Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 13:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 01:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
gentilis scrie:
1.singurii capabili de a ataca o pasare de astfel de dimensiuni sunt doar juvenilii care inca nu si-au cunoscut limitele
2.nu ti-am cerut definitia ambuscadei la accipiter gentilis
3.nu am nevoie de sfaturi pe care nu le cer. toate activitatile mele cotidiene au legatura intr-un fel sau altul cu pasarile rapitoare asa ca indicatiile tale sunt de prisos. ai putea sa le folosesti pentru tine in schimb. stii cum este...in invatam pe altii ceea ce avem noi mai mult nevoie sa stim.
4.vorbesti de suprapopulare cand este vorba de o specie ocrotita. oare de ce este ocrotita? oricum insisti aiurea pe subiect. intreaba la ITRSV care este situatia in ultimii 20 ani daca chiar esti interesat de subiect.
5. stiu foarte bine ca nu te referi la "stoluri de porumbari" ci la "stoluri de soimi". denumeste-mi o specie de soim care zboara "in stol" te rog. intrebarea mea face referire la o afirmatie de ata. astept acest raspuns.


Acum spui ca tineretul ataca asemenea pasari? De ce tii secretele profesionale numai pentru tine? Suntem aici sa invatam cu totii(si toti avem multe de invatat), iar sfaturi nu am dat(v-am impartasit observatiile mele). Specia este ocrotita la fel cum e sticletele(ti se pare ca e pe cale de disparitie?). Una e sa fie ocrotita si alta sa fie pe cale disparitie, credeam ca stii macar atat. Legat de stol am scris mai sus ca nu am identificat specia pentru ca zburau foarte sus, dar voi face poze cand voi avea ocazia si le vom discuta(si asta am mai scris). Nu ma refer la situatia de vara cand au un teritoriu de vanatoare bine stabilit, ci la momentul migratiei prazii. Legat de definitiile pe care le insinuezi nu am dat nici una si faptul ca stii si tu ca ataca prin metoda respectiva nu-ti da dreptul sa ma iei "peste picior". Arata respectul pe care ti l-am acordat, neafirmand ca "insisti aiurea". Poti cauta argumente nu injurii. Daca vrei sa continuam discutia te rog sa iti revizuiesti vocabularul. Mersi!


Ultima oară modificat de cristianu pe 19 Aug 2010 01:36, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 01:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
gentilis scrie:
4.acei oameni "bolnavi" urmeaza o traditie mai veche de 4 milenii, cu mult inainte ca praful de pusca descoperit de chinezi sa faca primele victime in randul oamenilor sau animalelor. aparuta ca o necesitate, acea ARTA a urmat cursul veacurilor pana astazi. din nefericire oamenii "sanatosi" care mananca pui macelariti in abatoare si crescuti in conditii groaznice nu pot accepta asta.


Bine ca mananci tu natural ce vanezi cu pasarea de prada si nu puiul ala macelarit. Si cum ai zis au trecut secole, gata!... de la necesitate la placerea de a vedea cruzime e cale lunga si unii n-au descoperit-o. Ti-ai dat arama pe fata vanatoarule....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 01:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2009 10:33
Mesaje: 562
Localitate: Craiova
gentilis scrie:
3.nu am nevoie de sfaturi pe care nu le cer. toate activitatile mele cotidiene au legatura intr-un fel sau altul cu pasarile rapitoare asa ca indicatiile tale sunt de prisos. ai putea sa le folosesti pentru tine in schimb. stii cum este...in invatam pe altii ceea ce avem noi mai mult nevoie sa stim.


Mai sus ai scris ca daca toate activitatile tale tin intr-un fel sau altul de aceste pasari de prada
Ce pasari ai si de unde le-ai procurat?
sper ca nu sunt braconate
Din ce ai scris intelegem ca tu vanezi cu pasarile astea(asta e imbini utilul cu placutul - trebuie si o sursa de venit si de mancat "natural")
fara pui de abator...

