Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 07:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: activitati zilnice
MesajScris: 21 Dec 2010 23:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Cum forumul nostru e tot mai tacut m-am gandit sa mai incep un subiect...despre activitatile noastre in crescatorie...sau legate de pasari.
Ce vreau sa obtin cu asta? Sa mai anim forumul, fiecare sa prezinte rutina zilnica si poate incepatorii mai invata una-alta. Pot aparea lucruri care unora li se par banale, dar cu care altii nu s-au intalnit niciodata, pot aparea diverse subiecte de discutie si posibil vom avea toti de invatat cate ceva. Oricum sunt discutii libere aici, asa ca putem discuta si intreba orice ni se pare neclar sau interesant.
Incep eu...

Azi am mai inelat 2 pui. Adica 20 inelati. Nu stiu cati sunt in total ca nu-i numar. Partial din superstitie, partial pentru ca uit tot timpul cati am numarat :)). Si oricum, nu conteaza cati sunt, conteaza cati merita sa ramana ;). A fost prima zi dupa nu stiu cat timp cand am putut tine deschis geamul la pasari. S-au bucurat de aerul curat ;).
Am izolat un geam care imi dadea peste cap termostatul dintr-o camera. Maine voi vedea daca intr-adevar am rezolvat problema sau nu.
Am mai comandat ulei de ficat de cod...era pe terminate :D. Pasarile fac bine, intr-un final...dupa ce m-am luptat cu femele "nebune" (parca nu am avut in niciun an pana acum asa femele batause...nebune rau), puii cresc si cativa arata promitator bine.
Am pus in boxa de reproducere femela BIS Bucuresti si masculul Best Color Deva. Sper sa dea ceva pui BIS 2011 :D.
In afara crescatoriei: am completat hrana (seminte de floarea soarelui) la hranitoarea de pasari salbatice. E un ritual care imi face o imensa placere in fiecare an: sa pun iarna hranitori pentru pasarile salbatice. Anul acesta nu a fost prea greu pana acum si prin urmare nu am decat 2 specii la hranitoare: pitigoi mari si ticleni, dar am vazut in zona pitigoi albastrii, suri, codati, cinteze, mugurari, mierle si altele. Daca iarna se va ingreuna vor veni cu siguranta toti la hranitoare. Acum vreo 2 zile am vazut un Accipiter Gentilis (s-a dat la stolul de vrabii)...o adevarata "trufanda". Veveritele sunt vizitatori obisnuiti. Voi pune si o hranitoare cu alune daca gasesc prin zona, cu speranta de a atrage veveritele mai aproape si cand se face frig bile de unsoare cu seminte pentru pitigoi, ticleni si ciocanitori. Animalele salbatice sunt una dintre marile mele pasiuni........a propos...am vazut ieri seara (aproape)IN MIJLOCUL DEVEI ...o vulpe. Am vazut mai demult, mai in mijlocul Devei decat vulpea o nevastuica...superba...
Si cam atat am facut eu azi pe la pasari...

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: activitati zilnice
MesajScris: 22 Dec 2010 11:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Astazi 22-12-10 am pus la clocit 14 femele fiecare cu cate 4-5-6 oua au intrat cam din toate liniile ,nu am avut probleme la ouat vad ca se prezinta bine toate,acum peste sapte zile sa vedem cate oua sant si bune, sa speram cat m-ai multe,m-ai am la pregatire 6 femele dar le m-ai antarzii putin sa las masculii sa se odihneasca putin ,am sa revin peste sapte zile sau chiar mai repede sa va spun cate oua am bune.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: activitati zilnice
MesajScris: 22 Dec 2010 20:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
S-a rezolvat problema cu termostatul. Intr-adevar era bruiat de geamul care nu se inchidea ca lumea. Acum e totul ca la carte.
Am mai inelat 3 pui.
Mi-am mai luat un aparat contra rozatoarelor. Mi se par o minune a tehnicii, mai ales pentru cei care sunt ca mine si au pasarile "la tara"/"la sat"/"in camp". De cand am aparatele astea nu mai am soareci in zona cu pasarile. Inainte prindeam cate 4-5-6 pe zi...mai ales toamna era dezastru. Mai trebuie sa iau inca unul (nu aveau decat unul pe stoc :shock: ) si voi avea in toate camerele. Voi pune si in voliera exterioara, dar la primavara.
La hranitoare au aparut si pitigoii suri si cintezele. Pitigoii mari si ticlenii sunt tartorii, dar prind si restul speciilor cate o samanta-doua :mrgreen: .

