiei!...la fiecare serie nr de pui afectati creste.Se pare ca simptomele puilor sunt diferite, penele cele mai lungi cad chiar inainte de varsta de 30zile,dar uneori sunt pasari care ies la zbor si raman fara pene dupa 2-3sapt...E FOARTE MULT DE DISCUTAT !Cert e ca sunt si pasari care scapa dar care raman purtatoare a virusului!...ele se pot identifica examinand penele cele mai lungi, acestea prezinta SEMNE clare care arata ca virusul este acolo DE ACEEA ATRAG ATENTIA A.O.R.-ului pt viitoarele expozitii virusul fiind extrem de contagios, el se elimina prin toate secretiile,excretiile, materiale plumifere, proteina de pe pene purtata de curenti,etc., iar moralul unui crescator poate fi distrus definitiv in fata unei astfel de nenorociri!

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme la penaj
MesajScris: 04 Mai 2010 09:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
tot despre NAPARLIREA FRANCEZA. Cei care au pasari in situatia descrisa se afla in fata cruntului adevar!Profesia (med vet) imi arata o explozie a bolii in ultimii ani odata cu pasarile aduse de afara asa ca invatati sa va uitati la pasari cand le cumparati!!! Si totusi exista o UNICA SOLUTIE...cei care vor sa-si pastreze anonimatul pot suna la 0722658281. o PRECIZARE :tot ce am scris este pt cei mai novice decat mine, nu ne nastem invatati asa ca dobandim in fiecare minut al vietii!

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme la penaj
MesajScris: 04 Mai 2010 09:46 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Eu am intalnit intr-un an si la canari o evolutie asemanatoare dupa ce am adus un mascul de la Monor. Intre 14-21 de zile penele mari ale puilor deveneau pur si simplu casante si se rupeau. Ideea este ca ulterior le cresteau fara sa lase nici o urma. Am facut o gramada de testari bacteriologice si histopatologice fara nici un rezultat. Din pacate kit-uri de diagnosticare a virusurilor in acel moment nu existau desi am convingerea ca tot un polyoma ar fi putut fi.
Daca tu spui ca la perusi urmele sunt evidente, nu ar fi rau sa postezi si o imagine ca sa stim de ce sa ne ferim.
Multumesc!

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme la penaj
MesajScris: 04 Mai 2010 09:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
Ai dreptate, toate pasarile de colivie sunt afectate cu o simptomatologie relativa. Pasarile salbatice din fericire au o imunitate dobandita la French Moult ,printre altele.

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme la penaj
MesajScris: 04 Mai 2010 10:09 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Ca o parere strict personala... eu cred ca aici e vorba de selectia naturala. Un pui care nu poate sa zboare e prada pentru rapitori. Astfel ca nu are cine sa duca mai departe boala...
De multe ori incercand sa salvam un pui sau un altul nu facem altceva decat sa perpetuam genele nepotrivite care in mod normal in natura se autoelimina.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme la penaj
MesajScris: 04 Mai 2010 12:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
gxgstandard scrie:
Si totusi exista o UNICA SOLUTIE...cei care vor sa-si pastreze anonimatul pot suna la 0722658281.


cum adica??? acea unica solutie nu este publica???de ce nu o postezi aici?

gxgstandard scrie:
o PRECIZARE :tot ce am scris este pt cei mai novice decat mine, nu ne nastem invatati asa ca dobandim in fiecare minut al vietii!


intr-adevar nu ne nastem invatati dar nici nu invatam daca lumea tine secreta informatia.

din cate stiu eu French Moult este cel mai probabil un virus care NU se poate detecta la o pasare adulta cu penaj complet. poarta/nu poarta...??? nici nu se stie daca se transmite de la pasare la pasare...
o pasare afectata de French Moult va avea lipsa remigele si retricele primare iar cand acest lucru este evident nu mai ai ce-i face. o pasare adulta afectata de naparlire frantuzeasca NU ISI MAI REVINE. nu va avea niciodata remigele si retricele.
exista un remediu, dar acesta este eficient doar in cazul puilor diagnosticati la timp: se smulg TOATE remigele si retricele-atat primare cat si secundare. daca acest lucru se face la puiul afectat INAINTE sa iasa din cuib penele care cresc ulterior sunt sanatoase si nu va mai avea probleme niciodata. e inutil sa smulgeti penele la adulti pt ca vor creste la fel...

un preventiv: pulverizarea interiorului cuibului zilnic cu solutie slaba de Virkon-S sau Ecocid-S.
naparlirea frantuzeasca e de cautat in cuiburile in care excrementele puilor nu isi pastreaza forma si nu se intaresc in bilute ci devin un praf.

din cate stiu eu un adult sanatos nu poate sa se imbolnaveasca de aceasta boala sub nicio forma.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme la penaj
MesajScris: 04 Mai 2010 13:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
cum am mai spus e f f f mult de discutat...deja am fost abordat destul de neplacut iar omu' are dreptate: stiintific nu-mi pot sustine ,,bazaconiile''.sigur ca adultii se imbolnavesc in contact cu pasarile bolnave, custile ,,transportatorilor'',etc.Virusul se transmite vertical de la mama, in timpul hranirii de parintii infectati...S-au mutat oua de la perechi bolnave la doici sanatoase si a aparut boala!...deci transm verticala.Ce nu s-a putut explica e de ce unii frati scapa cu pene in timp ce altii raman,,alergatori''!?...totusi si cei cu pene devin purtatori!La baza penelor lungi apar semne caracteristice(si la adultii infect dupa naparlire!) in forma de cercuri transversale pe lungimea penei sau pe directia acesteia sub forma unei,,mizerii'', a unui parazit infipt in radacina...de fapt este infectia folicului plumifer data de virus si ramane ca o urma uscata!Nu va grabiti sa trageti concluzii, aflati crescatori afectati si convingeti-va!!! cat despre UNICA SOLUTIE tine de menegement(virkon S,alt program de reproductie,etc)...binenteles ca e o esenta pe care n-0 pot sustine cu certitudine , dar cei care s-au folosit de idee au alte rezultate.

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România