_________________
Imagine Imagine
http://nelutzucraiova.sunphoto.ro/ http://canaridecantec.ro/


Ultima oară modificat de nelutzu craiova pe 19 Aug 2010 02:01, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 01:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
cristianu scrie:
gentilis scrie:
intreaba la ITRSV care este situatia in ultimii 20 ani daca chiar esti interesat de subiect.
5. stiu foarte bine ca nu te referi la "stoluri de porumbari" ci la "stoluri de soimi". denumeste-mi o specie de soim care zboara "in stol" te rog. intrebarea mea face referire la o afirmatie de ata. astept acest raspuns.


Mai bine intrebi tu de migratie daca tot te dai cu "relatii" la ITRSV, dar mai bine le spui cu ce te ocupi de fapt, sigur se vor "bucura".
Uite o mica dovada cu ulii si mai caut :
Imagine
iar asta e vanturelul mic(Falco naumanni):
Imagine
Si pe acest sitte gasesti mai multe poze cu soimi in migratie:
http://www.kestreling.com/gallery_amur_falcon.html
Am avut norocul sa vad aceste lucruri si de aceea am incercat sa le impartasesc si cui are nevoie de asemenea informatii. Dar tu gentilis te dai ca stii tot si ti-a scapat un lucru "minor" - migratia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 08:51 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
tu vorbeai de repopulari cu ulii, nu de migratia soimilor. Te rog nu mai bate apa-n piua. Lasa lucrurile asa cum sunt, eu am deschis acest topic intr-un alt scop, nu ca sa adun aici certaretii de pe forum. Persoanele care au inteles mesajul deja m-au contactat dar daca tu ai chef sa te certi, nai decat sa te certi cu canarii. Singurul lucru pe care team rugat de la inceputul acestei discutii este sa lasi rapitoarele in pace fie ca zboara in stoliri ori nu. Gandeste-te ca acesti soimi pe care ii detesti tu, candva reprezentau birul pt otomani pe cafre domnitorii romani il dadeau anual.

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 10:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Voi sunteti certaretii si nu mai aruncati vina pe altii. Am dat exemplul de care aveati nevoie, pentru a mai invata ceva. Eu am venit cu exemple observate personal, pentru a discuta, dar cu o atitudine de atotstiutori si de luat in batjocura a celorlalti nu veti face nimic. Daca toti sunt prosti si numai voi sunteti desteptii nu ve-ti ajunge prea departe cu clubul vostru de vanatori cu soimi. De tine buteo aveam creata o parere mai buna vazandu-l pe killer, care pana la urma e tot o pasare braconata, dar faptul ca tu il tii cu porumbeii e clar ca-l tii pentru ca tie drag de el si nu pentru vanatoare(te felicit pentru asta - incalci o regula din cele 2). Nu mai acuza ca noi nu indragim soimii, pentru ca toti de pe acest forum avem atractie pentru toate pasarile, asa ca ne acuzi pe nedrept trimitandu-ne la "canarii nostri". Faptul ca nu am luat legaturta cu voi e unul simplu: nu am luat contact cu o pasare care sa aiba nevoie de ajutor si asta e o dovada in plus ca nu le facem nici un rau(nu-i vanam, nu le luam pui). Si apropo ce se intampla cu exemplarele care sunt duse la voi? Se apuca de soimarit? Cand ai vazut dovezile legate de migratie incerci sa divaghezi de la subiect? Asta e atitudine?

buteo buteo scrie:
sunt atatia alti pradatori in natura care ataca cuiburile pasarilor mult mai frecvent decat rapitoarele inaripate. Probabil tu vezi un singur uliu care iti hartuieste foarter des porumbeii pt ca esti pe teritoriul lui si de asta ai impresia ca sunt foarte multi. Iar despre acest subiect cu repopularile am mai citit pe forumul de la porumbei.ro dar nu cred ca este nimic adevarat. Acolo se vorbea de ulii care zburau in stoluri de aprox 200 de exemplare ceea ce este o adevarata tampenie.