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: activitati zilnice
MesajScris: 23 Dec 2010 18:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Azi le-am dat frunza de telina, de fapt petiolul...de care se pune la bloody mary....Petrecere mare!!!! Cred ca e leguma preferata a pasarilor mele.
Cum vad bucatile de frunze cum ies toate femelele din cuib, masculii sunt extaziati ca pot oferi ceva special doamnelor.
Cum ziceam...petrecere mare!!!!

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: activitati zilnice
MesajScris: 24 Dec 2010 00:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
Avem si noi patru femele care,incepand de ieri,au inceput sa depuna ousoarele...Deocamdata le strangem...sa le punem pe toate odata.
Si ...apropo de hranitoare...Imediat dupa prima zapada,am montat-o si noi ...in curte.Cum cea de anul trecut nu mai exista,am facut alta...Intr-adevar o adevarata placere sa vezi cum se aduna pasarile sa manance...In fiecare zi mai multe,de parca-si anunta fiecare...prietenii.
PS.Maine incerc sa fac niste poze...pana acum au aparut vrabii,pitigoi,cinteze...si ciocanitoarea cea batrana..ce-si face veacul intr-un cires uscat...

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: activitati zilnice
MesajScris: 24 Dec 2010 21:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
Imagine
Asta e poza din ziua in care am facut ''casuta''.Din pacate ...azi,pentru ca n-a fost prea frig ,pasarelele nu prea s-au inghesuit la...mancarea pusa de mine.......si n-am putut face alte poze....

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: activitati zilnice
MesajScris: 25 Dec 2010 00:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Azi n-am fost decat rapid-rapid pe la pasari.
Sper sa primesc ceva cadouri frumoase de Craciun (inclusiv 2-3 pui noi), dar asta nu o sa vad decat maine dimineata :D
La hranitoare au fost in principal pitigoi mari si o specie de soim pe care nu am reusit sa o identific pentru ca nu l-am vazut destul timp... :( dar ma bucur ca am vazut-o...ma saturasem de sorecari comuni si lagopus si gentilis.
A propos de rapitoare am vazut zilele trecute un mascul de erete vanat de toata frumusetea...un adevarat spectacol!!!

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: activitati zilnice
MesajScris: 25 Dec 2010 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
4 cadouri de craciun, noi-noute. Dupa cum am vazut ieri ouale nu ma asteptam sa apara nimic azi, dar am avut 4 surprize in 3 cuiburi. Puii arata foarte bine, sunt puternici si ce ma bucura cel mai tare este faptul ca puiul de la perechea cea mai buna e si cel mai bine hranit, cel mai mare si cel mai vioi :mrgreen:. Great days!!!
Iarasi tratatie cu telina si aer curat. 8-)

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: activitati zilnice
MesajScris: 25 Dec 2010 19:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mar 2010 16:19
Mesaje: 109
Localitate: Craiova
Sa-ti traiasca cadourile si sa te bucuri de ele :)

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: activitati zilnice
MesajScris: 26 Dec 2010 12:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
Azi am pregatit a doua serie. Stiu ca perechile sunt mai ,,legate'' la urmatoarea serie dar eu schimb pasarile . Unii imi spun ca sunt cam grabit ; posibil, dar lucrul asta il pregatesc inca cu aprox o saptamana inainte sa iasa ultimul pui. Pt asta nu las decat 3 pui la pereche(binenteles ca folosesc doici)...scot femela si las masculul singur cu puii(seara bag puii in cuibare) 2 sapt...inca 2-3 sapt masc ramane singur in aceeasi colivie pana primeste o noua femela si,, incarcandu-se'' pt o noua serie!Printre altele am mai ajustat betele, mi-am curatat dezumidificatorul, am facut un nou amestec de seminte la care am pus si portia de uleiuri din care nu lipseste cel de cod...si ca in fiecare zi mi-am admirat cei aprox 50 de pui scosi in voliera pt pui(1.5x1x1.3), pui care sunt mult peste asteptari si care mi-au amint inca odata ce importanti sunt bunicii si cat te poti insela daca tii cont doar de fenotip!!!

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România