Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 15:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Mai 2011 11:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Vreau sa va impartasesc experienta pe care am avut-o week-end-ul asta, de 1 Mai... "muncitoresc"...
Am fost la o expozitie de perusi in Austria, in orasul Tulln, langa Viena. Este o expozitie de pui si pasari tinere care se tine in fiecare an, in aceelasi week-end, ultimul din Aprile, Sambata.
Este o expozitie de o zi, o varianta superba din punctul meu de vedere. Pasarile se inscriu pana la ora 9, cand incepe arbitrarea, dupa arbitrare se ia pranzul, se face premierea si oamenii pleaca acasa. Pasarile sunt stresate la un nivel minim, crescatorii se intalnesc, isi exercita pasiunea (expun pasari, discuta, schimba opinii, pasari, experienta) si seara ajung acasa cu totii, fara stres suplimentar pentru pasari care se hranesc normal (dimineata cand pleaca si seara cand ajung).
Expozitia a cuprins 200 de pasari si s-a desfasurat oficial de la 9 la 14. Au participat foarte multi crescatori din care cam 30 crescatori expozanti din 4 tari (Austria, Germania, Slovacia si Ungaria) si un crescator gura-casca din Romania. Ce mi se pare extraordinar e ca poate participa oricine, adica puteam sa merg si eu cu pasari. Singura conditie e ca pasarea sa fie inelata cu inel inchis, omologat, proprietatea crescatorului. La anul sa se tina austriecii bine ca vine eu! :lol:
Partea proasta e ca nu exista diferentiere Incepator-Intermediar-Campion, prin urmare toti crescatorii concureaza la acelasi nivel, dar experienta e una pozitiva pentru toata lumea.
Am vazut pasari superbe (o femela albastru deschis la care mi-a ramas mintea...o fatza superba) si pe care mi-ar placea sa le am acasa, dar nimic socant...asta urma sa vina dupa-masa :shock:
Expozitia s-a desfasurat intr-o atmosfera prieteneasca, cum e si normal, "concurentii" discutand, luand masa impreuna, schimband impresii cu arbitrul.

Dupa masa am avut privilegiul sa il vizitez pe Karl Eben, crescatorul considerat a fi cel mai bun din Austria. Aici a fost partea cu :shock: . Am vazut niste pasari extraordinare de o marime impresionanta si de o calitate pe care nu am mai vazut-o live pana acum. Cel mai bun mascul al lui, un cinnamon grey-green care a fost BIS acum cativa ani mi s-a parut ireal si ce era si mai impresionant e ca masculul respectiv nu era singurul de acest fel. Calitatea extraordinara e prezenta in toata crescatoria prin niste linii genealogice de exceptie: Karl punea in colivia de expozitie pasare dupa pasare iar mie imi cadea falca tot mai jos. Din pacate nu am poze din crescatoria d-lui Eben.

Pot sa spun ca am avut o experienta extrem de placuta, imersandu-ma complet "in perusi" pentru 3 zile.
Cu ocazia aceasta am schitat 2 surprize pentru voi, cei interesati.
Una este exclusiva pentru crescatorii de perusi si cealalta este pentru toti crescatorii de pasari (perusi, exotice, canari, etc.) dar imi rezerv dreptul de a le dezvalui numai cand voi avea toate datele exacte. Pot doar sa spun ca personal le astept cu nerabdare pe ambele.

Poze de la expozitie voi pune deseara, cand ajung acasa.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Mai 2011 12:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Cataline nu stai deloc,cred ca-i vazut pasari frumoase, a-ti ambogatesti bagajul de cunostinte,bravo tino tot asa.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Mai 2011 12:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
:) Nu stau nea Florica...vorba aia: daca stai, iti sta norocu.
Ma lupt sa mai miscam si noi ceva ca ramanem la coada si nu cred ca meritam.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Mai 2011 21:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
asteptam surprizele! Eu as vrea poze, chiar daca ar fi cu pasari achizitionate de concurenta...am cautat poze cu pasarile lui karl Eben si am gasit ceva , dar majoritatea grey-green(am vazut si masculul in cauza , da' din foto nu poti face aprecieri de vreun fel)...mare pacat ca ,,n-ai furat ceva imagini din crescatorie''; si ma mir, ca te stiu pasionat chiar de fotografie?! Sau,...cineva imi sugera ca surpriza s-ar putea sa fie prezenta unui arbitru la expozitiile viitoare? Deci...pasari mai bune decat ale lui Tibor G.?

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Mai 2011 22:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
dimineata...crescatorii si-au inscris pasarile si asteapta ora 9 sa inceapa jurizarea:

Imagine

cat timp asteaptam...luam micul dejun: un bratwurst cu chifle si mustar, cafea, prajituri si chec:

Imagine

a inceput jurizarea:

Imagine

in prim plan se vede doamna Eben care noteaza locurile pasarilor iar in spate arbitrul si steward-ul

ce s-a pus la bataie:

Imagine

dupa arbitrare:

Imagine

Imagine

arbitrul, dl. Payr (cel din dreapta - arbitru si crescator de marca din Austria) isi prezinta impresiile asupra expozitiei:

Imagine

castigatorii, sponsorii si presedintele clubului:

Imagine

femela care m-a impresionat:

Imagine

si, intr-adevar a castigat clasa ei. Super fatza...

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Mai 2011 22:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
gxgstandard scrie:
asteptam surprizele! Eu as vrea poze, chiar daca ar fi cu pasari achizitionate de concurenta...am cautat poze cu pasarile lui karl Eben si am gasit ceva , dar majoritatea grey-green(am vazut si masculul in cauza , da' din foto nu poti face aprecieri de vreun fel)...mare pacat ca ,,n-ai furat ceva imagini din crescatorie''; si ma mir, ca te stiu pasionat chiar de fotografie?! Sau,...cineva imi sugera ca surpriza s-ar putea sa fie prezenta unui arbitru la expozitiile viitoare? Deci...pasari mai bune decat ale lui Tibor G.?


Nu se poate tot timpul sa stai sa fotografiezi pasari. Cateodata nu e timp, altadata nu te lasa proprietarul, alta data nu e politicos sa intrebi. La Karl a fost o mixtura a acestor motive :). E un crescator de top, batran, tipicar, cateodata ursuz si dificil. M-am considerat norocos ca il pot vizita si ii pot admira pasarile chiar fara sa le fotografiez.

In ceea ce priveste calitatea pasarilor, in comparatie cu ale lui Tibor, faptul ca fiecare a castigat BIS la expozitii de top, la clasa campion, vorbeste de la sine. Karl are in plus in spate un numar dublu de ani in bransa atat din punctul de vedere al crescatorului, expozantului si arbitrului. In prezent s-a retras din partea expozitionala a hobby-ului dar continua sa creasca pasari de top, foarte ravnite de crescatori din Austria si nu numai.

In ce priveste surprizele, prefer sa stiu intai toate detaliile si apoi sa le dezvalui. N-as vrea ca din diverse motive sa promit ceva ce nu pot indeplini. Oricum sansele sunt extrem de mari sa pot sa va ofer ce mi-am propus...sper sa fiti si voi la fel de entuziasmati ca si mine.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România