Buteo ai inceput cu aceste stoluri nu eu, asa ca arunci pisica moarta unde nu trebuie. Faptul ca voi nu ati intalnit acest fapt nuy inseamna ca nu exista! , iar acei "bieti" columbofili care nu stiu nimic au fost mai perspicace ca voi, cei care aveti activitati colaterale acestor pasari. Eu am zis sa merg pana la capat cu dovezile stiintifice si am dat un search pe google pentru voi si am gasit acele dovezi certificate. E logic ca nu le stim pe toate, dar e foarte important sa recunoastem cand invatam ceva. Pe mine unul m-a deranjat atitudinea zeflemitoare fata de un fapt care nu este foarte des intalnit(daca voi nu ati vazut...) . Daca v-ati revedea comportamentul am putea face multe pentru acesta pasari minunate, fie prin simple relatari prin care putem sa le intelegem mai bine modul de viata.

PS: Si pentru ca si noi am primit sfat(rautacios) sa ne vedem de canarii nostri va dau si eu unul lipsit de acest sentiment: apucati-va fratilor de reproducerea lor in captivitate si va promit ca sunt alaturi de voi in aceasta actiune, ca si asa randurile lor sunt decimate in natura(din relatarile voastre la porumbar si din cele citite si de mine la soimul calator, cel dunarean, uliul pasarar etc.).


Ultima oară modificat de cristianu pe 19 Aug 2010 11:07, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 10:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2009 10:33
Mesaje: 562
Localitate: Craiova
buteo buteo scrie:
tu vorbeai de repopulari cu ulii, nu de migratia soimilor. Te rog nu mai bate apa-n piua. Lasa lucrurile asa cum sunt, eu am deschis acest topic intr-un alt scop, nu ca sa adun aici certaretii de pe forum. Persoanele care au inteles mesajul deja m-au contactat dar daca tu ai chef sa te certi, nai decat sa te certi cu canarii. Singurul lucru pe care team rugat de la inceputul acestei discutii este sa lasi rapitoarele in pace fie ca zboara in stoliri ori nu. Gandeste-te ca acesti soimi pe care ii detesti tu, candva reprezentau birul pt otomani pe cafre domnitorii romani il dadeau anual.


Cum iti permiti tu sa ne faci certaretii.Daca scriem o opinie nu inseamna ca noi cautam nod in papura tuturor.

_________________
Imagine Imagine
http://nelutzucraiova.sunphoto.ro/ http://canaridecantec.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 11:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
cristianu scrie:
Asta iarna am avut ocazia sa admir eretele alb sau vanat(nu am reusit sa imi dau seama clar de specie). Sunt pasari superbe si vroiam sa va intreb daca stiti la noi persoane care detin exemplare din aceste specii.

V-am intrebat si eu ceva de acei ereti albi si vineti si nu am primit raspuns. La cearta sunteti buni, la discutii constructive 0 barat.
PS: Promit ca nu mai raspund la nici o provocare si astept raspunsul legat de ereti. Mersi! C.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 12:09 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
acel vinderel pe care lai vazut, lam cumparat din rahova cu 50 de lei de la un braconioer de pasari cantatoarew care iti sunt tie dragi. il tinea impreuna cu inca 2 intro colivie de papagali. Arata jalnic, penele rupte murdar si putera a hoit. Porumbelul pe care lai vazut lam folosit drept hrana pt ca nu ii puteam da sunca presata. Am scris si acolo ca l-am tinut pana sa refacut si apoi l-am eliberat dar tu nai decat sa crezi ce vrei. DE altfel Pasarile se aflau in camera unde eram eu cazat in timpul facultatii, iar eu nu dorm cu porumbeii.
mai bine ar fi ca administratorul sa inchida acest subiect. Multumesc.

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 12:38 
Neconectat

Membru din: 06 Sep 2009 12:21
Mesaje: 73
Localitate: Buzau
va salut.........si eu sunt de acord sa inchideti acest topic.........deja se duce in derizoriu.......in loc sa ne ajutam reciproc incepem sa ne certam.......si pina la urma citi de pe forum a salvat o pasare de prada ca sa de-a o asa importanta acestui subiect.

_________________
Imagine...Imagine
Membru AOR . RNC ...GP39....
telefon: 0773845704


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România